Болести по растенията

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Виолетка
Семенце
Семенце

Re: Болести по растенията

Мнениеот Виолетка » 06 сеп 2015, 15:07

Помогнете! Какво се случва с цветята ми? Толкова добре вървяха. Това е от 2 седмици насам. Някои имаха акарии, но аз ги избих и сега редовно проверявам и няма гадинки. Въпреки това, на някои цветя листата пожълтяват, на други покафеняват и изсъхват. Всички малко по малко си падат.
Камелията ми така хубаво вървеше, но след като я пресадих, нещо и стана и новите листа покафеняха и всеки ден падат по 1-2.
Гарденията растеше прекрасно, сега и нейните листа така покафеняват и падат. Искам да го спра това нещо, с толкова любов съм ги гледала.
Преди няколко седмици донесох нови от един магазин, с тях си донесох и акарии, но ги няма вече гадинките.
А тази копривка пък съвсем всички листа и опадаха. Да и отчупя ли върха?
Сукулентното му изсъхват листенцата. Не знам какво да го правя, даже не знам как се казва.
Това първото мисля, че е някаква бегония - на нея листата и изсъхват в краищата и направо се разпадат при допир.

Моля, помогнете на мен и на цветята ми!

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 06 сеп 2015, 21:03

Има си бактериален причинител, но са засегнати твърде различни растения, тъй че го изключвам. Пресушаване и преполиване са другите причини, но тук страда и сукулент. Тъй че помисли, дали не преполиваш и не прекаляваш с торене.
Вариант е и средството, с което си премахнала акарите. Преди време една партида Би-58, което иначе ползвам десетки години, ми причини маса поразии - растенията ми бяха като изгорени.

Виолетка
Семенце
Семенце

Мнениеот Виолетка » 06 сеп 2015, 22:17

С би-58 пръскам и аз. Торя ги със зелен Кристалон. И двата препарата са от миналата година. Дали може да са развалени?
Иначе редовно си ги поливам, не мисля, че преполивам. Но пък наскоро цяла седмица ги бях забравила. Печеше ги и слънцето, но за около половин час на ден. Стига да разбера каква причината...
Сега тези югоизточния прозорец са зад перде, а тези на северозападния си ги пече директно, но за около половин час към 18 часа вечерта. Поливам ги през ден и пулверизирам. Много рядко ги торя. Но наскоро наистина ги торих с този Кристалон от миналата година. Какво мислите, да ги изхвърля ли тези препарати? Аз не ги държа в хладилник.

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 06 сеп 2015, 22:54

Кристалонът по никакъв начин неможе да се развали. За Би-58 е малко вероятно след много дълго съхранение.

Виолетка
Семенце
Семенце

Мнениеот Виолетка » 06 сеп 2015, 23:24

Този бактериален причинител какъв е? Да не е нещо от почвата? Взимам я от супермаркетите - кой знае какъв боклук е.
А на Копривката да и отчупя ли върха - какво ще кажете?

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 14 яну 2016, 10:49

Уф, моят Замиокулкас никак не върви. Преди около месец се сдобих с него от разсадниците на 4-ти километър. Беше увит в найлон отгоре до долу, който премахнах веднага щом растението пристигна вкъщи. Напръсках превантивно с Топсин, но въпреки това нещо лошо продължава да се случва с него. Половината от стъблата вече опадаха, процесът продължава. Омекват в по-долната част и увисват, след което ги отрязвам ниско долу, до клубена. За целия този период, откакто е вкъщи, полях растението един-единствен път. В момента почвата е барут и не смея да слагам вода. Понеже разбрах, че е топлолюбиво растение, го сложих в отопляема стая до източен прозорец, далеч от климатика. Температурата в помещението варира в рамките на 18-24 градуса. Не знам къде сгреших и какво направих, за да ме "възнаграждава" с подобно поведение. Продължава да бъде силно засушен, макар и стъблата да продължават да падат- все си мисля, че единственият начин да го спася, е пълна суша. Дали обаче не се нуждае от някакъв друг фунгицид, дали не е болест някаква? :think
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 14 яну 2016, 11:03

Ред, ако искаш, влез в темата за растението, а писах за моя замио, как след пресаждане, тръгна да загнива, поради по-голяма саксия и неподхоядща пръст, според мен и на твоя това му се случва, при грудките е проблемът. Спешно трябва да го разбуташ, да огледаш кои грудки са меки/загнили/ и махаш, колкото и да ти къса сърцето, до здраво, здравите си ги третирай с фунгицид и за съжаление и субстрата смени, сигурно е заразен. Виж там каква е подходящата почва, да има перлит, пясък, торф. Осигури дренаж и ако са останали малко грудки, смени с по-малка саксия. Не ги засаждай надълбоко, моите грудки леко се виждат отгоре и в началото никакво поливане докато не се съвземе. Дано да се оправи, не бави обаче, защото гниенето протича точно като при калията, гадно и миризливо.
В крайна сметка, моят успях да го спася/половината растение беше останало/, бавно се съвзе, тази пролет си пусна нови 3-4 листа, след доста чакане.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 14 яну 2016, 11:15

