"Жив плет" за.. перваз на прозорец?

Всичко за отглеждането и проблемите на градинските и балконски цветя

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
koset0
Кълн
Кълн

"Жив плет" за.. перваз на прозорец?

Мнениеот koset0 » 07 юни 2015, 22:58

Здравейте! Трябва ми някаква идея за нещо като "жив плет" за перваза на прозорец. Да не е прекалено гъсто и в същото време да е със здрави клонки и да се развива много бързо. Вероятно птиците в околността ще ползват въпросния "плет" Гледах по каталога за подобни растения, но.. не намирам. Чудех се дали да не пробвам с някоя билка, но пак не се сещам каква да е. Едновременно да се развива бързо, да е здраво стеблото и да не е прекалено гъсто. Странна молба, но спешно ми трябват идеи да Много се надявам да се разбира какво имам в предвид. Няма как да сложа чимшири на прозореца, освен ако не са по 10 см :D Ако има някое храстовидно растения за сандъчета или саксии.. казвайте! Изобщо не знам много растения и не се сещам какво да сложа. Основна идея ми е да го ползват врабчетата, които редовно идват. Знам, че обичат живите плетове и искам да им осигуря нещо подобно. Не ми е нужно да е цъфтящо и т.н. :)
Благодаря!

Потребителски аватар
donkata
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Re: "Жив плет" за.. перваз на прозорец?

Мнениеот donkata » 08 юни 2015, 00:44

Сигурно си го представяш някак, ама от написаното не става много ясно, какво трябва да се постигне.
Какво ще правят там врабците, гнезда ли?
Ако е нещо бързорастящо, ще трябва да се стриже и на врабците едва ли ще им хареса. Ако не стрижеш, за година-две ще ти скрие прозореца и тогава на теб няма да ти хареса.
Изобщо не ми стана ясно, колко трябва да е висок този плет, защото хем да е бързорастящо, хем да са 10 см чемширите - не ми се връзват двете изисквания.
Впрочем купувала съм разсад чемшири около 10 см., но не е бързорастящо.
Не съм мързелива, а енергоспестяваща.
Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
orhids
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот orhids » 08 юни 2015, 09:18

донката,той е написал по-подробно обяснение(пак непълно,но все пак) тук :
viewtopic.php?f=19&t=8148&start=135
Приятелят на всички е ничий приятел. Ариситотел

koset0
Кълн
Кълн

Мнениеот koset0 » 08 юни 2015, 21:19

Знам,че звучи доста странно. Не, не да скрива прозореца и няма да правят гнезда. По- скоро да се крият там. Рязането не е проблем за тях, нито за мен. Просто да е гъсто и ниско.. Височина 30-40 см си го представям това нещо, което да е ок да вирее в малък съд, каквито са сандъчетата. Може би си представям точно нещо подобно чимшир, но не оформено, а да изпълва целия сандък . Благодаря за отговора!

Потребителски аватар
donkata
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот donkata » 09 юни 2015, 00:51

Ето какво ми хрумна на първо време, като си мислех за растения, които не искат особени грижи.
Едното ми предложение все пак е чимшир и ако не го оформяш, ще бъде неоформен. Недостатък - бавнорастящо.
Друго - лоницера. Има ниски Lonicera pileata или Lonicera nitida 'Elegant' - недостатък, че доста бързо расте и доста се сгъстява. Трябва да прореждаш.
Трето - Euonymus - също има ниски и не расте нито много бързо, нито много бавно. С подходяща резитба можеш да го оформиш, както си искаш.
Важно е колко студено става при теб, защото в сандъци повече мръзнат, отколкото в земята, затова трябва и студоустойчивост да се гледа.
Други: японска дюля - има и ниски, лавровишня - има и сравнително дребнолистна, берберис - бодливо, разни туи и какво ли не. Всяко си има предимства и недостатъци.
Даже и такива варианти ми хрумват със стълбички или друга подходяща конструкцуя, по която да се пуснат някакви увивни, обаче си иска доста обмисляне и може би повече грижи.
Не съм мързелива, а енергоспестяваща.
Изображение Изображение Изображение Изображение

koset0
Кълн
Кълн

Мнениеот koset0 » 10 юни 2015, 15:47

Много благодаря, donkata! Днес видях нещо като лоницера, но с шарени листа. Жената ми каза как расте и т.н , но му забравих името. Тези дни ще взема 2-3 коренчета и ще знам и името. До колкото ми обясни отговаря на изискванията ми и расте сравнително бързо.

Върни се на “Градински и балконски цветя”