Неприятели по растенията

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
lubzey
Семенце
Семенце

Re: Неприятели по растенията

Мнениеот lubzey » 18 ное 2015, 15:36

zvete написа:Ами виждам, че пишете, а никой не отговаря. Първо за акари, разбирам, че има много малко ефективни неща и някои не се продават вече тук, затова масло от нийм, повечето споделят, че помага и аз съм решила да си купя, например за хибискуса, че все не мога да го отърва от акари и ми писна да го пръскам. За второто, това нали са досадните мушици?Ако са в малки количества, няма проблем толкова, просто се засушава почвата и така умират ларвите, ако са повече мушиците тогава съм чела, че пръскат със спрейове за летящи насекоми, също канела, мента не обичат, а интересното е, че използвали жълти лепящи капани листчета, те се привличали от цвета. препарат за почвата също дават чист хидроген пероксид 3%, 1 част към 4 части вода, но не съм наясно, доколко е безопасно, не съм го ползвала,а и пише, че като полееш почвата щяло да има някаква реакция химична, което лично на мен не ми допада. Досега ми е било достатъчно да засуша дадената саксия и те си изчезват.Дано с нещо съм била полезна.

Здравейте! Стана студено и пак прибрах растенията вкъщи. Отново стигнах до старите проблеми: акари и мушици. След различни опити за борба с тях, реших да се насоча към алтернативни подходи, без употреба на химия.

Акари

Различните отрови и бабини отвари (сапунена вода, етерични масла, лук, чесън, люти чушки) помагат, но временно. Всяка една гадинка трябва да бъде напръскана, за да има ефект. Съответно при растения като ягодите, където листата са много и нагъсто, това е практически невъзможно.

Намирах и калинки, но все не бяха седемточкови, а от азиатските гадове. Има поръчка на "добри" калинки от Англия, които се развъждат точно за борба с акари и листни въшки, но са налични само през лятото. Също така, за да не измрат масово за няколко дни, трябва да им се осигури хралупа с храна и вода.

В крайна сметка днес от ebay.co.uk си поръчах phytoseiulus persimilis - хищни акари, които ядат другите и след като ги приключат умират от глад. Тъкният момент тук е, че трябва да им се осигури влажна среда и подходяща температура:
https://en.wikipedia.org/wiki/Phytoseiulus

Мушици (fungus gnat)

Тези гадинки снасят яйцата си в горния слой на почвата, когато е влажна. Ларвите се хранят в разлагаш се органичен материал, но имат силно предпочитание към корени на млади растения. След обилната захранка, те стават на мухи, които не ядат, а само снасят стотици нови яйца.

Жълтите лепящи листчета имат крайно минимален и незадоволителен успех. Мента и босилек не помагат - гнездят успешно и в техните саксии.

Вариант едно е, растенията да бъдат поливани отдолу, за да не се мокри горния слой. Например саксиите да бъдат потапяни в тенджера/кога, пълна с вода. Като практичен човек, който обича прости решения, веднага отхвърлих този вариант като крайно трудоемък.

Вариантът на който съм се спрял в момента е, да покрия горния слой с пясък, през който водата прониква, но не и мушиците. Притеснявам се от нечистотии и други паразити в обикновения пясък, затова мисля да пробвам с кварцоя пясък. Постарайте се да покриете добре почвата около ръбовете на саксиите, защото това е любимо място на мушиците за снасяне.

Изображение

Надявам се, че информацията ще ви бъде полезна. Споделяйте мнения и аз ще споделям за напредъка при мен. :mrgreen:

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 18 ное 2015, 17:14

Еха,много интересно браво :)

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 18 ное 2015, 22:13

Изпичаш пясъка във фурна (примерно в голяма тава) при 120-130 градуса примерно за 30 минути и всичко живо умира, включително разни ендоспори и др. трудни за убиване неща... след това го промиваш с вода в един леген (така разни леки компоненти - клечки, листа, буболечки и т.н. и т.н. ще изплуват и ще може да ги отстраниш лесно) и това е...
Аз се чудя ако полееш всички саксии с инсектицид (примерно моспилан) дали няма да измрат... аз имах накакви бели ларви в една саксйка с теменужка и понеже не ми се пресаждаше я полях обилно с моспилан и вече от много време нищо не мърда там...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 18 ное 2015, 22:43

Този моспилан , излезе златен :) имах въшки на няколко растения от тези щитоностните . В една кофа , напълнена с вода до половината сложих две пакетчета, не знам кви бяха пропорциите на око го раздадох :mrgreen:
Потопих първо горната част , после долу субстрата , всичко умря и даже с остатъка от разтвора полях насам- натам :D
На другия ден , измих всичко с маркуча , а растенията на течаща вода хубаво и им смених субстрата . Сега чувствам една чистота , май се отървах най после от тези щитоностни гадинки !!
"Изправи се в името на това ,в което вярваш ,дори да се изправиш сам !" - Софи Шол

