Вкореняване на сакъзчета

Форум за мушката и сакъзчета. Може да са бабешки цветя, но са красиви.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Вкореняване на сакъзчета

Мнениеот bimbargo » 24 сеп 2011, 18:20

Днес си вкорених сакъзчетата за следващата година и реших да споделя моя опит.

Кога да вкореним сакъзчетата?

Всяка година залагам резниците по това време на годината. Всъщност правя го в началото на месец септември, но понеже тази година е много топло, отложих занятието за края на месеца. Но като правило следя прогнозите и когато се очертае една седмица с температури около 25 градуса максимални - действам.

Ето базовия материал, от който ще режа. Важно е сандъчетата да не са поливани в близките 2-3 дни, т.е. почвата да е суха и самите сакъзчета да са леко засушени. Но леко!
Изображение

На балкона имам 5 сандъчета със сакъзи, които са 3 цвята - бели, розови и червени. Понеже успеваемостта не е 100%, ще се запася и от всеки цвят ще вкореня по 7 резника. Гледам задължително да имат цветове, защото иначе няма как да знаете кое какъв цвят е. Единствено розовото се познава лесно, защото стеблото му е много светло зелено и контрастира с останалите. Бялото пък има доста по-малки листенца от останалите, а също така междувъзлията са през много малко разстояние. Или след всички тези писаници става ясно, че и без цветове се познават кое какво е. Но това се отнася само за моите. За да сте сигурни вие какво вкоренявате, режете с цвят или намерете филиз с цвят и от него режете, като поставяте резниците от съответния цвят на купчина, където има и поне един цвят.

Изображение

Колко и как да режем

Аз режа от върха около 15-20 до 25см. При тази големина на сакъзчетат няма как да се реже вдървено стебло, както някои питат. Не зная дали успеваемостта при вкореняване на вдървени резници е по-добра, но аз такива никога не съм вкоренявал и не мога да споделя опит. Режа на около 1см под възел - това е важно! Когато избирам какво да режа си правя сметката задължително под почвата, където ще вкореня, да има поне 2 възела.

Изображение

Изображение

Изображение

Подготовка на резниците

След като съм избрал резниците от съответните цветове, пристъпвам към подготовката им. Първо с ножица изрязвам всички листа, които ще попаднат под почвата. Аз за вкореняване използвам кофички от кисело мляко (вкъщи ядем индустриални количества кисело мляко) и в общи линии режа листата на 2/3 височина на кофичка от кисело мляко. Изрязвам и всички цветове и пъпки. Всички! И това се прави постоянно през цялата зима. Задължително трябва да попречите на резниците да цъфтят, защото това отнема от силите на растението. Ако оставяте цветовете и пъпките, вкореняването ще стане много по-трудно, а много вероятно и неуспешно. В тая работа реплики от сорта "Жал ми е" не играят. :wink: След тази манипулация ето какво остава от резниците

Преди подготовката
Изображение

След подрязването
Изображение

Преди подготовката
Изображение

След подрязването
Изображение

След това правя още едно нещо, което спомага за образуването на корените. С остър неназъбен нож се цепва на кръст основата на резника там, където сте го изрязали. Цепва се на около 5-7мм.

Изображение

Изображение

Изображение

След като се цепнат всички резници, се оставят за 2-3 часа, но не потопени във вода. Идеята е изрязаното да изсъхне. Оставят се на сянка, не на слънце, че ще се спаружат. Както виждате, оставил съм по един цвят като етикет. :wink:

Изображение

Съдове и почвен субстрат

Както казах, вкоренявам в кофички от кисело мляко. Почвеният субстрат за вкореняване на резниците е от градинска почва и перлит в отношение 2:1. Ако имате пясък, можете да сложите и малко пясък. Аз обикновено пясък слагам пролетта в сандъчетата на балкона, а на резниците - не. Понеже не пробивам кофичките, ако почвата е тежка и не се полива с мярка, има сериозен риск от загниване на резниците. Ако не сте уверени дали ще "уцелите" с поливането, ви съветвам да си пробиете дупки на съдовете, където ще вкоренявате, за да се оттича излишната вода.

Изображение

Изображение

След като си подготвя субстрата, пълня кофичките до 1см. от ръба и леко притискам да се уплътни. Но леко - важно е субстрата да остане водо- и въздухо-пропусклив. Може да сложите някакъв дренаж на дъното на съдовете - например керамзит, перлит или чакъл. Аз не го правя. След това просто забивам резнизите и пак леко притискам почвата около тях. Надписвам си кофичките с перманентен маркер, поливам колкото почвата да се навлажни и ги поставям на югоизточен прозорец.

