Кактуси от семена (как да садя)

Всичко за отглеждането и проблемите на кактусите и сукулентите
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
stoian
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: Кактуси от семена (как да садя)

Мнениеот stoian » 06 юли 2009, 19:25

caprisha написа:Здравейте,
преди време си купих семена за кактуси не бях срещала въпреки че работех във флорален магазин известно време ! И така посадих ги в смес от градинска почва , оборски тор и пясък , да ви кажа честно нищо не стана , но понеже проявих предвидливост си оставих половината семенца и ще пробвам отново ! Този път ще заложа на пясък само и евентуално ще използваме разреден течен тор за кактуси , тогава пробвах с горепосочената смеска , защото от нея имах най-добри отзиви .

Ако някой има по-добро предложение , готова съм да пробвам !

Благодаря !!! :)

Погледна ли първата от трите досега написани страници в темата?
Тоя тор изобщо не ти е нужен- само пречи!
サボテン

Потребителски аватар
caprisha
Кълн
Кълн

Мнениеот caprisha » 06 юли 2009, 20:36

lokum4e написа:Какво е фунгицид! ?
:)

Това е препарат против гъби , но не тези ядливите , а такива , които причиняват много от фитопатологичните болести по растенията , представляват налеп който така или иначе всички наричат "мухъл" , дори и една спора да има при наличие на H2O прораства и се заразява . Борба се води с такива фунгициди ( фунги - гъба ) , помага и отстраняването и изгарянето на заразените растителни остатъци , но не до там ефективно. ( това поне и по моята част )
За своето положение хората винаги винят обстоятелствата. Онези, които успяват в живота, които вървят напред и нагоре, търсят желаните от тях обстоятелства - а ако не могат да ги намерят, ги създават.

Потребителски аватар
pinky2710
Семенце
Семенце

Мнениеот pinky2710 » 08 юли 2009, 17:53

Няма ли някакъв препарат, който може да ускори растежа?Аз имам едни семеначета на 2 мес.и едни на 2/3 седмици и вярно растат много бавно. Змейчо твойте на снимката на колко са?

Потребителски аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот erik_1001 » 08 юли 2009, 18:10

:lol: Ако имаше, нямаше да бъде интересно. :wink: Възможно е леко да се ускори с торове.
Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.

Потребителски аватар
zmei4o
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот zmei4o » 08 юли 2009, 18:36

моите са на 1-2 годинки :)
има начин за по бърз растеж - пресаждане(ашладисване) на семеначета или други кактуси върху подложка :cool:
това е пресадено върху Pereskiopsis :)
Изображение
ето и друг вариант:
Изображение
не е лесно :)
първия варинт с перескиопсиса е най бърз :)
за около 1-2месеца от семеначе може да стане около 1см. зависи от вида:)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
pinky2710
Семенце
Семенце

Мнениеот pinky2710 » 08 юли 2009, 22:40

Олеле ще има да си чакам :D ама вярно че е голяма тръпката, кефя се на всяко бодилче, което порасне и ги преглеждам по 4/5 пъти на ден. erik, какви по-точно торове да ползвам, даже ако може да ми препоръчаш и магазин. Аз също съм от Русе и ходих да питам в няколко магазина, ама продавачките бяха по-некомпетентни и от мен, даже на 2 места за пръв път чуваха за семена от кактуси

Потребителски аватар
caprisha
Кълн
Кълн

Мнениеот caprisha » 08 юли 2009, 23:31

pinky2710 написа:Няма ли някакъв препарат, който може да ускори растежа?Аз имам едни семеначета на 2 мес.и едни на 2/3 седмици и вярно растат много бавно. Змейчо твойте на снимката на колко са?

Има прпарати с които се форсира разтежа , но се използват главно в разсадниците , такива изпозват за повечето бонзаи и други изглеждащи на доста възрастни растения . Да не мислите , че като си купите бонзаи около 1-1,5 м. и той е гледан 60-70 години , в развитите в цветарството страни ( а можеби вече и тук ) за 4-5 години се постига този ефект . Но не съм запозната какво точно използват , но ще питам някой от преподавателите ми или едни познати които се занимават с цветя дали някой има представа какво се използва за форсиране на разтежа. Едвали обаче ще е достъпно за масовия потребител , все пак кой ще им търси "големите растения" на безумни цени , ако може сам да си ги произведе! :)
За своето положение хората винаги винят обстоятелствата. Онези, които успяват в живота, които вървят напред и нагоре, търсят желаните от тях обстоятелства - а ако не могат да ги намерят, ги създават.

Потребителски аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот erik_1001 » 09 юли 2009, 00:24

По-добре не се занимавай и с торовете. Ако все пак имаш голям мерак вземи нещо от рода 6-12-36, 12-24-36. Ако ти звучи на таджикистански това са пропорции. Справка тук viewtopic.php?f=56&t=1273. В Русе ако се нуждаеш от нещо за растителна защита и/или торове върви в някоя агроаптека (примерно Флориан, тая до пазара).
Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.

lokum4e
Семенце
Семенце

Мнениеот lokum4e » 02 авг 2009, 14:24

Здравейте всички!
Днес ще сея и аз мойте кактусчета предоставени ми от zmei4o :)
Да се надяваме, че ще поникнат ...
стискайте палци :)

Потребителски аватар
Ivchoo
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Ivchoo » 02 авг 2009, 16:37

lokum4e не е ли лекоо късничко за сеитба? Тази дейност се върши предимно пролетта за да имат време мъниците да поникнат и да поокрепнат преди зимния сън

Потребителски аватар
stoian
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот stoian » 02 авг 2009, 19:02

Ако им се предоставят топлина и светлина на семеначетата през зимните месеци и сега също е подходящо да се сеят. Аз миналата година сложих семенца от 3 вида точно на 29-ти юли в кварцов пясък покрити с найлон и огрявани от директно слънце на терасата до обед. До есента бяха добре поотраснали и доста зачервени защото бях прекалил малко с дирекното слънчево греене :twisted: После си приспособих аквариума с 2 лампи Гро Лукс и му направих капак и цяла зима си ги пекох. Нито една жертва нямах през зимата :nod:
サボテン

Потребителски аватар
caprisha
Кълн
Кълн

Мнениеот caprisha » 05 авг 2009, 18:19

Да Ви се похваля имам 3 бебенца , а вече бях загубила надежда . Нямам и представа от кой вид са , но няма и особено значение , факта че ги има ме кара да се радвам! :) Успех на всички които тепърва ще опитат :cross

съни
Семенце
Семенце

Мнениеот съни » 17 авг 2009, 11:49

Могали сега да сея семената и аз имам парно в кащи и е много топло през зимата, а на пакета сас семената даже пише септември а не пролет.

Потребителски аватар
caprisha
Кълн
Кълн

Мнениеот caprisha » 17 авг 2009, 13:11

:flower Съни :flower щом пише септември , значи септември ! Не се притеснявай аз моите юли ги сях и вече имам 4 от вид и 2 от друг , но немога да ги различавам :D ! Успех :cross

Потребителски аватар
zmei4o
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот zmei4o » 20 авг 2009, 00:10

локумчето говори за засаждане на кактуси не за сеене на семена :D
дал съм и хубави кактусчета :) има време още до края на септември и началото на октомври :nod: :thumbup: :cool:
кактусчетата са малки и не задържат много вода, което означава, че няма да им е лесно да се издължат
и ще успеят да се оформят добре като пораснат другата година :nod:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Върни се на “Кактуси и сукуленти”