Адениум (Adenium)

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Arimobul
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Адениум (Adenium)

Мнениеот Arimobul » 18 май 2017, 09:40

Тайванецът(или тайландец :think )загнива присадките,рязах до здраво и не знам какво да правя друго...полива ли се с топсин,така ли се оставя.Четох при рускините,че завяхва отгоре и не се маже,но ще ви помоля за включване.
Гущер, и при мен изби подложката,аз махнах издънчицата.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Guster
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Guster » 18 май 2017, 10:39

Диваците ги режа смело и безотговорно, с нищо не мажа, просто не мокря и наистина само завяхва и се свива белега с времето.
А на хайванчето, пардон тайванчето, какво да му режа - то присадката малка, но поне е здрава, няма признаци на гниене или омекване.

Потребителски аватар
slan4ice
Фиданка
Фиданка

Мнениеот slan4ice » 18 май 2017, 10:54

Аз поръсвам с канела след резитба.

Потребителски аватар
anipa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот anipa » 18 май 2017, 14:19

Изображение
Това са моите на присадка от последната поръчка. Те, както и останалите ми адениуми от семена, са на открита тераса. Слънцето ги пече от зори до към 16 часа, прибирам ги вечер само ако температурите ще паднат под 12 градуса.
По въпроса за семената от последната поръчка. Есенните ми семенаци, както и всичките ми цветя тази зима, бяха на самоотглеждане. Всичко вървеше ок до пролетта, когато започнах да ги изнасям на слънце. Тогава семенаците се засушиха, а аз реших, че съм ги преполяла и засуших още. И те се сбръчкаха ужасно. Мислех да ги отписвам вече, реших че не мога да ги спася, но все отлагах действието изхвърляне...
Един ден заваля дъжд и докато се прибера, всички бяха подгизнали. Това им подейства невероятно добре, всички се изпънаха и започнаха да се възстановяват. Засега личат поражения от сбръчкването, надявам се постепенно да избледнеят белезите.
Последна промяна от anipa на 18 май 2017, 15:50, променена общо 1 път.
Ако в живота ви завали - фокусирайте се върху цветята, които ще разцъфтят благодарение на дъжда! :flower

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 18 май 2017, 15:32

моя го киснах в легена, но незнам колко да го кисна, половин час стоя и го плисках отгоре с вода защото отгоре почвата си оставаше суха, за сега не е омекнал,а листенцето е пораснало с милиметър и днеска се вижда без очила , затова не слагах снимка защото няма да го забележите

Изображение

още е на сянка , да го слагам ли вече на слънце ?

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот Poli62 » 18 май 2017, 15:38

Да се оплача ли :( , ....но ще споделя, пък вие после ще се произнесете :)
Моето адениумче на присадка от поръчката все още ..спи, няма видими признаци да изкара листенце дори.
Едното връхче, което беше почнало да загнива за сега е добре,гниенето спря.Не смея да го изнеса още на вън,
но си получава малка доза слънце в следобедните часове.
Не ми остава нищо друго, освен да чакам :cool:

Потребителски аватар
Епи
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Епи » 19 май 2017, 07:34

:thumbup: Сложи го на най-слънчевото място и поливай често.Адениумът расте в пустинята и му трябва много слънце.Загнилото се изрязва до здраво и ще тръгне.Успех!

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 19 май 2017, 07:56

Епи написа::thumbup: Сложи го на най-слънчевото място и поливай често.Адениумът расте в пустинята и му трябва много слънце.Загнилото се изрязва до здраво и ще тръгне.Успех!

това за кой се отнася ? За Поли или за мен , и какво значи често през ден ли ?и по колко вода , то би трябвало да е по много защото почвата се оттича и трябва да няма значение количеството , то само ще си прецени, или поне докато се навлажни субстратът който и без друго трудно се овлажнява За мен е достатъчно докато се види че е мокро ,щото слънцето и без това я изсушава ,ама знам ли ?и още нещо като е в пластмасова саксийка , и се наглее от слънцето не е хубаво нали ? искам да сменя саксийката поне ,ама ме е страх да го извадя, да не вземе нещо да му се нехареса .... :wall :wall

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот Poli62 » 19 май 2017, 08:07

Епи написа::thumbup: Сложи го на най-слънчевото място и поливай често.Адениумът расте в пустинята и му трябва много слънце.Загнилото се изрязва до здраво и ще тръгне.Успех!