цветята в дома ми

Фейсбук страница Изображение
Подари бижу DELIA

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 19 ное 2015, 00:37

Ай... то едно пакетче моспилан от малките (6 грама) е за 30 литра вода... а ти си сложила 2 пакетчета на 5 литра вода... май...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 19 ное 2015, 00:54

Ами май така е станало .. :lol: :mrgreen:
"Изправи се в името на това ,в което вярваш ,дори да се изправиш сам !" - Софи Шол

цветята в дома ми

Фейсбук страница Изображение
Подари бижу DELIA

Потребителски аватар
lubzey
Семенце
Семенце

Мнениеот lubzey » 19 ное 2015, 01:25

hinotori2772 написа:Изпичаш пясъка във фурна (примерно в голяма тава) при 120-130 градуса примерно за 30 минути и всичко живо умира, включително разни ендоспори и др. трудни за убиване неща... след това го промиваш с вода в един леген (така разни леки компоненти - клечки, листа, буболечки и т.н. и т.н. ще изплуват и ще може да ги отстраниш лесно) и това е...
Аз се чудя ако полееш всички саксии с инсектицид (примерно моспилан) дали няма да измрат... аз имах накакви бели ларви в една саксйка с теменужка и понеже не ми се пресаждаше я полях обилно с моспилан и вече от много време нищо не мърда там...

Благодаря за идеята относно пясъка! Но стига с тая химия! В почвата има много полезни микроорганизми, които измират покрай "лошите"..

Белите ларви, за които говориш вероятно са Folsomia candida - един от най-често срещаните видове в почвата, разпространен в целия свят. Колемболите допринасят за процесите на разграждане в кисели почви, в които те могат да бъдат най-важните почвени безгръбначни освен енхитреидите, тъй като земни червеи и стоножки обикновено липсват. Въпреки че не е обичаен за повечето естествени почви, той често е с много висока численост в богати на хумус почви. Този вид колембола е непигментиран и без очи. Всеяден е, като включва в храната си и гъбни хифи, бактерии, протозоа и детрит. Използва се за контрол на патогенни гъбички в оранжерии и други закрити помещения.

Снимки:
https://www.google.bg/search?q=folsomia ... gUCh0aFgpD

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 19 ное 2015, 02:15

lubzey написа:Белите ларви, за които говориш вероятно са Folsomia candida - един от най-често срещаните видове в почвата, разпространен в целия свят.

Да, най-вероятно са тези или подобни на тях - признавам че не съм ги разглеждал при силно увеличение. Благодаря за тази информация. Определено не ги искам в саксиите си, обаче, дори да няма вреда от тях - в природата нека си се въдят на воля :)
Междудругото си мисля че инсектицидите най-вероятно не са ефективни срещу микроорганизмите в почвата, а само срещу насекомите. :think

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 26 ное 2015, 02:10

hinotori2772 написа:Ай... то едно пакетче моспилан от малките (6 грама) е за 30 литра вода... а ти си сложила 2 пакетчета на 5 литра вода... май...

Нее, малките пакетчета са за 8 литра и Късметка пак е много превишила дозата. А аз съм много доволна от моспилана, хем и не мирише.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 26 ное 2015, 02:28

Аа... да... малките бяха по 2 грама, а малко по-големите (от които аз си купувам, обикновено) бяха по 6 грама...

shushilbubi
Фиданка
Фиданка

Мнениеот shushilbubi » 26 май 2016, 21:16

а това вредител ли е или нещо друго ,как се нарича и как се лекува ?

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 26 май 2016, 21:40

Това прилича на крастата по лозата, доколкото знам го причинява някакъв вид акар, ама от агроаптеката ще ти кажат със сигурност как да се бориш, носи едно листо, да им го покажеш ако трябва.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

shushilbubi
Фиданка
Фиданка

Мнениеот shushilbubi » 26 май 2016, 22:04

zvete,благодаря ще ходим на лекар тия дни, аз отдавна искам да пръскам за акари, но тая година от дъждове и вятър не можах, така ми казаха да не печало,да не духало, да не валяло ...пък то не е спряло от февруари на сам

Потребителски аватар
Coku
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот Coku » 27 май 2016, 01:09

Ако обърнеш листа, ще видиш въшките.
Всяка пролет обикновено е така. Преди ги пръсках, сега не се занимавам с тях - преминават и изчезват.

shushilbubi
Фиданка
Фиданка

Мнениеот shushilbubi » 27 май 2016, 08:19

Coku, , обръщах но не видях въшки, може и да съм малко кьорава, да не би даа са избягали вече, листата повредените да отрежа ли и да ги горя както правят на някои ?Тия въшки да не са като на розите ,че по розите доста има ?

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”