Сакъзчета (Pelargonium peltatum) - 2016 и 2017

Форум за мушката и сакъзчета. Може да са бабешки цветя, но са красиви.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Сакъзчета (Pelargonium peltatum) - 2016 и 2017

Мнениеот magimei » 02 апр 2017, 19:25

Изображение
Прекрасни голями сакъзчета си взех днес от изложението в Пловдив. Продавачката беше от пазара Димитър Петков в София :)

naska50
Дръвче
Дръвче

Мнениеот naska50 » 02 апр 2017, 19:28

Много цвят и радост да ти донесат цветенцатата!

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 02 апр 2017, 19:37

Благодаря!

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 03 апр 2017, 05:19

plameni_ написа:За торовете - и аз помня, че съм чела Бимбарго, че препоръчва синия кристалон за лятото и досега съм торила с такъв. Но навсякъде по агроаптеките ми казват, че червеният е за цъфтеж. Чудя се дали да не взема такъв това лято и поне да редувам със синия. Той и без това синият ми е на свършване.

Специално за сакъзите винаги съм се ръководил от това, което е писал FLORIST в зората на форума преди 11 години. Защото цъфтежът не се ръководи само от калия.

FLORIST написа:До средата на август торете само с KRISTALON® 17-6-18+2Mg – тъмно син. Да не ви притесняват тези 6% на Фосфор - напълно са достатъчни за образуване на цветовете. Geranium peltatum, или съкъзчето цъфти великолепно при наличие на обилна светлина. Аз отглеждам хиляди такива, и именно е тази композицията която ползвам до започване на есента.

В края на лятото е добре да се повишат дозите на калий, и намали азота - KRISTALON® 15-5-30+3Mg – черен/бял.

В късна есен, преди зазимяване е добре да ползвате KRISTALON® 3-11-38+4Mg - кафяв.

И да ви напомня - каквато и формула да изберете, само да не забравите никога за един от най-важните елементи - калций.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

missinka
Кълн
Кълн

Мнениеот missinka » 04 апр 2017, 08:42

На мен миналото лято също ми казаха червен кристалон за цъфтеж / по агроаптеките /.И даже когато им споменах,че по цветарски форуми препоръчват син се изказаха,че един вид мнението не е компетентно:)).Това което мен ме притеснява е друго и въпросът ми е към Бимбарго-беше споменал,че сакъзите ти са на югоизточна тераса-моите сега са на тераса с такова изложение,но от скромния ми опит и мнение на съседки от Бг ,това слънце от 10 сутринта до 20 ч.вечерта не им понася много добре.Защото в БГ на такова силно слънце сакъзите ми са били докъм Юли и са повече от прекрасни-цвят,листа,след това ако не ги преместя на друго място вече се развалят.Сега терасата ми е югоизточна ,и някои от сакъзите са си сменили цвета от 25 Ц -станал е тъмночервен,а като стане Юли ,Август не ми се мисли...Та правиш ли нещо с това изложение или при теб са добре на това слънце?И болната ми тема -вива каролина ,която купих преди 1 месец я пресадих,има 2 светоноса ,но откъм прираст на листа не мръдва-цветоносите растат и даже скоро ще цъфнат,но иначе и застинала-чакам си зеленя кристалон от Бг-дано мръдне,в руски форуми четох ,че не обича да и се мокрят листата?Моля ,който я има да сподели-дори листата ,които има като размер не порастнаха.. :?:

