Неприятели по растенията

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
кокче
Бонсай
Бонсай

Re: Неприятели по растенията

Мнениеот кокче » 17 сеп 2015, 14:18

Щитоносни въшки са, няма нужда да снимаш познавам ги от километри :) :) :)

dg2012
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот dg2012 » 17 сеп 2015, 14:45

Благодаря! :flower
Почистих механично, ще наблюдавам няколко дни и ако се наложи, ще пръскам. :)

Потребителски аватар
aida
Семенце
Семенце

Мнениеот aida » 01 окт 2015, 13:16

Здравейте,

Преди 2-3 седмици реших да освежа жасмин и саксиен босилек с нова пръст. Имах подръка едно чувалче със стара пръст (използвана) и реших да добавя от нея. Уви - от няколко дни насам и двете растения, и жасминът и босилекът не изглеждат ама никак добре:
Изображение Изображение Изображение Изображение
Първата снимка е на босилекът,а останалите 3 на жасмина.
По инфото, което намерих в нета, предполагам че жасминът ми е нападнат от червен акар - има много фини паяжинки и жълти точици, 'животинки' с просто око не откривам, сякаш има едни черни точици по вътрешната страна на листата, но...
За босилекът - нямам никаква представа каква е причината, но изглежда различен вредител/проблем от този по жасмина?? Усещам, че ако не взема мерки ще ги загубя. Много държа на жасмина. Не съм специалист, признавам че доста цветенца съм уморила :) Всяка помощ е добре дошла. Благодаря предварително!

dg2012
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот dg2012 » 01 окт 2015, 14:26

Не съм специалист, но и двете са акари според мен. А и стара пръст, не освежава, щом вече е ползвана, хранителните вещества са източени донякъде (по-добре да беше допълнила с нова само) и да беше подхранила с тор, а и поне трябваше да я обезпаразитиш преди да я ползваш отново. Сега пръскаш с акарицид, макар че поне по мои наблюдения до година пак ще излязат, щом веднъж е имало...
:cross да ги спасиш

Потребителски аватар
aida
Семенце
Семенце

Мнениеот aida » 02 окт 2015, 07:48

Благодаря за отговора, знаех си че не трябва да я ползвам тази пръст :( .

Ще я сменя с нова и ще започна да ги обработвам с акарицид.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 02 окт 2015, 09:08

Не е задължително пак да излязат, особено ако се смени и пръстта, обеззарази се, и се използват правилно няколко силни акарицида. Тази година нямам никакви следи от акари по хибискуса, въпреки, че миналата година доста си страдаше, новият също не го ядат. В краен случай винаги можеш да изрежеш жасмина добре и пак ще покара, лошото е, че наистина го обичат много акарите и малко да се влошат условията на гледане и го нападат. А за босилека, аз подправките направо съм се отказала да ги гледам, като ги нападне нещо, а то често става/ последният път портокаловата мента я ядеше някакво животно, докато разбера, че е щипалка, направо я опоска/, после не ми се иска да пръскам с химия, в крайна сметка нали ще се яде това.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

dg2012
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот dg2012 » 02 окт 2015, 11:56

Имах предвид, че ако се остави със същата пръст ще се появят пак следващия сезон. Дори и новата пръст е добре да се обеззаразява предварително (не се знае от къде е). Извинявам се за неточното мнение! :)
А за подправките си права, аз ги махам, ако са заразени (принципно ги държа на отделен перваз от другите растения), именно за да избегна заразяване, идеята е поне тези които ползвам за консумация да не пръскам с препарати :)

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 02 окт 2015, 12:09

dg2012 написа:Имах предвид, че ако се остави със същата пръст ще се появят пак следващия сезон.

Съвсем определено не мисля че има такава пряка връзка.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 20 окт 2015, 10:22

Хайде помагайте, че въшлясах :lol: имам си по цветенцата ЛОЗОВА (ЦИТРУСОВА) ПОДВИЖНА ЩИТОНОСНА ВЪШКА .
Само на едната тераска са,но все пак са си множко. Поръчах си мопсиплан и акаризин,но идея си нямам от тук на сетне какво да правя. Поотделно ли се прускат (в какво съотнощение) или се смесват :?:

Помагайте!!!

