ПЛАНОВЕ ЗА СЕЗОН 2016

Всичко за отглеждането и проблемите на градинските и балконски цветя

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
dg2012
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: ПЛАНОВЕ ЗА СЕЗОН 2016

Мнениеот dg2012 » 10 фев 2016, 10:23

След като декември местих и садих около 100 на рози, тази година искам да видя кои ще са "моите", така да се каже,
а и до нас построиха къща и сянката и ми "развали", плановете за вече засадени цветя, та да видим ще имам ли катерачи или не .
После, насадила съм, а и чакам още луци и разсади, да видим дали ще оживеят на моите 2 поливки седмично (че ходя на вилата макс 2-3 пъти в седмицата), уж ги избирах да издържат на засушаване, но ....
Яд ме е, че половината ми грудки на далии са заминали, сложих ги в пясък, на 2 етапа ги вадих и 2рия път имаха само някакъв по-едър пясък с примеси на дребни камъчета. обаче той задържа повече влага и сътветно заритите в него измръзнаха!
И най-голямото ми притеснение - накупих сума семена, а единственото ми сеене е на виоли есента и се провали, след като кучето ги "опаса" още докато бяха около 2 см! :wall
От другата седмица започвам да сея семенца, та да видим ще ли се справя или ще продължа да си ги купувам растенията! :oops:
За терасата освен мушки и сакъзи, май няма да имам друго, че няма да имам време, ама те плановете се менят, а ангела ми е слаб по отношение на цветята :D ....
Пожелавам на всички ни късмет с плановете и :cross ! Да показваме и се радваме на много цвят и през 2016!

dandelion
Кълн
Кълн

Мнениеот dandelion » 10 фев 2016, 10:47

Моите планове включват луковици на лалетата, кала и спараксис, сеене на семена на подправки, люти чушки, грамофончета, калдаръмчета и маргаритки. Не знам дали всичко ще се събере на балкона с тези които имам вече, а и със сигурност ще се купуват още цветя. :д
Също така ще направя опит да пооправя градината на вилата, ако имам време.

zlat1111
Семенце
Семенце

Мнениеот zlat1111 » 10 фев 2016, 17:25

Здравейте, от съвсем скоро имам тераса, която мисля тази пролет да направя озеленяване, обачееееее....въобще не съм в час. Какво ще предложите, как да аранжирам. Изложението е запад на дългата страна и юг на късата. Лятото слагам едни бели завеси от горе до долу, хем да се предпазва от слънцето , хем да не се вижда. Ще Ви кажа, аз какво си мисля, да засадя дива лоза в голям сандък или в каквото е подходящо хем да прави сянка, хем да скрием панаира и до тук...друго нищо не знам. За съжаление терасата е никаква и е далеч от моята мечта за тераса, но така или иначе ще се опитам от нищо да направя нещо.
Моля Ви, разпуснете въображението си кажете вие какво бихте направили с нея. Единствено искам да остане място за малка масичка и 2 табуретки...
ето терасата: http://media.snimka.bg/s1/5175/036593622-big.jpg?r=0

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 10 фев 2016, 18:09

Така като гледам големия съд с дивата лоза ще ти заеме мястото за масичка и табуретки. Мисля, че най-първо трябва да излееш разширение от около 20 кв.м и тогава да мислиш за зацветяване. Иначе просто не знам как ще влизаш тук да четеш без да агонизираш, защото рано или късно ще започнеш да искаш да имаш ВСИЧКО :twisted:
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

zlat1111
Семенце
Семенце

Мнениеот zlat1111 » 10 фев 2016, 18:18

kikabelata написа:Така като гледам големия съд с дивата лоза ще ти заеме мястото за масичка и табуретки. Мисля, че най-първо трябва да излееш разширение от около 20 кв.м и тогава да мислиш за зацветяване. Иначе просто не знам как ще влизаш тук да четеш без да агонизираш, защото рано или късно ще започнеш да искаш да имаш ВСИЧКО :twisted:

