Неприятели по растенията

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай

Re: Неприятели по растенията

Мнениеот bireenst » 10 юли 2016, 13:52

А вариант бурканът ти да не е бил стерилизиран? Не мога да си представя как могат да влязат, ако не са сложени вътре. :eek:

titicaca, откри ли злосторника? И щипалките, и скакалците се пъхат по цветовете. Освен че се пъхат навсякъде другаде, де... :mad: Скакалецът обаче е много стряскащ, щото зеленото му перфектно се слива въпреки размерите и ако се размърда, докато кротко си вреш носа по саксиите, ефектът е повече от уау... :lol:
Не е лоша идея да ънлийшнеш дъ бийста/котката/ да намери гризача, ако по терасата е безопасно за нея, разбира се.
---
If you don't know where you're going you might end up in a place you don't want to go.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 10 юли 2016, 20:22

zvete написа:...капанчета за молци за хранителни шкафове...
За феромонните лепки ли става въпрос?
bireenst написа:А вариант бурканът ти да не е бил стерилизиран?
Със сигурност не е стерилизиран, става дума за стрит на прах изсушен пипер. Но може да почна и това да правя...

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 10 юли 2016, 20:57

Аз слагам бурканчетата с подправки в камерата за 24 часа и нямам проблем с гадинките вече!
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 11 юли 2016, 00:43

@РосиТК: И това е вариант, благодаря. :flower

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот titicaca » 11 юли 2016, 10:43

bireenst написа:...titicaca, откри ли злосторника? И щипалките, и скакалците се пъхат по цветовете. Освен че се пъхат навсякъде другаде, де... :mad: Скакалецът обаче е много стряскащ, щото зеленото му перфектно се слива въпреки размерите и ако се размърда, докато кротко си вреш носа по саксиите, ефектът е повече от уау... :lol:
Не е лоша идея да ънлийшнеш дъ бийста/котката/ да намери гризача, ако по терасата е безопасно за нея, разбира се.

bireenst, и след няколко проведени експедиции и дебнене на тъмно резултатът е нула, мацата е безполезна (морето от
зелени изкушения й размътва ума :lol: ), единствената ми утеха засега е, че нощният гризач е прехвърллил апетитите си
върху листата на амарилисите :twisted:
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 11 юли 2016, 18:27

Alien написа:
zvete написа:...капанчета за молци за хранителни шкафове...
За феромонните лепки ли става въпрос?

Да, за тях, уж са за молци, но освен молците изчезнаха и бръмбарчетата, не знам как стана.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
troll
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот troll » 28 май 2017, 20:05

По всичко личи, че съм завъдил Lilioceris lilii 
Изображение
Почерпихме го с разтвор от масло на Ним.
Одървиха се!
:mrgreen:
П.с. не зная дали знаете, но маслото от Ним не убива насекомите, а тежко притъпява техния апетит и те престават да ядът, докато гушнат китката.
:mrgreen:

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот Poli62 » 28 май 2017, 23:17

Ох, и ние си ги имаме тези гадинки :mad:

aradiq
Семенце
Семенце

Мнениеот aradiq » 03 авг 2017, 14:22

Здравейте! Нямаше ме няколко дни и открих мини розичките си така. Изглеждат като изсъхнали, но всъщност са на много и малки жълти петна, имат нещо като паяжини и едни буби лазят по тях. Да ги пръскам ли с нещо? Ако ги отрежа, ще порастнат ли пак? Има ли начин да ги спася въобще?
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 03 авг 2017, 17:26

Акарите обичат Нисоран.

lyubaspasova
Семенце
Семенце

Мнениеот lyubaspasova » 12 ное 2017, 16:54

Здравейте, имам проблем с едно дръвче кумкуат, което гледам като стайно растение. Залиня и започна да съхне сякаш на отделни клонки. Има някакви бели паяжитести топчета, възможно ли е това да е проблема? Може ли да някой да го идентифицира и да ми каже с какво да третирам. Благодаря!
Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 13 ное 2017, 08:40

Това е памуклийка, третирай с актара, и след още 10 дни с още някакъв инсектицид, от агроаптека можеш да си ги купиш. Можеш да помогнеш малко и като избършеш с тампон със спирт за рани всички тези бели памукови въшки, поне по-едрите. Изолирай растението от другите, защото е заразно, много бързо пада този прашец наоколо. Затова може да почистиш също пространството около саксията.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 14 ное 2017, 13:45

Тези навлеци, въшки ли са? Размер 1x2mm:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Не знам какво става тази есен. :think Първо намерих гъсеници в цъфтящата чубрица. :wall Сега тези гъдинки :mad: са плъзнали по туята, дето уж била отровна. :eek: Не бих се сетил да я оглеждам за паразити, но реших да обера шишарките и ми направи впечатление, че основния ствол на една от туите е мокър по средата, на разстояние почти 2/3 от дължината. Скоро не е валяло, повечето дръвчета са сухи и вече са се ориентирали към зимен сън, ако се съди по цвета им. Въпросната все още е зелена и като разгледах ствола, намерих колонии от по няколко десетки паразита, които са покрили ЦЕЛИЯ ствол и основата на прилежащите клони, така че кората не се вижда. Не успявам да направя ясна снимка с телефона, но втория епизод на пришълците на Камерън и Лукас, могат само да завиждат. В съседство има поне още две нападнати растения.
И сега какво да правя? Да къпя туите с нуреле или да пробвам първо с добро (мало от нийм)?
Нямам никакви скрупули за пестицида, но не знам как действа на туи. Пролетта пръсках силно нападнатия Sedum Spurium Roseum и му опадаха листата. Докато изкара нови, минаха два месеца. Та да не взема да прецакам туите, дето са ми на по 6-7г? Имам два вида туи, едните са по-рехави и растат в една вертикална равнина, другите (май се водят източни) са значително по-гъсти и сами си оформят конусовидна корона. Нападнати (за сега) са само първия (рехавия) вид.

nat
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот nat » 14 ное 2017, 19:04

Alien написа:Тези навлеци, въшки ли са?

Веднъж е коментирана тази въшка във форума (ако е тя, де):
viewtopic.php?f=61&t=3801&p=459588&hilit=Cinara+tujafilina#p459588
А тук има зашеметяващи картинки в едър план :D :
http://influentialpoints.com/Gallery/Cinara_aphids.htm
Нямам идея с какво се трепе.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 14 ное 2017, 20:18

Я, това е коментирано малко преди да се регистрирам във форума.
nat, ти си съкровище! :flower Точно такъв паразит е. И като описание и като консистенция, че даже и на гъбично заболяване прилича. Поне аз първоначално го помислих за такова. Обаче колко видове са... СТРА-А-АХ! Почвам ги с нурелето, (тамън ще прочистя и миризливките, дето са се настанили на зимовище), пък дано ноември се задържи все така топъл, че да ги почерпя и с Би-58.
Чудя се дали това не е причината за някои изсъхнали клони във вътрешността, които не се събуждат напролет? :think

----------------

Едит: Всички растения са нападнати. :mad: Употребих толкова препарат, колкото не съм ползвал общо за последните две години. Да ми е за урок, че мухи и оси не се въртят без причина около иглолистни.

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”