Люти чушлета - как и откъде

Всичко за отглеждането и проблемите на подправките и билките
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Люти чушлета - как и откъде

Мнениеот hartt » 20 апр 2017, 22:45

Alien, по-скоро бих се съгласил с твоето мнение, че е трудно да навредиш на чушка с преполиване, отколкото с твърдението (днес прочетох такъв съвет), че чушката обича малко, но по-често поливане. Чушката, особено в периода на активна вегетация, пие вода като жаден кон ... и тотално изяжда пръстта. Парадоксално (може би не познавам добре климата на Мексико) страда от суха жега и изобщо от жега, когато спира да връзва. И ако при другите видове - бакатуми, чилензис и най-вече томентосум (тотално се отказах от Рокото, цъфти като лудо, не връзва) - има резон, не разбирам...защо и аннуума, мексиканска чушка, към края на юли изпада в безплодие и дръпва едва към септември.

Tarfa
Семенце
Семенце

Мнениеот Tarfa » 23 апр 2017, 09:44

Здравейте, с моя Падрон и ваша помощ Keep walking. Разсадих/пикирах(е знам точния термин) го в отделни гнезда. Прилича на здрав и развиващ се организъм. Поръчах си California grow тор. Дойде време за новата порция въпроси. Мога ли да го изнеса на балкона? Кога да го наторявам? Кога да го насадя в градината? Нещо освен да го гледам как расте трябва ли да правя?
Изображение

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 23 апр 2017, 10:29

Докато са вътре, би било добре да им осигуриш повече светлина, че стеблата ми се виждат удължени (може и сортът да си е такъв). При засаждане навън, вятърът ще ги просне на земята, а може и да ги пречупи, ако е силен и си мени посоката.
Изнасяне, когато нощните температури станат над 8С (желателно 10). Има съвети и за среднодневни над 12С, но ако има нощни под 5С, има вероятност да загубиш разсада. И е хубаво почвата да се прогрее, т.е. ако изведнъж е станало топло, да не се сади още на следващия ден.
Преди изнасянето, било на балкон, било в градината, им дай ден-два да се адаптират към пряката слънчева светлина. Че изгорят ли младите листенца, губиш поне месец в развитието им. А може и да не се възстановят.
Следи да няма "подсичане". Представлява гъбична инфекция, в основата на стеблото, там където контактува със земята. За целта лехата трябва да е правилно оформена. Ако почвите са склонни да поддържат мицели, препоръчват да се пръска профилактично с препарати против подсичане (или да се заравя със земя засегнатия участък).
Чушките се харесват на какви ли не паразити - плужеци, скакалци, въшки, белокрилки и т.н. Ако има дори и малък намек за нападение над засадения в градината разсад - пръскай. Защото загубата дори и на едно листо, в тази фаза, ще се отрази зле на развитието. При вече порастнала чушка, може и да се примириш с някоя и друга гадинка (особено след като вече е почнал цъфтежа).
П.С. С този разсад, дето си го приготвил, можеш да отвориш плод-зеленчук. :D

Tarfa
Семенце
Семенце

Мнениеот Tarfa » 23 апр 2017, 13:09

Благодаря за отделеното време и съвети Alien. Тук по пътя на чушката съм като футболист на Ливърпул слушащ „You'll never walk alone“. Въпрос пак имам аз: при разсаждането в гнезда главното командване/жена ми, която също за първи път пипа семе и разсад/ засади някой корени по два, защото не можела да ги раздели, че били залепнали. Така ли да ги оставя или да отрежа едния близнак ниско до пръстта и другия да има достатъчно ресурси. Варианта с плод-зеленчука остава отворен засега на етап разсад, на етап бране нищо не се знае, че Падрона си е маркет килър.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 23 апр 2017, 16:58