На пода ще сложим специална настилка, дървени панели...виждали сте ги....Терасата беше безумно тясна и това беше единствения вариант да вземем малко пространство..Колко трябва да е голям съда за лозата, че да премеря...А може ли нещо друго да сложа? Например нещо, което е на високо и пълзи надолу... :wall

Потребителски аватар
orhids
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот orhids » 10 фев 2016, 18:32

Амии а защо не замениш лозата с пасифлора?
Приятелят на всички е ничий приятел. Ариситотел

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 10 фев 2016, 19:38

аз се шегувах, ама иначе има какво да се направи при теб. за да не ти се заема място от и без това малката ширина, най-рационално ми се вижда да пуснеш пълзящи увивни. висящите са хубави, но ще са високо, за да не си удряте главите и по-трудно ще се поливат и наблюдават в какво състояние са. вижда ми се нисък етаж, ако долу има някаква възможност, може да пуснете някое пълзящо да расте в земята и да се катери към балкона. вистерия е чудесен избор. и потърси из форума, имаше разни теми за зацветяване на тераси, за малки балкони и прочее полезно инфо.

dg2012
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот dg2012 » 10 фев 2016, 20:46

Аз не че съм спец и дългогодишна цветарка, но мисля че 1 трябва да разясниш, дали ще си за постоянно там или си на квартира, защото има много цветя и може да се измисли както е предложила kikabelata вистерия, но пък ако си на квартира не знам как ще се разбереш с хазяите и тогава е ред на едногодишните примерно.
Другото дали тази решетка е достатъчно здрава и може да носи товар на сандъчета примерно, защото чудесно биха се вместили в извивката на решетката без да ти заемат пространство от плочника, както и да закачиш 2ри ред на декоративните извивки по-горе и пак ще са в свободното пространство, а ако на 2рия ред са и разни каскадни и ще ти скриват от улицата. Може да се приспособи и горе на решетката с 2 синджира примерно и пръчка закачена на тях за да си окачиш и кошници в ъглите където няма да щъкаш много.....
Има много варианти, но първо трябва да си изясниш къде и колко ще ползваш за друго терасата, за да определиш най-удобните места за цветя (където най-малко ще пречат), и чак тогава да решиш какви според пространството.

zlat1111
Семенце
Семенце

Мнениеот zlat1111 » 10 фев 2016, 21:02

Апартаментът си е наш, решетката е здрава и я направихме, за разширим малко терасата, при топло време там е прекрасно. До сега пусках памучни бели пердета като тента, за да пази от слънцето. Имаме един строеж срещу нас, но до лято ще са готови и няма да е толкова прашно. Относно лозата, просто това ми дойде на ум, четейки мнения и препоръки, като подходящо растение, да прави сянка, да расте сравнително бързо и да издържа зимата. Иначе приемам всякакви варианти...
Терасата я ползваме само релакс...колкото може да се каже...сутрешно кафе, вечер да пием по едно вино... и така..

petrova149
Бонсай
Бонсай

Мнениеот petrova149 » 15 фев 2016, 18:23

В къщи често ме укоряват, че цветята които засаждам са мънички-ниски и с лупа трябвало да ги гледат /има истина признавам,/ми любими са ми. Та за 2016г. /или следващата/ съм решила да наблегна на розите, има ги всякакви и правят хубави петна, цъфтежни, ароматни, не ароматни.. Ще ги разположа по краищата на градината..., по нанадолнищата /вместо треволяци и патраци/ Ей това ми е мечта - план.

Потребителски аватар
mariyanag
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот mariyanag » 18 фев 2016, 11:35

Петрова, розите са прекрасни, уникални и няма да ги хваля повече, но откак имам рози:
-псувам повече, ми бодат, мамка им, закачат дрехи, козина/на кучо/, при рязане не е за слушане какво говоря :oops:
-пръскам повече и за какво ли не - кеф ти петна, кеф ти мана, кеф ти въшльоци и други гадости, демек химията трайно е в градината
-ако са много - орязаното е проблем, защото не се бързокомпостира и боде, ама яко боде
- и след като се прецъфтукат - голи тръне и нищо,
а има толкова красиви дългоцъфтящи храсти, които могат да ти създадът настроение в градината :)

