Люти чушлета - как и откъде

Всичко за отглеждането и проблемите на подправките и билките
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Люти чушлета - как и откъде

Мнениеот hinotori2772 » 25 окт 2017, 10:35

На бялото хабанеро си му е такъв нормалния размер... спокойно ще си доузреят на закрито - на перваза на прозорец, или друго светло място. А червеното очевидно че не си е по сорта... то затова се засаждат поне 2 растения - при размножаването със семена винаги има опасност от грешки.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Masklin
Семенце
Семенце

Мнениеот Masklin » 25 окт 2017, 11:37

От червеното засадихме четири растения - едното има около 15 чушки и те се виждат на снимката, второто (което е в същата саксия) нещо залиня от известно време и няма надежда да върже. В другата саксия, където са пак две растения, едното сега започна да връзва (има 7-8 чушки), а второто го чакаме. Вероятно си прав, че не са по сорта, но като узреят ще си проличи най-добре. Иначе новите ни разсади са от Premier Seeds и ще видим как ще се развият догодина - червено и бяло хабанеро, моруга и каролина.

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 26 окт 2017, 05:15

hinotori2772 написа:...очевидно че не си е по сорта...

Като каза, та се сетих. Тази бут джолокия шокалад, която ми даде, явно е от бял шоколад, защото си остана ярко червена :lol: докато чаках от червено да стане кафяво, чушките взеха да омекват. Не че има значение, и без това никой не иска да ги яде и тях, и скорпиона... :? Единствено ги оценяват едни гъсеници, които бяха пробили всички зелени джолокии и си направили вътре къщи :eek:
Между другото, със скорпиона са още навън. То ще има и малко затопляне тия дни, но все пак си прибрах орхидеите с приоритет, но са натрупани и няма място за чушките, като ги подредя, ще внеса и тях. Та по този повод - до какви минимални издържат без повреди?
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
Liziantus
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Liziantus » 26 окт 2017, 08:37

Това вероятно е минираща муха, а не гъсеници.
Издържат всички до 0 градуса - после измръзват.Все още няма такава опасност мисля.
На 1 и 2 ноември го дават студено под 0.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 26 окт 2017, 12:06

kikabelata написа:...Единствено ги оценяват едни гъсеници, които бяха пробили всички зелени джолокии и си направили вътре къщи :eek: ...

Не знам какво е, но имам подобен проблем с хабанерото. За втора година вече, почти 1/3 от чушките имат по една-две кръгли дупки, приблизително два-три милиметра и вътре гъсеница. От 6 вида чушки, на терасата, нападат само и единствено хабанеро.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 26 окт 2017, 12:39

kikabelata написа:
hinotori2772 написа:...очевидно че не си е по сорта...

Като каза, та се сетих. Тази бут джолокия шокалад, която ми даде, явно е от бял шоколад, защото си остана ярко червена :lol:

O :) еми значи си е стандартната червена разновидност... сори :) объркал съм етикетите... то да ти кажа от червените ми поникнаха и оцеляха по-малко на брой - нещо семената не бяха съвсем хубави, докато кафяви имах много. Те кафявите от зелени си стават направо кафяви, не минават през червено... не е трябвало да ги чакаш - това междудругото е един от най-хубавите сортове (и кафявия и червения) - малко по-слабо люти са от скорпион и каролина но пък имат силен аромат... и не се ядат директно - може примерно да ги изсушиш и смелиш и да си слагаш после по малко като подправка при ядене или готвене - голямото предимство е че от едно растение чушките могат да ти стигнат за години напред :)

И аз моите не съм ги прибрал (само някои) и се радвам че се позатопли... но ги подготвям - поорязал съм им клоните и т.н. То големия проблем с дъждовното и студено време е маната - точно тези сортове са по-слабо възприемчиви към мана, но не са напълно имунизирани, за съжаление.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 26 окт 2017, 12:43

Alien написа:
kikabelata написа:...Единствено ги оценяват едни гъсеници, които бяха пробили всички зелени джолокии и си направили вътре къщи :eek: ...

Не знам какво е, но имам подобен проблем с хабанерото. За втора година вече, почти 1/3 от чушките имат по една-две кръгли дупки, приблизително два-три милиметра и вътре гъсеница. От 6 вида чушки, на терасата, нападат само и единствено хабанеро.

Аз пръсках неколкократно с инсектициди лятото заради нашествието на цитрусовите цикади във Варна и съответно поради това няма и гъсеници/пеперуди, и нищо... само тези миризливките не изчезват... понамаляват и после пак долитат и/или се излюпват или не знам.