За разделянето - в никакъв случай. Старите хора казват чушките да се садят по две в гнездо. Защо точно по две, все още не знам. С някои сортове не става - напр.нага морич и производните 7 пот, тринидатски скорпион и т.н. трудно се събират два корена в близост един до друг. Но за други, няма проблем.
П.С. Жената трябва да се слуша! Дори да не е права, загубата е малка, а семейната хармония си заслужава. Още повече, когато става дума за прости неща, като пикирането на чушките, храненето на децата, прането и подреждането на чорапите... Така за нас остава време да се заемем с по-сериозните въпроси, като смисъла на битието, има ли живот на Марс, кой политик към коя точно ЛГБТ фракция се отася и т.н. :)

Потребителски аватар
tonybgtop
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот tonybgtop » 23 апр 2017, 18:19

Alien написа:П.С. С този разсад, дето си го приготвил, можеш да отвориш плод-зеленчук. :D
    Не така бре,човек. :( :think Какъв плод-зеленук,какви 5 лева?!Само пукани чушлета в бурканчета за зимата,че от моите 6 корена,при пестелива консумация остана едно бурканче. :crybaby:Таз година барем 20 ще заредя. :) :thumbup:
Alien написа:П.С. Жената трябва да се слуша! Дори да не е права, загубата е малка, а семейната хармония си заслужава. Още повече, когато става дума за прости неща, като пикирането на чушките, храненето на децата, прането и подреждането на чорапите... Така за нас остава време да се заемем с по-сериозните въпроси, като смисъла на битието, има ли живот на Марс, кой политик към коя точно ЛГБТ фракция се отася и т.н. :)
    Тъй де,тъй! :) :nod: Не напразно Хамериканците казват-Щастлива жена,щастлив живот! :lol: :thumbup:
      ПС :think Между другото,туй занимание,чифтосване на чорапи хич не е просто,особено ако носиш в повечето случаи един вид,един цвят като мен.Голям гъдел е като гледам как жената се бори с чифтосването им. :lol: :nod:
ПО-ДОБРЕ ДА РАБОТИШ С ПИЯНИ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ,ОТКОЛКОТО С ТРЕЗВИ ИДИОТИ!

Потребителски аватар
troll
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот troll » 23 апр 2017, 20:16

Alien написа: ...
П.С. Жената трябва да се слуша! Дори да не е права, загубата ....

Само извънземен може да допусне, че жената може да не е права!
:eek:
А зимнината от чушлета не съм я отворил.
От сушените употребих десетина и то щото си правих люто олио за салата.
П.с. Тони, бре! Що тормозиш жената да ги чифтосва? Моята Ж ги оставя всички на куп и аз си взимам по два.
:mrgreen:
:mrgreen:

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 23 апр 2017, 22:08

troll написа:Само извънземен може да допусне, че жената може да не е права!

Вярно! :mrgreen: Ама като не съм освидетелстван, от къде да знам? :wall
П.С. УСПОКОИХТЕ МЕ! Сега знам, че не само аз събирам чорапи с месеци, за да се перат накуп.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 24 апр 2017, 00:24

Tarfa написа:Здравейте, с моя Падрон и ваша помощ Keep walking. Разсадих/пикирах(е знам точния термин) го в отделни гнезда. Прилича на здрав и развиващ се организъм. Поръчах си California grow тор. Дойде време за новата порция въпроси. Мога ли да го изнеса на балкона? Кога да го наторявам? Кога да го насадя в градината? Нещо освен да го гледам как расте трябва ли да правя?
Изображение

Трябваше не в отделни "гнезда", според мен... а в доста по-обемисти саксийки - 8-9 сантиметра... тези "гнезда" са предназначени за засаждане на семена... т.е. там следва да засадиш семената а не да разсаждаш пониците... малко ми се губи идеята на това занятие... впрочем всякакви земеделски практики има :) Но все пак ако смяташ да ги засаждаш в градина е още много рано - опасността от студове не е преминала, може би - зависи точно къде е градината но за по-сигурно изчакай да започне Май месец... че се е случвало и на 1-ви Май да вали сняг в България, мисля...

Този тор "California Grow" какъв е? За чушки ли е предназначен... или? Иначе ториш съобразно указанията на тора.

