Сарацения (Sarracenia)

Всичко за отглеждането и проблемите на хищните растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
yoshko
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Сарацения (Sarracenia)

Мнениеот yoshko » 12 юли 2009, 13:58

Не видях отделна тема за сараценията и реших да отворя, за да си коментираме тук отглеждането на този хищник.

svetostz написа:
маргаритка написа: При сараценията може да ти се появи проблем с преяждането - каквото не усвои остава в каничките й и започва да гние. :(

Препоръчаха ми в месеца един път сареценията обилно да се полее за да се отмият остатъците... а аз навсякъде чета, че не трявбва да попада вода в каничките. Естествено с дестилирана или дъждовна вода.

Не съм имала време да седна да чета как се гледат тези красоти, гледам моите на общо основание с останалите хищници. Даже нещо още няма мухи и не са яли от есента, но си растат прекрасно, не зная откъде черпят сили.

Колкото до водата в каничките. Не съм запозната, но в природата кой ги пази от дъжда (включително от преяждане), не ми се струва логично това твърдение. Не виждам какво пречи да се напълнят каничките с вода, а после да се обърне растението, за да изтече водата. Така хем ще се промие, хем няма да се задържа вода в каничките. Като започна да ги храня, със сигурност ще тествам. :)

svetostz
Кълн
Кълн

Re: Сарацения (Sarracenia)

Мнениеот svetostz » 12 юли 2009, 15:51

Аз не съм я обръщал, но я оставям като вали:) А тя и цъфти! Кажете какво да ги правя тези маници?

Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
Miglenka
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Miglenka » 12 юли 2009, 17:15

Днес си купих Дионея от Баумакс - Стара Загора, след доста оглеждане и преценяне на коя точно саксийка да се спра. Искам да изкажа възмущението си от "грижата" на добрите стопани в Баумакс. Над щанда с дионеите, имаше и сарацении и непентеси, обаче като се доближих да им хвърля и на тях по едно око, с ужас установявам че на сарацените фунийките са догоре пълни с вода :eek: Жената която уж отговаря за тях, ги беше поляла, окъпала направо с една лейка отгоре им..... а после загнивали и никой не им ги купувал, еми при такава безотговорност какво очакват да се случи. Сигурна съм че до седмица ще ги пуснат за по 2-3 лв колкото да се оттърват от тях, но толкова ли е сложно да прочетат малко как се гледат, и че не трябва да се пълнят с вода обилно, и то в чашките, освен това и с ЧЕШМЯНА! Направо ми се дорева :crybaby:

svetostz
Кълн
Кълн

Мнениеот svetostz » 12 юли 2009, 17:37

Да намалиха ги от 20лв на 12лв. А големите непентеси от 39лв на 27лв., като ги направят по 10лв ще си взема един от големите, че са и по 2-3 коренчета в саксия. :mrgreen:
За поливането си права! Ще ги уморят скоро, направо се чудя как отселяха до сега. :think
Само в Старо загорския ли Баумакс има толкова много хищници?

Потребителски аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот маргаритка » 14 юли 2009, 19:48

:D Явно само там си падате по човекоядци. Хубав край. :heart :)

Йоши, аз само веднъж съм мила каничките - точно заради загнилото, така си я купих - ПРЕхранена. :thumbsdown: Тези канички загинаха. Но не мога да кажа дали това стана заради разлагащите се остатъци /мисля че е по-вероятно/ или от "промивката" /естествено използвах дестилирана вода/.

Иначе логиката да не се сипва вода в каните е следната /цитирам по памет, много отдавна съм го чела и не помня къде/. Съдържанието на тези канички, течността вътре НЕ е вода. Тя съдържа нещо - някакви ензими, с които растението смила животното. Та затова не трябвало да й се добавя вода - да не ги разреждаме или измиеме тях.

:think Като се замисля - тези капачета, и изобщо цялата форма на листата, доста ограничават попадането на дъждовна вода вътре в капана :think
"Открито обществено място е всяко обществено място, което не е закрито." МЗ, 2012.

Потребителски аватар
yoshko
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот yoshko » 14 юли 2009, 21:28

Да, наистина са така "проектирани", че да предпазват от вода. :think
Но пък и тези ензими трябва да се образуват постоянно. Като се олепя с лепкавото на дрозерата, после си образува ново. Ще тествам с някоя каничка, за да видя какво ще стане, канички бол има моята едната, расте като луда, а нищо не е яла откакто я имам - от есента. :lol:

svetostz
Кълн
Кълн

Мнениеот svetostz » 14 юли 2009, 23:06

Еее да в този случай. Ама има и такива който не са им закрити отгоре каничките.

