Цветя за диворастящо отглеждане...

Всичко за отглеждането и проблемите на градинските и балконски цветя

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Цветя за диворастящо отглеждане...

Мнениеот sand wedge » 22 юни 2014, 20:52

Мисля да напръскам с хербицид част от ливадата, която кося и да и придам по-градински вид, като посея разни цветя, подходящи за по-диворастящо отглеждане... За съжаление почвата е доста кофти. Засега имам само няколко ириса и момина сълза. Сложих и божури, но не ми се прихванаха. Наред наесен е здравецът. Сега събирам разни семена. Ще се радвам да споделите опит и мнения относно асортимента... за да се получи нещо такова...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Цветя за диворастящо отглеждане...

Мнениеот Пери » 23 юни 2014, 00:16

Ралица, маргаритки, лупина, космос , рози на заден план - това виждам на пръв поглед.
Искаш многогодишни плюс самозасяващи се?

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Мнениеот sand wedge » 23 юни 2014, 05:29

:nod: мисля това ще е оптималния вариант - самозасяващи и многогодишни... Трябва само семена от различни разцветки да събирам.

Потребителски аватар
desitasus
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот desitasus » 23 юни 2014, 06:59

Божура не го отписвай. При мен така няколко уж умряха при засаждането преди две години, а напролет избиха наново :) Берберис, котинус, дрян и будлеи също биха се чуствали добре там.

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот NO CARRIER » 23 юни 2014, 12:32

Нигелата е яката работа. Веднъж насята, после става плевел. А семената можеш да ползваш за подправка. :)

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Мнениеот sand wedge » 23 юни 2014, 13:13

NO CARRIER написа:Нигелата е яката работа. Веднъж насята, после става плевел. А семената можеш да ползваш за подправка. :)

Това за подправката не бях го чувал... :)

Потребителски аватар
marmozana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот marmozana » 23 юни 2014, 15:24

Друго цвеке, за което сега се сетих, докато пушех и си гледах градинката е Impatiens balsamina. Завъди се при мен незнайно от къде, аз лично не съм го сяла и вече 4-5 години расте навсякъде като плевел :lol:

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Пери » 23 юни 2014, 17:56

Самосейки при мен са иберис, ешолция, еуфобрия, мирабилис, кампанули два вида, лунария, никотиана, остеоспермум бял,аквилегия. Мога да ти събера семена.
От многогодишните ти препоръчвам от обикновения, оранжев хемерокалис. Много е як. И книфофия, есенен
звездел, бабешките хризантеми (димитровчета), многогодишно анемоне,физостегия, физалис, бергения,
брунера, омайниче, карамфили разни, йонотера, маргарити, солидаго.
За тия съм сигурна, че растат без проблем на всякаква почва.

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Мнениеот sand wedge » 24 юни 2014, 14:17

Ауууууууууу!!! :D Голям асортимент! Ами каквото успееш да събереш семенца - приемам! Пък ще видим как ще се реванширам! :wink: Аквилегия събрах семенца, но е само един цвят. И ешолция имам оранжева.

tanuto
Семенце
Семенце

Мнениеот tanuto » 24 юни 2014, 16:24

Здравейте,
Нова съм тук, пък съм и начинаещ градинар ... , но както се сещате имам огромно желание и мнооого въпроси. Та така - живея в панелен блок на първия етаж и имам малко дете, което трябва да "паса" докато кара колело. За да не бездействам през това време, тази година здраво съм се захванала с градинките около блока. Доста работа свършихме с моя мъж, дори и други съседи се включиха епизодично и може да се каже че поставихме началото и две от трите градинки около блока имат вече някакъв приличен вид. Остава ни едно място обаче, което беше не джунгла ами направо не знам как да го нарека. То е с югозападно изложение и не стига че го пече доста ами на всичкото отгоре и почвата е като лунен пейзаж - камъни, пясък ... кеф голям. Влязох в тази темичка, защото ми се струва че само диворастящи биха оцеляли на тези условия, но искам и вашето компетентно мнение. Много ви благодаря.

Потребителски аватар
Жулиет
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Жулиет » 24 юни 2014, 16:46

Чудесно начинание! Поздравления! :flower

Разгледайте внимателно темата за Алпинеумите. Там може да си харесате много идеи за растения подходящи за слънчево, каменисто място.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Пери » 25 юни 2014, 00:10

tanuto написа: То е с югозападно изложение и не стига че го пече доста ами на всичкото отгоре и почвата е като лунен пейзаж - камъни, пясък .

Така, както го описваш, мястото наистина е подходящо за алпинеум.
Или пък го засадете с подходящи сукулентни и семпервивуми - хем зелено и красиво, хем не иска много грижи.

Потребителски аватар
РАДА БЕЛЯТА
Дръвче
Дръвче

Мнениеот РАДА БЕЛЯТА » 25 юни 2014, 09:01

Невена също веднъж посят е като бурен на разни "нескопосани " почви. Миналата година си донесох от Петричкия регион една дива красота - съвсем като равнец е , но с жулти цветове , сега ми е нацъфтяла в едно съндъче -повече от месец и стоят цветовете , още едно имам и с обикновен бял равнец- също градински чай можеш да засееш- пак за билка ще го позлваш, мащерка за по оголените места, сеейки билки - хем ще се радваш на диви красоти , хем ще са ти полезни :flower

Потребителски аватар
РАДА БЕЛЯТА
Дръвче
Дръвче

Мнениеот РАДА БЕЛЯТА » 25 юни 2014, 16:00

Днес се сетих , че преди доста години приятели англичани ми бяха донесли малка опаковка с различни цемена и потърсих дали вече няма и тук в БГ подобни и на първо четене намерих това:
http://www.botanika.bg/products.php?pid=47
Може би подобна смеска би ти свършила добра работа.

tanuto
Семенце
Семенце

Мнениеот tanuto » 26 юни 2014, 11:57

Благодаря ви много за предложенията - значи добре съм се ориентирала.... имам невен, мащерка, доста калдъръмче, обикновена петуния, доста ирис, здравец и обикн.зеленика, мирабилис, йонотера, нигелата, дебела мара, карамфили, декоративни треви, пръснала съм и детелина. Като цяло продължавам да събирам семенца от колежки и съседки. Ходя при бабите, които поддържат градинки в квартала, абе голям ентусиазъм ме е обхванал. Като цяло много ми допадна предложението на РАДА БЕЛЯТА за готова смеска за цъфтяща морава - като се замисля аз точно това правя, но за съжаление не съм знаела по-рано че има такива готови смески... Нищо, все пак изглежда доста променено пространството около блока ни - трите градинки направо не са същите. Моя мъж довлече идни гуми от трактор, които запълнихме с пръст и засадихме с цветя - купила съм боя и ако все пак престане да вали всеки ден, ще ги боядисам за да доразвеселя обстановката. От друга страна се радвам че вали честичко, защото ми спестява носенето на вода от къщи.
Да знаете че ви следя с интерес :) Хубав и цветен ден на всички :flower

Върни се на “Градински и балконски цветя”