Потребителски аватар
xenesthis
Семенце
Семенце

Мнениеот xenesthis » 26 окт 2017, 15:23

Аз снощи прибрах всичко вътре, довечера ще падне до нулата в София та не ми се рискуваше, тея последните дето вързаха обаче са доста малки още, по сантиметър-два и най-вероятно няма да успеят да пораснат повече, макс да доузреят. Иначе някой пита за хабанерото, от ей тез няколко корена засадени доста нагъсто в сандъче, първите чушлета които вързаха станаха доста големи, по 5-6 сантиметра, след това почнаха да са по около 3-4, явно им стана тясно:

Изображение

Подозирам че ако са по сам корен в саксия ще станат и по-големи ама и така са си съвсем ок, ето малко от реколатата:

Изображение

Потребителски аватар
Masklin
Семенце
Семенце

Мнениеот Masklin » 04 дек 2017, 10:59

Здравейте.
От десетина дни сме вкарали вече чушките вътре, като даже им направихме и осветление. Да видим как ще изкарат зимата. След като ги прибрахме започнаха рязко да узряват, но и също така доста листа паднаха. Възможно е светлината де не им е достатъчна, но това ще се види в дългосрочен план. Осветлението работи по 12-14 часа на денонощие. Другият проблем е, че след прибирането започна да мухлясва пръстта - не бяха поливани десет дни и едва снощи ги поляхме и то с двойно по-малко количество от обикновено - смятаме така да процедираме - поливане на две седмици. Въпросът е какво да се прави с този мухъл? Другите цветя на жена ми нямат мухъл.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 07 дек 2017, 01:57

@xenesthis: Много си е добра реколтата! А по-малките чушки стават по-добре за мариноване. :)

@Masklin: Мухъла е от кофти почва и висока влажност (на въздуха включително). Това, че са опадали листата, може да означава, че растението се е ориентирало към период на сън. Което значи, че няма да изсмуква активно вода от саксията и тя ще остава влажна, за радост на плесените. Няма кой-знае какво, което можеш да направиш, освен да засипеш повърхността на саксиите (ако трябва изгреби малко от почвата) с перлит, дребни камъчета или пясък. Обаче при мен не стана - мухъла изби над няколкото сантиметра перлит и изгребвах перлита, за да го изхвърля. Поливането с противогъбични препарати и опитите да подкиселявам повърхността, не дадоха ефект. Единственото което малко помогна, беше силното засушаване и пръскането на повърхността със Savo срещу плесени.
Edit: Забравих да пиша, че имаше някакви микроорганизми, които ядат плесени:
viewtopic.php?f=85&t=6575&p=766463#p766463
Може пък да помогнат...

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 12 дек 2017, 12:54

Няма достатъчно движение на въздуха а също и въздуха е с прекалено висока влажност - от там е този мухъл... и при мен се образува понякога... но само на долния етаж на офиса ни, където хората са скарани с проветрението...
Най-лесно е може би сега зимата да поливаш само в чинийката, така че най-горния слой на почвата да остава винаги сух... друг вариант е да сложиш вентилатор или вентилатори които да осигуряват така необходимото движение на въздуса... със "Саво" и други силни химикали не бих поливал растението в никакъв случай.

Ако вече има прекалено много мухъл, просто изгреби малко от най-горния слой субстрат и допълни с ЧИСТ ТОРФЕН СУБСТРАТ без органични примерси (биоторове, хумус, листовка и т.н. и т.н.) единсвено може да се добави перлит за да се подобри още пропускливостта на торфа.

То по принцип не е лоша идея растенията да се поорежат малко и да се преместят в по-малки и адекватни за зимните условия саксии, че те огромните кофи поемат доста вода явно :) Другите цветя на жена ти не са засадени в седемлитрови кофи, мисля :)

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 12 дек 2017, 18:18

hinotori2772 написа:със "Саво" и други силни химикали не бих поливал растението в никакъв случай

Поливане? Какво поливане? Пръска се внимателно повърхността, с много малко количество, което да не попива надолу в почвата. Върши чудесна работа за плесените, стига да се пази ствола на основното растение и да не се пръскат изровени корени, ако има такива. Изгребване и засипване не винаги върши работа. При мен мухъла беше избил през над 5см перлит. При отстраняването му приличаше на станиопор - отделните зърна не се разделяха.

Потребителски аватар
Masklin
Семенце
Семенце

Мнениеот Masklin » 13 дек 2017, 14:47

Това за вентилатора и аз си го мислех, но в къщи ме обявиха за ненормалник и ми стопираха желанието. Но сега в събота ще го сглобя и действам. Големите ми саксии са доста повече от седем литра - едната е с диаметър 30 см., а другата 45 см. За догодина смятам да сея в квадратни кутии от сирене, които ги дават по 10 литра. Иначе засега растенията се държат прилично на изкуствена светлина и в закрито помещение. Чушките започнаха да узряват без значение от размера, който са достигнали - някои са съвсем дребни, но вече са узрели.
Изображение

Изображение

Изображение

Трябваше да са червено хабанеро тези, но явно бяха объркани и май са оранжев прасковен дяволски език или нещо подобно - такива семена също бях поръчал. На снимките изглеждат червени но всъщност са ярко оранжеви - явно светлината вътре в помещението им променя цвета.

Върни се на “Подправки и билки”