Луковични цветя за сандъче - 2014 и 2015

Форум за пролетните и есенни луковични цветя. Съвети за отглеждането им и помощ при проблеми.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Луковични цветя за сандъче - 2014 и 2015

Мнениеот bimbargo » 01 яну 2014, 09:50

Нова тема за 2014 година. Старата тема е ТУК.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Re: Луковични цветя за сандъче - 2014

Мнениеот bimbargo » 02 яну 2014, 14:00

Топлото време ми е съюзник голям. Въпреки много късното садене, покарват интензивно. HAPPY :)

Фрезиите (на преден план)

Изображение

Иксия и Спараксис

Изображение
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 05 яну 2014, 13:09

Знам, че е някакво-никакво време за торене, ама тези кокичета дали не се нуждаят от подсилване предвид това, че са покарали? :think
Изображение
Посадени са в тази саксия октомври-ноември месец.
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 05 яну 2014, 17:31

според английските сайтове за пролетни луци - торенето започва след изкарване на цветоноса :nod:
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 12 яну 2014, 04:20

До момента съм много доволен от растежа в двете сандъчета от снимките горе. На практика в момента броя на подалите се над почвата е двоен. Както и слънце пече усещам тази седмица бурен растеж.

Потребителски аватар
plameni_
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот plameni_ » 15 яну 2014, 22:55

Здравейте,
досега никога не съм гледала луковични и искам да питам нещо. Взех си днес 4-5 луковички кокичета от една жена на пазара, напъпили са. Боднах ги в две големи саксии, които си седят целогодишно на терасата - едната с чимшир, другата с кандилка. Идеята ми беше да си живеят там заедно и да не се занимавам повече с тях, да не ги изваждам през лятото и да ги садя отново през есента. Сгреших ли? В отделен съд ли трябваше да ги засадя и наложително ли е да ги вадя през лятото?

Потребителски аватар
Виола
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Виола » 16 яну 2014, 12:49

Не се налага да ги вадиш. Кокичетата не са капризни. Аз също имам засадени в сандъчета и саксии, често намирам изровени луковички от котките в градината, и ги слагам по саксии и сандъчета заедно с други цветя. Растат, цъфтят и се размножават. Не внимавам как се поливат и не се занимавам с вадене.

Потребителски аватар
plameni_
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот plameni_ » 16 яну 2014, 13:24

Много ти благодаря!

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 16 яну 2014, 23:27

От известно време по чисто битови причини много се интересувам от следното: Може ли периодът, когато луковицата вече е прецъфтяла и се изхранва за следващ цъфтеж, извличайки хранителни вещества от листата /периодът до окончателното пожълтяване и изсъхване на листната маса/ да протече на по-сенчесто място и дали това ще забави много пожълтяването на листата? И кога горе-долу идва окончателното пожълтяване - от прочетеното разбирам, че е някъде май-юни? Проблемът е, че напролет искам да запазя най- слънчевите места на балкона за разсад, резници и т.н.За да стане това обаче, трябва да оставя луковиците да се изхранват на някое по-тъмно място на балкона. Освен това имам и луковици на северно изложение, които най-вероятно ще се "нахранят" доста по-късно заради по-малкото количество слънчева светлина..Въобще нямам никаква представа кога ще освободя сандъчетата. Ако ставаше с купуването на нови, проблем няма. Но място няма, където да ги сложа всичките.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
KARASIR
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот KARASIR » 17 яну 2014, 07:32

Според мен може. Изхождам от факта че в природата когато цъфтят тревата и храстите все още нямат листна маса и луковните имат достатъчно слънце. Постепенно обаче тревата и храстите избуяват и в един момент затрупват всички раннопролетни цветя и достъпът на слънцето до тях става много ограничен. :think Няма да е лошо ако греша да ме попавите защото възнамерявам да направя като колегата :nod:

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 17 яну 2014, 08:23

не искам никого да обезкуражавам, но при мен с изключение на зюмбюлите и някои нарциси - другите лукчета не успяват да се изхранят в саксийни условия по начин, че да са годни за цъфтеж и на следващата година. :( торя и всичко, но не се получава.

Потребителски аватар
KARASIR
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот KARASIR » 17 яну 2014, 08:49

belika написа:не искам никого да обезкуражавам, но при мен с изключение на зюмбюлите и някои нарциси - другите лукчета не успяват да се изхранят в саксийни условия по начин, че да са годни за цъфтеж и на следващата година. :( торя и всичко, но не се получава.

В същност не ме обезкуражава а ме кара да се замисля ... От прочетеното в темата става ясно че луковиците започват да се хранят от листата след цъфтежа ... Дали няма да е по удачно след цъфтежа да се подхранва с тор но не само чрез поливане а и чрез пръскане на листата :think ако правилно съм запомнила трябваше да е богат на калий :think

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 17 яну 2014, 15:52

belika, ти ме уби :D ! Доколкото си спомням в Лалета, кокичета и други луковични растения в сандъче - 2013 ми беше отговорила, че луковици в сандъчета могат да цъфтят всяка пролет. Точно от теб не го очаквах! :D
Много бих бил признателен, ако други, които имат опит в това отношение, се включат, защото освен за всичко друго, става въпрос и за доста пари- аз например за луковиците, които насадих тази есен, пръснах към стотина лева. Ако трябва всяка година да давам по толкова, навярно ще се замисля дали да гледам луци- скъпо удоволствие излиза, оссобено за хора, които нямат мярка с бройката.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 17 яну 2014, 16:04

Писала съм го по повод зюмбюли и едролуковични нарциси, каквито от години и успяваха да цъфтят и следваща година.

За лалета и други дребосъци обаче при мен поне - не важи.

Потребителски аватар
KARASIR
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот KARASIR » 17 яну 2014, 16:11

Още тази пролет ще ти кажа при мен как е положението :nod: Този сезон моите лалета ги посадих навън в кашпата. Миналия бяха в съндъче. Тааа ако изобщо поникне нещо няма начин да не се похваля :nod: За момента обаче са поникнали мускарито /него още миналия сезон посадих в кашпата/ , няколко кокиченца и няколко нарциса. Кокичетата и нарцисите си откопах пролетта /2013/ и бяха цъфнали и направо в кашпата.

Върни се на “Луковични”