Кактуси от семена (как да садя)

Всичко за отглеждането и проблемите на кактусите и сукулентите
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
michaela
Кълн
Кълн

Re: Кактуси от семена (как да садя)

Мнениеот michaela » 13 май 2010, 18:18

Привет на всички любители на кактуси. Преди 2-3 седмици за първи път реших да се пробвам с кактуси и то със засаждане на семена. Сега постфактум се сетих да отворя този форум и да прочета. Прочетох вимателно темата до тук :flower много полезно инфо но разбрах с какъв голям хап съм се заела.
И аз се изкуших покрай покупката на други семена да закупя и микс кактуси. Засадих 1/3 от семенцата в плика. Да приемем , че ги посадих в "бедна" почва под буркан на не пряка слънчева светлина и днес виждам две поникнали хм според мен кактусчета а не плевели :D . Изобщо не знам как трябва да изглежда порасналото, така че приемам че са въпросните.
От прочетеното до тук разбирам , че ще търся пясък за останалата незасята част семена и че ще я обезпаразитя.
В " моето" пакетче има и малки черни семенца и такива като на чушка. Много е полезно, че сте дали снимки на семенцата и следващите етапи.
Само един въпрос възникна и не ми се изясни. Тези , които садите само в пясък и не местите поникналото първите 1-2 години с течен вариянт на тор ли допълвате за това време нуждите? :oops: за мое оправдание никога досега нито съм гледала нито садила кактуси. Само с други сукуленти имам опит.

Потребителски аватар
press
Семенце
Семенце

Мнениеот press » 05 дек 2010, 22:23

Веднъж когато си засадих кактуси ми поникнаха гъби :D

Потребителски аватар
detelina72
Кълн
Кълн

Мнениеот detelina72 » 06 дек 2010, 13:43

press написа:Веднъж когато си засадих кактуси ми поникнаха гъби :D

:D :D :D
Където и да си, какъвто и да си, каквото и да имаш… винаги ще ти липсва нещо.

stan
Семенце
Семенце

Мнениеот stan » 20 дек 2011, 22:57

Някой знае ли от какъв кактус е този плод http://stanx.snimka.bg/flowers/semena.642156.25890850
Аз мисля че е от опунция. Ето ги и семената му http://stanx.snimka.bg/flowers/semena.642156.25890885

-- Редактирано на 20 Дек 2011, 23:59 --

Трябва ли да изсъхнат преди да ги сея и ако да колко време е необходимо?

Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Kastoris » 21 дек 2011, 22:39

Вкусни ли бяха плодовете? Би трябвало да са плодовете на opuntia ficus indica . Предполагам и други ядливи опунции има, но мисля, че тези се произвеждат промишлено. Скоро опитах вкуса на драконовия плод , плода на Hylocereus undatus , определено не ми хареса .
Относно семената- изсуши ги и ги посей през пролетта . Има тема как се сеят семена от кактуси, има доста писано в нея от Scleri . Ще ти бъде полезно. И сега можеш да ги посееш, но те се нуждаят от много топлина и МНОГО светлина. Ако не ти се занимава с доосветяване , просто изчакай до пролетта.

stan
Семенце
Семенце

Мнениеот stan » 21 дек 2011, 23:43

Благодаря много за информацията :nod: . Относно вкуса, не останах очарован :D , а и изобилието от семена допълнително допринесе за разочарованието ми.

Потребителски аватар
golo
Фиданка
Фиданка

Мнениеот golo » 09 мар 2012, 23:36

zmei4o написа:моите са на 1-2 годинки :)
има начин за по бърз растеж - пресаждане(ашладисване) на семеначета или други кактуси върху подложка :cool:
това е пресадено върху Pereskiopsis :)
Изображение
ето и друг вариант:
Изображение
не е лесно :)
първия варинт с перескиопсиса е най бърз :)
за около 1-2месеца от семеначе може да стане около 1см. зависи от вида:)

току-що (ашладисax) питахая на великденче (коледниче) дано стане и само един въпрос на по-топло или не

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 10 мар 2012, 01:40

Как питахая на великденче или коледниче? Не трябва ли да са растенията малко поне с подобни характеристики? Пък и не мога да си го представя визуално. Може ли снимка?

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 10 мар 2012, 11:15

Borjana написа:...Не трябва ли да са растенията малко поне с подобни характеристики? ...

За кактусите това не важи - всички са в едно семейство. Все пак има подложки с различни качества: универсални, които стават за всички кактуси /напр. Ериоцереус/, специализирани /напр. Переския и Перескиопсис за семеначета/ и такива с ограничено приложение /напр. Ехинопсис и Трихоцереус макрогонус, които не са съвместими със всимки кактуси.
Въпросът е, в горния пост пише, че е ашладисана питахая на великденче - надявам се, че е обратното :mrgreen:.

Потребителски аватар
golo
Фиданка
Фиданка

Мнениеот golo » 10 мар 2012, 12:51

направих го в миниатюрен мащаб ето го моя франкенщайн
Изображение

Потребителски аватар
petiostoianov
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот petiostoianov » 10 апр 2012, 12:43

На 26 март наръсих едно пакетче семена кактуси микс .
Днес забелязах че някои са пуснали "нещо" зелено :think листенца или пък корен :cross още е много малко и едвам се забелязва.
Не съм се заигравал, с вряла вода обеззаразих една шепа купешка почва за кактуси, изчаках да изстине и наръсих семената.
Държа ги в парник при температура 25-30 градуса, отоплявам с метър светещ маркуч.Понеже изсъхва много бързо почти всеки ден пръскам с вода.

От предишен опит ми поникнаха 5 кактуса, 3 умряха
останалите два са колкото грахово зърно а са на поне 2 години.

kara
Семенце
Семенце

Мнениеот kara » 10 апр 2012, 20:25

Преди две години купих семенца. Посях ги, наложи се да вляза в болница, а когато се върнах бяха наболи като грахови зрънца. Сега са 2-сантиметрови топчици. Страхотно постижение - за две години два сантиметра :) :) :) Но много ги обичаме с моя внук. Казваме им "нашите гупички".

Митака.Ст
Кълн
Кълн

Мнениеот Митака.Ст » 31 дек 2015, 12:37

Здравейте любители на кактусите купих си микс семена и се нямам идея за колко време ще поникнат моля кажете те са до прозореза на малка саксия покрити с наилон даите мнения :mrgreen: :think

petrova149
Бонсай
Бонсай

Мнениеот petrova149 » 04 яну 2016, 18:12

Прочети внимателно за кактусите! Температурата трябва да е 20-25 градуса!

Върни се на “Кактуси и сукуленти”