Ако ще ги засаждаш в градина/леха от няколкото растения в едно "гнездо" оставяш само най-силното и най-добре развиващо се - другите ги изрязваш или изскубваш внимателно така че да не се повреди това което ще оставиш... просто няма особена идея да се отглеждат няколко много близко разположени чушки, освен като куриоз - вервай ми - пробвал съм много пъти - не се получава по-добър добив по такъв начин.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Tarfa
Семенце
Семенце

Мнениеот Tarfa » 25 апр 2017, 12:05

разбрах Мастер Йода/hinotori, ще продължавам да следвам пътя на Чушката и светлата страна на Силата. Ще ги засаждам в лехата месец май. По един силен, здрав стрък в гнездо. Мястото е на южното Черноморие. California grow бил специален тор за люти чушки. Ще наторя предварително мястото и ще пръквам яко срещу гадини.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 25 апр 2017, 12:29

@hinotori2772: До колкото се опитвах да разбера защо по две:
- По-добре устоявали на вятър;
- Правели по-гъста корона, която имала по-дебела сянка и пазела земята от изсъхване;
- По-лесно кръстосано опрашване;
- Не си пречели и ако едното загине, пак оставала чушка.
Това обаче са недоказани умозаключения. Не съм проверявал нищо на практика. След като крайната цел е реколтата, може и да си прав.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 25 апр 2017, 18:10

За вятъра е вярно :) но ако е много силен (както е тук във Варна) трябва да са по 3 и да се вържат едно за друго (ако са 2 в едната посока пак лесно се гънат - триъгълникът вече дава много добра опора)... а може и просто да се сложат стабилни подпорки.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Tarfa
Семенце
Семенце

Мнениеот Tarfa » 25 апр 2017, 18:29

Йода казва....."и все по двама те вървят Мастер и Падауан" може това да е още една причина да се садят по две. :)

valioz
Семенце
Семенце

Мнениеот valioz » 02 май 2017, 09:22

Здравейте отново, разстенията ми се вече имат доста цветчета(дори една чушка), но днес за съжаление наблюдавам стария проблем, окапали са няколко вече вързали цвята. Сега ще ги подложа на водна диета, тъй като не се вслушах и продължих да си ги поливам както преди, но незнам дали не съм закъснял и дали ще реши проблема. Предполагам, че проблема не е жегата, тъй като тия дни не беше особенно слънчево, а температурата вътре си е същата. Много ме хваща яд, растенията станаха дръвчета, но ако не си открия грешката ще останат безплодни.

п.с. Цветовете окапват от към основата където се свързват към стъблото.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 02 май 2017, 10:05

Ако искаш някакъв по-сериозен добив ще трябва вече да ги местиш в по-големи саксийки... тези какви са, 12-ки? Корените сигурно вече са ударили в дъното и са започнали да се увиват... лошото е че след това малко по-трудно си намират правилния път вече дори да ги пресадиш в по-голям контейнер (някои ги поразплитат на ръка като пресаждат). Иначе това, мисля, е обичайно за повечето растения - да хвърлят завръзи които не могат да изхранят. Не знам какво имаш предвид под водна диета, но все пак за да растат и раждат трябва да се торят, особено ако субстратът е беден по начало.

Чушките правят много масивна коренова система и консумират доста минерали и вода през активния си растежен период, така че прецени колко големи растения искаш и им осигури адекватни контейнери... нещо от рода на поне 3-4-5 литра до към 10-12 е подходящо за домашно отглеждане... е естествено ако имаш повече място може да сложиш и по-голям контейнер - зависи и от сорта - някои са дребнички и за тях дори 2-3 литра е предостатъчно - те са особено подходящи за отглеждане на перваза на прозорец... но много сортове могат да достигат до метър и повече (а понякога и доста повече) височина (докъдето им позволиш да растат). Колкото повече минерали, вода, светлина и топлина им се осигури толкова повече раждат (отново зависи и от сорта - има които са много родовити, има и които са по-скромни) - чушките постоянно цъфтят и връзват при условие че обираш редовно порастналите вече плодове така че няма какво да се притесняваш - сезона е дълъг у нас - миналата година имаше условия за отгеждане чак до края на октомври, мисля (когато започнаха едни големи и продължителни дъждове).

Върни се на “Подправки и билки”