Цвете, благодаря ти много, така ще направя. И аз мисля, че растението си гние въпреки засушаването. Ще се заема със задачата още довечера. :thumbup: :cross
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 14 яну 2016, 12:13

Като гледам си е още в транспортната саксия - вътре обикновено има доста отделни растения доста нагъчкани, та е добре да се попресади веднага след закупуването в по-просторна саксия, като малко се пораздалечат отделните картофи. Растението всъщност е самият тубер, като от него излизат листа и корени. Спеицално при теб може и да е поизмръзнало още от магазина или при транспорта - не понася ниски температури изобщо... също е сенколюбиво растение - изложено на пряко слънце лесно изгаря, мисля.

Но много се разпрострях - накратко казано, моя съвет е просто да го пресадиш в качествен торфен субстрат и малко по-голяма саксия... или пък да си го разделиш в две саксии дори... не забравяй да сложиш дренаж на дъното на саксията също така. И обратно на това което те съветва zvete, според мен не злоупотребввай пак с топсина - явно не помага - дори се чудя дали проблема не е именно заради ненужната му употреба още в началото... макар че едва ли. Дори всички листа да опадат (а мисля че има и такива които са здрави и няма да опадат), щом тубера е здрав (а така ми изглежда на снимката този който се вижда), то няма проблем - ще си пусне нови листа.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 14 яну 2016, 16:38

Аз предложих топсин, ако има гниене, аз тогава нямах май и сложих канела. Както написах, гниенето е много гадно, кашкаво и не може да си сигурен, че няма зараза, ако не третираш според мен. Има една грудка, която се вижда май твърда, ама отдолу може и да е почнало гниене, при мен една наполовина беше изгнила. Ами Ред, да си прецени. Препоръката е дори да не е болно, като се пресажда в началото никакво поливане, ако нещо си наранил, да зарасне.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 14 яну 2016, 20:09

Благодаря много и на двамата за съветите. Достатъчно пространно сте обяснили всичко, пия още една чаша бира и отивам работа да върша :)
Ако му е писано да живее, ще живее :)
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 14 яну 2016, 22:50

Току що пресадих Замиокулкаса. Голям гнилоч се оказа работата, к'во са го правили това растение мога само да предполагам. :oops: Оказах се неподготвен информационно какво да правя с клубените, изгнили не изцяло, а донякъде- да режа до здраво и да садя или да хвърлям в боклука директно. Защото горе-долу един мъник клубен се оказа единствен читав, незагнил- всичко друго, дадени негови части, бяха изгнили, на едно място даже до желе го бяха докарали. Отрязах клубените до (видимо) здраво с макетно ножче, дезинфекцирано с памук и ракия, овъргалях доколкото можах грудките в Топсин, подрязах недобре изглеждащи корени, и тях запознах с фунгицида, и посадих в съд с добър керамзитен дренаж, реално същата саксия /но то вече има повече място, защото бая материал изхвърлих/. Почва прясна сложих, но я минах през фурната, пресят пясък, торф, дървени въглища. Оставих растението в отопляемата стая. Сега, освен да чакам, не знам какво друго да правя. Не съм поливал капка.
Въобще не съм знаел какво всъщност се случва надолу с това растение. Аз спокоен, щото горната част на почвата бе барут суха. Ама в заблуда съм бил.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
Zlobi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Zlobi » 15 яну 2016, 00:06

rederere,след толкова грижи ,остава и да не оживее :)
Това цвете можеш да го умориш само от удавяне според мен ,много е държеливо . Моето го подарих на щерката ,тя се прибра ваканцията при мен и два месеца не го беше поливала и пак оживя ,за моя огромна изненада . Та... искам да кажа - и твоето ще живее :)
Няма да е все така ! И това ще мине .

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 15 яну 2016, 10:04

Zlobi написа:Та... искам да кажа - и твоето ще живее :)

Дай Боже, Злоби :cross
Подарък ми е, а за мен тези растения са особено особена категория :)
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 17 яну 2016, 14:50

аз не знам защо от години тази тема (а и другата за неприятелите), се ползва за споделяне на проблеми с различни цветя, като тя е закована и идеята и е за бърза и лесна справка болест-лечение. прави ми впечатление навика на някои хора (нищо лично, редере, но направо си е станала твоя тема), да питат за всеки проблем тук. след време ще стане поредната тема-батак, която никой не иска да чете отначало и заради това ще се питат едни и същи неща отново и отново, което става досадно в един момент и хората спират да отговарят.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”