инвазивен вид цикада

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: инвазивен вид цикада

Мнениеот hinotori2772 » 15 юли 2017, 13:37

titicaca написа: В моите градинки не съм срещала, но ако забележа, ще има ли смисъл да
пръскам или всичко ще е загубено?

Има смисъл разбира се... има препарати които са ефективни срещу тях... но поради особеностите в развитието им трябва да се пръска няколко (много) пъти през определен период и за предпочитане с различни препарати - тези споменатите по-нагоре - Актара, Моспилан, Калипсо, Конфидор (тези са с по-къс карантинен период и действат по-силно - при мен понеже се опитват да нападат чушките, а те вече зреят и бера от тях ми е важно че карантинния период е само 3 дни за зеленчуци) може и с Би-58, Нуреле, Децис, Вазтак и др. но те са с дълъг карантинен период и честно казано май че действат и по-слабо като цяло...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот titicaca » 15 юли 2017, 20:01

Благодаря ти за включването :) , аз имам много добър опит с Калипсо, но мисля да се снабдя и
с нещо друго от предложените по-горе - вятърът разнася какво ли не и трябва да съм подготвена.
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 15 юли 2017, 23:16

hinotori2772 написа:Аз си взех днес Актара и мисля да понапръскам за уикенда... Калипсо нямаше на близката аптека, за съжаление... може да си поръчам по интеренет по-нататък - но е сравнително скъп, но пък и количеството е голямо - 20 мл, та ще помисля :) При теб понамаляха ли вече?

понамаляха, но тези които са оживели са много големи станали и за нула време се множат, всеки ден пръскам като побъркана само да ги видя...кацат по мене трепя ги с ръце вече , имам доста скрити кътчета където не съм се завирала да пръскам, направо ги давя с препарата ,особено по оградата по пасифлората се крият и трябва да ровя извътре за да ги откривам ,режа цели клони където мога , събирам ги и ги заливам с 10 литра разтвор , ама нали знаеш че като фръкнат ... иди ги гони :mrgreen:

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 22 юли 2017, 12:32

УРА !!! Уморих ги, с КАЛИПСО :cross :kiss :flower Благодаря много за съветите , сигурно пак ще долетят от някъде но пак ще ги трепя ,поне знам че има лек :nod: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 22 юли 2017, 18:30

Калипсото е някаква по-нова химия май и доколкото разбирам е силно ефективен срещу всички стадии от развитието на насекомите включително и срещу яйцата + че е безопасен за пчелите уж. Но все пак редувай препаратите...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 22 юли 2017, 23:48

да, Калипсото ги трепе на секундата, и яйцата заприличаха на тебешир, ама пак долетяха днеска от някъде , даже една досада ме ухапа докато ми бяха заети ръцете с една саксия, ,УЖАС ,такава напаст не бях виждала , дано Калипсото действа и след като вече съм напръскала , явно не ги гони, а ги трови ,утре пак ще наблюдавам, за пчелите не е вреден , но за мухите докато пръсках и падаха по земята ,и някакви други черни бубулечки видях измрели , но съм доволна ,явно ще трябва да се пръска редовно и често :think направо ги къпя с Калипсо, дано не е вреден за растенията ,че имам доста цветя които не искам да уморя :crybaby:

vateva
Семенце
Семенце

Мнениеот vateva » 27 юли 2017, 16:12

Изчетох всичко в тази тема, с която се занимавам вече от три години. Уви, в Плевен втори кмет не може да се справи с гадната Metcalfa pruinisa. Нашествието й е тотално. И плевенските биолози първоначално ни заблудиха, че е насекомо, внесено от Азия, на доста места сега срещам определение средиземноморска, но всъщност цикадата е северноамериканска. И може да не "свири" оглушително като едни свои братовчедки, но е дори по-вредна. Според специалистите в Растителна защита трябва да се третира с Цимерметрин. В Плевен (уж) го правят вече втора година, но резултатът е близко до нулата. За който се интересува - ето линк към публикациите ми по проблема: http://posredniknews.com/site/component ... l&limit=15
Може да ви прозвучи гадно, но съобщението, че вече се среща и в София ме обнадеждава - може най-после да се вземат повсеместни мерки срещу нашественика. Защото индивидуалната борба е напълно обречена, а даже отделните градове или райони да се справят, ще стане като с бездомните кучета - ще дойдат нови от другаде.
Ето и малко снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 27 юли 2017, 19:52

Не може да се пръска поголовно с ЦиПерметрин - опасен е за водните организми, пчелите, дргуги насекоми и т.н. и т.н. Циперметрина се продава под търговското наименование Фюри 10 ЕК и този препарат, между другото, мисля че изобщо не се препоръчва за борба именно с цикадите... това с гръцките мини оси, което прочетох на плевенския сайт изглежда по-интересн вариант... стига да им понесе българския климат.

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 27 юли 2017, 20:16

не знам за пчелите но аз имам едно натровено вече коте от много пръскане, едвам го спасявам милото, цял ден се търкалят по листата из градината и после се ближат, а като пръскам един Бог знае къде се крият и дали не са се нагълталаи с препарат , то да беше един ....НО МАЙ б58 НАПРАВИ БЕЛЯТА , а на цикадите им дойде като витамин , хич не се стреснаха ,само се ядосаха и се разхвърчаха и взеха да хапят :mrgreen:

vateva
Семенце
Семенце

Мнениеот vateva » 04 авг 2017, 15:57

Разбира се, че препаратът е Циперметрин, неволно съм допуснала техническа грешка. Ето прессъобщението от Община Плевен от това лято: http://posredniknews.com/site/ekologiya ... -tzikadata. Миналата година пак пръскаха с Циперметрин, но в края на юни. Ефект - нулев. Докато от Растителна защита не признаят Меткалфата за стопански значим вредител, не очаквам да се заемат с нея сериозно. Но както разбирам от нета, вече и край нас са пламнали - освен Румъния, Македония...

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 04 авг 2017, 17:56

Ами те стопанските насаждения си се пръскат планово с пестициди, включително и против цикади... хубавото при цикадите е че имат само едно поколение на сезон - още се разхождат някакви пеперудки из чушките ми, но като цяло вече няма проблем с тях... до догодина.
Голямата популация цитрусови цикади, ще доведе у нас и техните естествени неприятели които успешно ще регулират популацията им, което обаче не знам дали е добре, защото ставало въпрос за едни големи оси :) това пак в посредник нюз май го бях чел :)

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 05 авг 2017, 01:45

и аз се ,успокоих вече с тия цикади ,не че не ме кацат тук таме, ама ако знаете вчера на един орех у съседите какви чудовища видях .... толкова огромни и охранени , тлъсти и огромни, и толкова много по всичките му клони в ниското на високо не можах да погледна щото ме хвана страх .... толкова бяха отвратителни,,, тъкмо си приказвахме че поне по ореха ми не ходят , пък те наистина нищо не подбират :mrgreen:

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”