И как се появиха тия гадини мръсни?Хич не ми е ясно да му се незнае :mad:

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 20 окт 2015, 11:27

Процдираш така:
1) Акарзина не го ползваш изобщо.
2) Моспилана се прилага в концентрация 0.02%, което означава 2 грама на 10 литра вода или съответно 0.4 грама на 2 литра вода. Правиш разтвор, с който пръскаш така че да проникне навскяъде по откритите части на растението а също и поливаш (поливането е много важен момент)
3) След известно време насекомите измират...
4) (това е по желание) След примерно 2 седмици прилагаш друг инсектицид... може да пробваш и с въпросния Акарзин - така и така си го взела... не трявба да се прилага многократно все един и същи препарат, защото така по-лесно се стимулира резистентност на популацията към него.
5) Пръскаш с Моспилан или някакъв друг инсектицид 1-2 пъти годишно за профилактика - откъдето са дошли тези най-вероятно има още, и пак могат да дойдат... евентуално ако имаш рози ще трябва да пръскаш и с нещо против акари, най-веряотно.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 20 окт 2015, 13:35

hinotori2772 благодаря ти ще направя точно както си написал :)

Явно има акари и за тях ще пръскам,но се чудя с какво :?: Мислех да си купя масло от ниим ,но ми казаха,че ще го доставят след две седмици,което ме :eek: .
Повечето цветя са вече вътре и ме е страх да ги пръскам, че с това любопитно дете е опасно,а ако ги изкарам на вън вече си е риск да ги уморя....
Ех, пак ще се наложи да ми помагате.

Ето от дилема в дилема :(

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 20 окт 2015, 15:08

От масово достъпните препарати против акари са най-ефективни препаратите ОМИТ и ОРТУС (поне според мен)... стават също и АПОЛО и НУРЕЛЕ... но от тях като че ли не съм толкова доволен (може и да е субективно)... особено от НУРЕЛЕ изобщо не съм доволен...

Растенията, разбира се, в никакъв случай не се обработват с химикали в жилищните помещения... изнасят се на открито (на тераса например) или пък в банята (където има включена и аспирация по възможност) и се оставят да изсъхнат преди да се внесат обратно... ако детето не яде големи клоличества листа, няма някаква особена опасност, според мен.

П.С. ако си мислиш че маслото от нийм е безвредно за употреба - не е - то си е по същество отровно (вече в зависимост от произхода и качеството, активните му съставки може също да варират доста като концентрация)... също не трявба да се поглъща от хората - евентуално се прилага само външно за медицински цели, доколкото имам представа.

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 20 окт 2015, 16:03

Благодаря ,златен си да знаеш. Значи ще се снабдя с горепосочените препарати и хубавичко ще ги опръскам тези,които са вече вътре и тези въшлясалите отвън :nod: .
Просто няма да ги оставя така на самотек.

Огромно благодаря отново!

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 18 ное 2015, 02:42

hinotori2772 написа:... ако детето не яде големи клоличества листа...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 18 ное 2015, 10:33

Ох,за сега мисля,че се преборих с въшките и акарите донаякъде.В процеса изникнаха и белокрилки и с тях се преборих...та да видим. Най неприятното е,че в момента ,в който си помисля,че съм победила и хоп се появява по някоя въшчица ей тъй да ми опропасти настроените. А и като оглеждам "къщето" не е като да няма цветя и ако позволя да пламнат цвекетата ще е весела зима :) Имах въшки по коледната звезда и вместо да се подготвяме за цъфтеж ние оплешивяваме... дали ще я пребъде е само въпрос на късмет...За сега фронта се поддържа с минимални щети,но докога ...
А детето похапва листа,как да не похапва...и трева ако има и нея ще я отрази ,нали на майка си се е метнало! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”