Изображение

Изображение

Снимките горе са от миналогодишната реколта, при това са правени през пролетта. Тези резници от снимките в момента, когато пиша това, са на изчакване - онези няколко часа, в които трябва да изсъхне отрязаното. :wink:

Надявам се да съм бил полезен със споделеното. Късмет във вкореняването! :thumbup:
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
vili_v
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: Вкореняване на сакъзчета

Мнениеот vili_v » 24 сеп 2011, 19:43

До тук, всичко съвпада с това, което направих и аз, но пак благодарение на всичко научено тук :flower
Благодаря :)
What doesn't kill us, simply makes us stranger!

цветята_у_дома_2012

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Пери » 24 сеп 2011, 20:55

Много ценен и навременен нагледен урок :thumbup:
А пробвал ли си да вкореняваш, как да го кажа ... междинен резник?
Такъв, който би се получил ако по-дълъг резник се раздели на две или три части.

Потребителски аватар
eleen
Дръвче
Дръвче

Мнениеот eleen » 24 сеп 2011, 21:59

Пери написа:Много ценен и навременен нагледен урок :thumbup:
А пробвал ли си да вкореняваш, как да го кажа ... междинен резник?
Такъв, който би се получил ако по-дълъг резник се раздели на две или три части.

Вкореняват се без проблем. Напролет силен вятър изпочупи доста дълги клонки от едно растение. Начупих ги на 4-5 резника и ги боднах в различни саксии . Сега при палми , кактуси , гинкото , китайската роза и какво ли още не се кипри по едно растение от това тъмночервено сакъзче и са отрупани с цвят -не спират да цъфтят .

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 25 сеп 2011, 07:00

Няма никакъв проблем и от междинен резник. Опитвал съм - става! :thumbup:
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
irenna
Дръвче
Дръвче

Мнениеот irenna » 26 сеп 2011, 22:22

благодаря ти за отделеното време и подробния снимков материал, съветите ти са безценни :) :thumbup:

Потребителски аватар
simplyred
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот simplyred » 26 сеп 2011, 23:39

Цепването на кръст явно съм го забравила, но ще го правя вече, благодаря. :flower Иначе зашуване, млади резници, няколко възелчета, без пъпки и цветове, това го спазвам. :nod:
Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
fafa
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот fafa » 27 сеп 2011, 21:24

Мерси за нагледния материал. Аз все карах баба ми да ми ги захваща и се чудих защо не ми се получаваше.
Но аз я карах по схемата: "Боднеш пръчка- пиеш вино" :lol:

Потребителски аватар
TARALEG
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот TARALEG » 28 сеп 2011, 00:21

:mrgreen: Ето защо по терасите вече няма такова обилие от цветове...
А за стайни ( бабешки) Пеларгонии същата ли процедура за успешно вкореняване?
Всяка жена е ангел, но когато се отчупят крилата, налага се да лети на метла.
Изображение
http://gvozdetska.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.535432

Потребителски аватар
veronikaaa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот veronikaaa » 28 сеп 2011, 10:55

TARALEG написа::mrgreen: Ето защо по терасите вече няма такова обилие от цветове...
А за стайни ( бабешки) Пеларгонии същата ли процедура за успешно вкореняване?

А-ха :thumbup:

Потребителски аватар
vili_v
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот vili_v » 28 сеп 2011, 11:17

Голямо мъкнене им мъкна на тия сакъзи :lol: :lol: :lol: Дано да оцелеят, де. Сега последно ги наредих на прозорец, щото навън ми се струва, че няма да изкарат още много :) .
What doesn't kill us, simply makes us stranger!

цветята_у_дома_2012

Потребителски аватар
irenna
Дръвче
Дръвче

Мнениеот irenna » 28 сеп 2011, 14:17

аз днес свърших тази работа, прилежно по снимковия материал :) , сега имам питане- кога ще вкарваме резниците вътре и също как да постъпя- имам южен прозорец и северен, къде да ги сложа? на южния и зимата си е страшна жега като пекне малко, а на северния , въпреки че е отопляема стаята си е около 13-14 градуса на перваза и влажно, че става конденз на прозорците, казвайте сега :idea:

Потребителски аватар
iana_hk
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот iana_hk » 28 сеп 2011, 14:23

Аз ги държа на южен прозорец и винаги ми се вкореняват.
""Не се смеем, защото сме щастливи. Щастливи сме, защото се смеем."
Уилям Джеймс

Потребителски аватар
dima
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот dima » 28 сеп 2011, 14:37

И аз вече ги сложих в кофички, но имах само 20 и боднах в повечето по 2 резника. Сигурно ще си оплетат корените, ама такова е положението. Още са навън и следобед им пече. Моята грешка с неуспешните вкоренявания винаги е била преполиване. Сега пък се надявам да не ги хербаризирам.

Потребителски аватар
iren7
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот iren7 » 28 сеп 2011, 16:36

малко извън темата да попитам някой садил ли е сакъзчета от семена? аз имах успех с мушкатата и сега си поръчах семена на сакъзи, но ми се ще някой с опит да сподели

Върни се на “Пеларгонии”