Потребителски аватар
subversive
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот subversive » 24 окт 2009, 19:29

Къде ги продават по 10-15лв?? Аз в моя град никъде не мога да си намеря :crybaby:

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Мнениеот dimitar » 24 окт 2009, 23:23

Е-е-е-е, това е пак за мен едно красиво изкушение.Наред с мненията които съм давал за другите насекомоядни растения непентес и дионеа не мога да не се включа и по тази тема,като за напред смятям да отворя и нова тема: Цефалотос фоликуларис поради все по нарастващия интерес. :) За сарацениите които са познати още под името "растения тромпети" попадането на вода във видоизмененото листо е абсолютно противопоказно.Те нямат нужда от естествено попадане на вода,както и от изкуствено и затова имат естествен lid, допълнение към листото което ги предпазва пряко от попаднала вода по естествен начин.В същото време 'капака" е основен орган на сараценията за отделянето на ензим (сладък сок имащ вкус на шипков мармалад).Той от своя страна привлича насекомите и стимулира "устата" на сараценията да отделя втори вид ензим които се стича във вид на капки роса надолу по видоизмененото листо и спомага за бавното умъртвяване на насекомите и абсорбиране на ценните хранителните вещества.Тези родове които са високо растящи и на които небива да попада вода в тръбичката са:Sarracenia flawa,Sarracenia leukophila и т. н.,както и с производните на тях хибриди.Освен с тази група високорастящи съществуват и низкоразстящи видове kоито включват: Sarracenia purpurea, Sarracenia green,Sarracenia venosa,Sarracenia psitacina и т. н.които са приземни и растат във форма на розетка.Te от своя страна са устроени така,че по естествен начин да събират дъждовна вода зщото не са снабдени с привличащ насекомите ензим както при високо разстящите и разчитат на случайно попаднали и удавели се насекоми.Ето при тези от втория вид е желателно да се добавя 1/3 в листото събрана дъждовна или дестилирана вода ,която от една страна спомага за изсхранването на разстението и от друга спомага за удължаването живота на самото листо. :)

svetostz
Кълн
Кълн

Мнениеот svetostz » 29 ное 2009, 11:25

Според вас, тези мъници от същия вид Сарацания ли са? :think
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Мнениеот dimitar » 29 ное 2009, 11:33

Поставям тази снимка с няколко вида сарацения.Високата Sarracenia Farhamii и сходните хибриди на нея, не трябва да има вода.А на ниските като твоята трябва да се долива :nod:
Изображение

svetostz
Кълн
Кълн

Мнениеот svetostz » 29 ное 2009, 11:45

Не им ли е ниска влажността на въздуха, така на перваза?

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Мнениеот dimitar » 29 ное 2009, 11:51

Сарацениите не се нуждаят от висока влажност през задължителния за тях зимен покой,през който образуват нови ризоми за пролетта и лятото.Когато са в латентно състояние (3-4) месеца през този период студения въздух (5 -10 градуса) допринася и за нужната влага.Лошо е ако се оставят на топло през зимата тогава е лошо :nod:

svetostz
Кълн
Кълн

Мнениеот svetostz » 29 ное 2009, 13:11

Та да ги вадя от аквариума и на западния прозорец в коридора.

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Мнениеот dimitar » 29 ное 2009, 13:28

Ами повечето хора поради страх да не загубят растенияра си правят грешката да ги държат и зимата на топло.Това което показах са само част от тези сарацении стоящи в хладна стая на 10 градуса температура.Останалите са още отвън и не смятам да ги прибирам докато вънка не стане минус 3-4 градуса.Така практикувам вече пета година и резултатите през пролетта и лятото са отлични.През зимата сараценията изгубва по-голямата си яаст от листата (изсъхват до половината),а някои даже и целите,но след това покарват много и по-силни,като и през пролетта цъфти.Правил съм опити да оставям сарацении през зимата и в топла стая - оцеляват,но пускат не хищни листа (бебешки) и в последствие през топлите месеци загиват.Оставям вие да решите как да постъпите - успех :thumbup:

Върни се на “Хищни растения”