Проблем със Стефанотис

При проблеми и въпроси, свързани с цветята
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
geri126
Семенце
Семенце

Проблем със Стефанотис

Мнениеот geri126 » 29 юни 2017, 15:20

Здравейте,от 3 години имам си имам и аз един Стефчо,но така и не мога да се справя с неговото отглеждане.Срам ме е даже да кажа ,че притежавам такава красота и от три години не ми е цъфнал. :( Миналото лято имах заченки на пъпки,но май ме достраша да не го преполея и ги загубих.Все не намирам правилното му място за отглеждането му.Имам източен прозорец на хола,но там зимата духа климатика.Сложих го на прозореца от вътрешната страна в стаята на малката -южен прозорец ,но там няма достатъчно светлина.Лятото го вадя на същият, но става течение и не му харесва -резултата пожълтели листа.Сега го преместих на източната тераса там поне не става течение,но слънцето е леко оскъдно.Имам няколко питания.Къде бихте ми препоръчали да го оставя?Поливам го при засушаване на почвата?Директно в саксията .По добър ли е варианта в чинийката?Миналата година го присадих. Пусна издънка която успешно присадих и се захвана.Върви ми доста слаба.От известно време забелязвам ,че и двете са с лепкави листа ама много лепкави и има едни кафяви като люспи кръгли това/нещо като коричка от засъхнала раничка/ акари ли са?Правя опити да ги премахна, като измивам листата с вода ,но няма спасение.Появяват се нови. :crybaby: :crybaby: :crybaby: :wall Като цяло веднъж съм го торила с тор за цъфтящи пролетта.Пръскам листата или го измивам.Моля ви за съвети .Как да се избавя от тези гадости,с какво да го пръскам и с какво да го торя ,кога и как. :crybaby: Тук мненията са много и нещо се обърквам.Не съм цветарка,но това цвете ми е слабост и много си го обичам.Много ми е скъпо,а все не успявам да му отдам необходимото за да го видя в пълният му чар. Мисля ,че не е загубено и може да се поправи.Расте си ,пуска си нови издънки .Завивам го като венец,но не цъфти. Сега нямам за сега възможност да го снимам ,но при първа възможност ще кача снимка.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Проблем със Стефанотис

Мнениеот zvete » 29 юни 2017, 16:56

По описанието, паразитът прилича на някаква щитоносна въшка, щом е лепкаво и с кафяви люспи. Разгледайте в Интернет какви видове такива има, и ако съвпадне снимка, търсете си инсектицид от агроапетка, първоначално може с памуче със спирт да се отстраняват ръчно и след това да се напръска и полее с препарат.
Стефанотиса не обича пряка светлина, не би следвало да има проблем на източен прозорец. Обича въздушната влажност и добро поливане през летните периоди. За цъфтеж може и да се подхранва, особено ако не е пресаждан скоро. Трябва да има подпора, около която да се увива, така расте по-добре. Успех с отглеждането!
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

geri126
Семенце
Семенце

Мнениеот geri126 » 02 юли 2017, 10:19

Благодаря за бързият отговор.Ще пробвам със спирт и памуче да ги премахна тези гадини,но бихте ли ми препоръчали с какъв препарат да пръскам.Предложиха ми B58 ,но май е доста миризлив и не е много подходящо за апартамент.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 02 юли 2017, 17:36

Ами може актара, моспилан. Днес пръсках едно силно поразено сакъзче с памукова въшка, с препарат- вариант на нуреле, но силно намирисва, наистина обаче имаше много бърз ефект, натръшка гадините/те приличат по действие на другите щитоносни/.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Върни се на “СПЕШНИ ПРОБЛЕМИ С ЦВЕТЯ!”