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 04 апр 2017, 09:40

Чудно ми е, че тераса, която е югоизточна има силно слънце следобяд?Би следвало следобяд да се измества слънцето,моята е малко югозападна, следобяд наистина здраво пече, сутрин по-малко. Освен това сакъзите/освен някои пъстролистни форми, които избледняват, крокодилчето например/ не се притесняват толкова от силното слънце, може би трябва да се регулира влага и подхранване, също забелязах, че са склонни да боледуват по-лесно от разните там въшки и трябва да се пръскат профилактично.
А за "болната ти тема",спокойно, щом е живо няма страшно.Мисля, че обсъждахме скоро, че не нарастват бързо, особено първата година, щом си го пресадила, сега прави корени, нараства надолу. Ако наистина на терасата ти много пече, някои от марковите не обичат много горещо и прекалено силно слънце, затова може да намериш достатъчно светло място, без през цялото време да го пече, да пробваш дали няма да се чувства по-добре, но пък изчакай първо да ти цъфне и да му се порадваш, щом се развиват цветоносите..
Аз тази година и новопресадените, и няколко, които оставих в старите саксии, но обнових отгоре пръстта, първоначално им насипах от един немски бавнодействащ тор на гранули в пръстта, освен това добавих към субстрата една също немска торопочвена смес ,от която съм доволна предишни години, доста черна, с гуано. Така, известно време няма да се налага да торя, след около месец, ще започна да добавям по-малко и от кристалоните с повече калий и други вещества.Докато са в по-активна вегетация ще торя по-активно, че има един момент в разгара на жегите, когато направо не успяват да усвояват добре нито вода, нито вещества и тогава трябва да се внимава.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

missinka
Кълн
Кълн

Мнениеот missinka » 04 апр 2017, 17:44

zvete,''болната ми тема ''я окачих във вътрешната страна на терасата и си мисля ,че там ще и е перфектно.И все пак ушмулена е:),имаше добре развита коренова система-това ми дава надежда,другият сакъз е мое производство ,насят миналия ноември,сега е пензиран,избила са клонки от няколко места-както виждате в прекрасно състояние.За пръстта...купувах от различни места ..една като торф ,пълна с клечки,клончета и производни ...не ми вдъхва доверие. .Тези всички сакъзи са резници от БГ,пропътували нз колко км,тези в дългите саксии / 1 м са дълги / ги насях преди 3 седмици-тогава беше студ ,дъжд,вятър,изпочупиха се,казах си нищо няма да стане,но сега гледам всички са почнали да избиват клонки.а другите чакат да бъдат насяти.

Изображение
Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
irenna
Дръвче
Дръвче

Мнениеот irenna » 06 апр 2017, 14:30

След като вчера пак минах през Хоум макс да питам за австрийския разсад и ми казаха, че нямало да има, минах през оранжерията в Дружба и си купих от нашите сакъзчета. Днес садих , махнах всички цветове и пъпки, мисля първо наторяване след около 2 седмици

Потребителски аватар
Ети
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот Ети » 14 апр 2017, 16:25

Много съм щастлива, след като я загубих отново успях да си я набавя - невероятната черна красавица:

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 14 апр 2017, 17:41

Прекрасна е, Ети! Отдавна й имам мерак на тази розичка, дано да ти се развие много добре и да цъфти непрекъснато!
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Ma3xNeo
Семенце
Семенце

Мнениеот Ma3xNeo » 15 апр 2017, 13:52

Това е страхотно! От къде може да си закупя с такъв цвят?

missinka
Кълн
Кълн

Мнениеот missinka » 19 апр 2017, 11:22

Изображение

Изображение

Най-новите ми придобивки.Купени са вчера,но долните им листа са пожълтели ,явно са били преполяти,дано се оправят.А това лилавото е много интересно-много гъсто и цветът стои като наострен.

Потребителски аватар
irenna
Дръвче
Дръвче

Мнениеот irenna » 21 апр 2017, 11:33

Купих си течен тор от калиф.червей, да попитам добре ли ще е за лятото да редувам поливките- веднъж с него ,веднъж с друга течна тор от стандартните готови.На две седмици, добре ли ще е?

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » Вчера, 05:25

Лично аз ще заложа тази година само на такъв тор. Да кажем експеримент ще си направя да видя дали наистина са толкова добри тези торове.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Bubble
Семенце
Семенце

Мнениеот Bubble » Вчера, 22:24

Някаква изпитана тор за начинаещи ми трябва. Четах за кристалоните, но не ми изглежда да се справя. Как се използва течният тор от калиф.червей? Много ще е полезно по-опитните да споделят с новобранците с какво торят.

Върни се на “Пеларгонии”