:thumbup: :kiss

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 19 май 2017, 08:53

Към Нели, аз написах да не е в началото на пряко слънце, защото разбрах, че е стоял в коридора на тъмно, пък и няма нито едно листо. Ако е постоял на светличко една седмица, може да се излага на сутрешните лъчи, докато пусне листенца. За поливането все пак трябва да се внимава, не бива да е съвсем сухо, но след като няма листа, не бива да е подгизнало, още повече че адениумите по принцип не обичат да стоят подгизнали.
Нели принципът е, че колкото е по-горещо, толкова по-често се полива, наистина през лятото може да се налага и всеки ден. В момента нямам впечатление при мен да е особена жега, така, ча на няколко дни един път поливам, но все пак си прецени и ти условията, при всеки са различни и като осветление и като топлина.Като си провреш пръстта надълбоко в почвата, ако е сухо, може да поливаш. За пресаждане изчакай според мен, поне да си пусне листа, да си сигурна, че нараства, още повече че се чувстваш несигурна в грижите. Като решиш, внимавай да сложиш дренаж, почвата да е отцедлива и саксията да не е дълбока. Успех!
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 19 май 2017, 12:25

zvete, благодаря ,вече разбрах, макар че хич не съм сигурна в грижите си щото това е неизвастно за мене растение, много различно от всичко което съм гледала и си нямам представа ,даже и да чета си ми е непонятно затова така като ми кажеш стъпка по стъпка ми е по-ясно Много ти благодаря , zvete, дано даго отгледам поне листенца да видя . :( :(

zvete, вчера дето съм го поляла изглежда си е пуснало и от другата страна още нещо като истенце- косъмче ,и днес пак го полях тогава, че и го окъпах в къфата хубаво Субстратът е повече от сух като чели не задържа никаква вода само се мокри и после изсъхва, то такива пръчки вътре ,направо колове ,и слама ,няма никаква почва ,за тор да не говорим ....такова нещо продават ли по нашите магазини, не намирам предлагат ми за орхидеи и калифорнийски червей ,аз не посмях ...за пресаждане струва ми се че няма да е проблем защото като го разклатих в саксийката то направо се клати и лесно ще излезе заедно с субстратът дето е вътре , само на дъното се виждат някакви корени които се оголени малко и маже да се се опитали да се захванат за дупките на саксийката ...но не го бутам както ти каза докато не пусне листенца като хората ,то сега са само едни косъмчета , но пак е нещо :kiss

Потребителски аватар
bricki
Бонсай
Бонсай

Мнениеот bricki » 19 май 2017, 13:13

Ейййййй, напълнили сте темата само с проблеми....

Arimobul написа:Тайванецът(или тайландец :think )загнива присадките,рязах до здраво и не знам какво да правя друго...полива ли се с топсин,така ли се оставя.Четох при рускините,че завяхва отгоре и не се маже,но ще ви помоля за включване.

От снимката като гледам едната пръчка си е за рязане до здраво, а другата май ще се спаси на пъпката... :think
Връхчето май е само кафяво, но дали е меко???? Ако е така - режи! Гледай все пак някъде по присадката да остане спяща пъпка :nod:
Аз с нищо не мажа такива рязаници, щото той си пуска сок, но и с Топсин не е грешно - може и да помогне да не загнива повече... :cross :cross :cross

За субстрати четете по-назад в темата! nely, твоя е идеален за пресаждане! :nod:
За поливането - също, но то зависи от субстрата и останалите условия - няма правило!!!
Чакане и учене му е майката, особено с каудексовите растения! Трудно и рисковано се будят! :?

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 19 май 2017, 19:44

субстрат, за такова цвете ,определено в нашиия град не продават , явно трябва да се чете за да се пригоди нещо, макар че на мене лично не ми допада като начинаещ да правя и субстрат особенно на проблемно цвете

ето го милото вече си личи ,че има нещо като листенца ,но още не оформени ,направо си има две рогца, които преди това ги нямаше

Изображение

всеки ден ще го снимам за да правя разликата от предния ден ,субстратът който го киснах в кофата днес тази вечер е пак сух

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 19 май 2017, 20:56

Като го гледам прилича на торф, доста остарял и затова пресъхва толкова бързо.няма нужда от нещо кой знае какво, ползвай за основа субстрат за кактуси, добави перлит, речен пясък, отдолу дренаж и е готов.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

nely127
Дръвче
Дръвче

Мнениеот nely127 » 19 май 2017, 21:45

не го знам какво е, обаче като го накиснах в кофата във водата изпллуваха едни кори като за орхидеите, едни пръчки които можех да хвана една по една и да върна в съксията, такива едри колове не бях виждала ,корените не знам къде са се захванали но щръкнаха и за кактуси не продават при нас , :crybaby: казаха да направя поръчка да ми пратят утре отивам в Баумакс и ако и там няма ще поръчвам :think :think

Върни се на “Други стайни цветя и растения”