Неприятели по растенията

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
lyubaspasova
Семенце
Семенце

Re: Неприятели по растенията

Мнениеот lyubaspasova » 15 ное 2017, 09:58

Благодаря, zvete!

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 22 ное 2017, 19:45

Нурелето изглежда помогна за въшката по туите, от предишната страница. Няма обляти в сок стволове, няма колонии, няма нищо. Май не са оцелели дори и миниатюрните буболечки, дето виреят вътре в шишарките (виждал съм ги и предишни години), размер ~1/10 от мм, не мога да ги снимам. Все пак, като добър домакин, се чуствам длъжен да почерпя неканените гости и с Би-58, нищо че ги няма.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 25 ное 2017, 16:10

Намерих на една от туите още едно гнездо с въшки. Допускам, че тъй като при пръскането бях доста уморен и беше вече тъмно, е възможно да съм пропуснал точно това място/растение. За всеки случай, напръсках новооткритото гнездо с моспилан и полях всички растения с Би58.

Обаче има още нЕкой за тепане - дафиновият лист върви на зле. Проблемът започна още средата на лятото, когато забелязах капчици сок по някои листа. Доста старателно оглеждах за паразити и не открих нищо. Есента, когато прибирах, почти 1/4 от листата лепнеха. След известен престой на закрито, ми прави впечатление, че тези листа, където е имало избил сок, са покрити с нещо като плесен:
Изображение
Не успях да направя снимката достатъчно информативна, но ще опитам да опиша. Почти цялата долна част на снимката е капка лепкав сок, върху който има нещо като плесен. Трите кафеникави петна приличат на топчета вълна. По листа не откривам нищо друго, нито от горната страна (на снимката), нито отдолу (където изглежда съвсем нормално), нито по дръжката или клончето.

При оглеждане на другите листа обаче намирам неканени гости - шушулки и дребни паразити. Размер на шушулките, от 1мм за по-малката:
Изображение
до 4мм, тук:
Изображение

Откъртих една от шушулките. Отдолу има някакви дребни бубулечки, които телефонът не може да хване добре. Шушулката беше прилепена вляво, върху белезникавите "стърготини":
Изображение
За сравнение на размерите - металната игла, с която е набодена шушулката е с дебелина половин милиметър.
Изображение
Шушулките са предимно по долната част на листата, но има няколко и отгоре.

Не съм имал такива навлеци още. Въпросът е - това акари ли са, щитоноски или нещо друго?

petrova149
Бонсай
Бонсай

Мнениеот petrova149 » 25 ное 2017, 19:36

Алиен, много подробно, със снимков материал , тез "шушулки" са гадни лепкави въшки, някакви. При мен се появяваха при лимона, и други. Като има нещо лепкаво по листата проверявам отдлоу, махах ги ръчно. На снимките имаш добре формени и малки.

Потребителски аватар
M1r0
Дръвче
Дръвче

Мнениеот M1r0 » 27 ное 2017, 09:41

Приличат ми на щитоносни въшки. Много са упорити и бързо се множат. Голяма напаст са. Пробвал съм със спирт и сапунена вода, но не умират гадовете.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 28 ное 2017, 20:46

Щитоносни са. Нуреле, Би58 ги дават за щитоносни, но може да се пробва и друг инсектицид, може и да проработи.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 29 ное 2017, 04:36

Благодаря Ви! :flower Полях с Би58 (как мирише само... :? ). Дано се затопли малко, че да изкарам саксията навън и да напръскам с нуреле.

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”