Гъсеници по мушкато!

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
simska
Семенце
Семенце

Гъсеници по мушкато!

Мнениеот simska » 26 авг 2017, 16:39

Здравейте,
от миналато година си гледам мушкато. Като тази година се сдобих с повече видове.
Цяло лято си ги гледам и си им се радвам на цветовете и това, че растят бързо и обилно.
От вчера на едното ми цветенце забелязах гъсеница която е пробила пъпката, не разбрах от нея ли е излязла или в нея е влязла. Тази сутрин на поне 4 вида изрязах всички ноповоявили се пъпки защото имаха чернички (като едросмлян черен пипер) или зелени гъсеници.

Помагайте. Ще ги спася ли моите красиви светенца?

Потребителски аватар
imdnme
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: Гъсеници по мушкато!

Мнениеот imdnme » 26 авг 2017, 19:22

На твое място бих проверила първо какъв вид е пеперудата, преди да трепя гъсениците. Ако е обикновена зелева, а мушкатата са чужбински - трепи ги. На ръка сигурно ще стане - те се виждат, а малките топчета дето приличат на пипер сигурно са акото им.
Поздрави, Анджи.
---------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.
---------------------------------------------

simska
Семенце
Семенце

Мнениеот simska » 26 авг 2017, 21:09

Някои от мушката ми са от от пазара. От баби. А другите са ми подарени, ама от стари каскадни мушката ми ги окъснаха.
Питам се и аз, Как може цяло лято да няма, а сега края на сезона да се появят гъсеници!?!

mdnme не разбрах ако са зелени /зелеви/ гъсениците какво да ги правя? На такива ми приличат.

Потребителски аватар
слав
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот слав » 26 авг 2017, 22:24

simska написа:Някои от мушката ми са от от пазара. От баби. А другите са ми подарени, ама от стари каскадни мушката ми ги окъснаха.
Питам се и аз, Как може цяло лято да няма, а сега края на сезона да се появят гъсеници!?!

mdnme не разбрах ако са зелени /зелеви/ гъсениците какво да ги правя? На такива ми приличат.

Това са гъсеници на бялата зелева пеперуда. Появяват се всяко лято към края на юли или през август. Всяка година се мъча с тях. Търсиш по цветовете и ги избиваш, другият вариант е да пробваш с Нуреле, но няма голям ефект. Може би ако направиш разтвора по-силен ще се гътнат, но да не се повредят мушкатата.

Потребителски аватар
valenopsis
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот valenopsis » 26 авг 2017, 22:27

Потърси в хуманитарните аптеки Bio Kill 500 ml спрей и пръскай.

simska
Семенце
Семенце

Мнениеот simska » 26 авг 2017, 23:48

Ще ми засегнат ли цялото цвете или само цветовете?
Ако са само цветовете и ми се налага да и режа засегнатите ще го преживея, но ако ще ми унищожат растението, ще купувам препарат.

Потребителски аватар
слав
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот слав » 27 авг 2017, 21:00

simska написа:Ще ми засегнат ли цялото цвете или само цветовете?
Ако са само цветовете и ми се налага да и режа засегнатите ще го преживея, но ако ще ми унищожат растението, ще купувам препарат.

Няма да унищожат растението. Основно изяждат цветовете, може и някое листенце, но не е фатално.

simska
Семенце
Семенце

Мнениеот simska » 28 авг 2017, 07:14

Благодаря за отговорите.

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”