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 18 фев 2016, 11:39

моите планове драстично се промениха. мавритански поляни и всякакви други китки отпадат. сега планът е бързичко да ми пораснат и вържат малко зеленчуци, че да мога да си ги обера преди да се изнеса отново в апартамента :(

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 18 фев 2016, 12:08

Да,zlat1111 хубави идеи са предложени и определено по тези решетки е най-добре увивни, пълзящи растения, бързорастящи, ако искаш има и цъфтящи или зелени растения, каквито предпочиташ, все пак отчети и изложението си, да не слагаш растения, които обичат по-сенчести места.
Моите планове са доста хаотични, искам доста неща да пробвам, но мястото е ограничено и и трябва да редувам. На тези, които им е харесало при мен, естествено продължават да ме радват, старите кучета хибискус/както и новопридобитите по-малки/, адениумите, бугита и дипладении, от миналия сезон мушката/не се отказвам въпреки трудностите през лятото/, също от миналата година много добро попадение лантана и хелиотроп, хелиотропът почти през цялото време цъфти, лантаната с почивки също доста, винка.
Като нови попълнения, ще отглеждам и тази година кала, старата се спомина от болестта, от която я церих още като я взех, но пък преди това цъфна доста обилно. Други луковици, осмелих се да си взема фрезии, но май сгреших, че не ги взех есента, да видим каква ще е пролетта и дали ще се чувстват добре на терасата. С цъфтящите бегонии ще се гледаме май вътре, отвън няма да издържат на пека. Колебаех се за малка кана, вместо нея ще гледам хеморокалис. Купих си и плумбаго, то ще е висящо, изкара вече и зимата при мен. Като ги изброявам само и много ми се струват вече, но си е голямо предизвикателство да си имаш новодомци.
Пролетните луковици ще отидат в градинката, като гледам само мускарито изкласи до цъфтеж, прекалено топла беше зимата за да са на остъклена тераса. Даже за амарилисите отсега се чудя дали по някакъв начин да осигуря по-хладно място за почивка.
Кика, сега ти виждам съобщението, съжалявам за плановете ти, доста се поизмъчи май с тази неизвестност, дано нещата да се оправят по-нататък и да нямаш притеснения.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 19 фев 2016, 03:38

Кика, много съжалявам! Ама ти ще си го направиш хубаво навсякъде, сигурна съм. :wink:
Аз продължавам да съм в творческа криза. Даже в последните месеци влизах рядко във форума. (Ми то с постоянни гости от началото на ноември до 10-ти януари, после всеки уикенд, как да си обърна внимание на цветята, аз не мога да си отдъхна, та за друго! Даже, да ме прости господ, ама реших да не вадя ахименесите, щото няма за кога. :oops: ) По тази причина се удържам да не сея нищо, за което се заричам всяка година и сега съм доволна, че го постигам. Въпросът е, че нямам концепция за идващото лято. :mrgreen: Миии, ще купувам разади на мушката, това ми идва на акъла за сега. :oops:

Потребителски аватар
dancheto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот dancheto » 19 фев 2016, 09:52

За zlat1111 да ръсна малко акъл....в подходящи дълбоки съдове можеш да засадиш клематиси, бързо растат, цъфтят обилно, сами се прикрепват и пълзят нагоре, става и от студоустойчивият вид пасифлора. При мен са по този начин засега в големи саксии клематиси на същото изложение и не ги прибирам и дори не зазимявам и растат!При мен плановете за тази година са доста обширни.....първо напролет да бетонират около къщата пътеките и после се започва едно пренасяне на саксии и определяне на постоянното им място на цветята.....отделно семена цветя засаждане.......много цветарски радости.....чакам с нетърпение...... :D
Заповядайте в групата!
https://www.facebook.com/groups/1742382206079869/
независим дистрибутор на АкваСорс за връзка и заявки 0894222659
http://zazdrave.net
http://aquasourcebg.com/shop/index.html?ref=50062055

Върни се на “Градински и балконски цветя”