Миналогодишните грешки, които няма да повторим

Всичко за отглеждането и проблемите на градинските и балконски цветя

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
слав
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Миналогодишните грешки, които няма да повторим

Мнениеот слав » 09 мар 2014, 20:02

Borjana написа:Няма да съм толкова лакома за растения вече. :wall Много е трудно сега зимата...

Така е, но откакто съм в този форум бройката неудържимо нараства т. е. и лакомията ми! :think

Потребителски аватар
kikiricaaa
Дръвче
Дръвче
Местоположение: през седмицата -София, събота и неделя - Витоша в.з. Ярема

Мнениеот kikiricaaa » 02 апр 2014, 16:35

Аз също съм си луда по природа и като видя нещо зеленко веднага трябва да го купя, добре, че поне от вашия опит ми стана ясно едно - не всичко което се продава може да вирее при мен. /1300 м / и се ограничих според климатичните фактори.... :oops: , иначе иииииииииссссссссскккккааам всичко :twisted:
„ Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна“.

http://kikiricaaa.snimka.bg/flowers/flowers.840022

tagetes
Фиданка
Фиданка

Мнениеот tagetes » 08 юни 2014, 21:00

Преди 2 години си насях латинки в градината, но ми пуснаха някакви бълхи и като видях че подскачат из градината веднага ги изкорених и ги унищожих. Зарекох се - никакви латинки.

Тази година маминка като си ся латинки и е сложила зрънца и в моята градина и поникнаха. Реших да опитам отново и засега всичко си цъфти супер-тази сегашната е някаква пълзяща-пълзи и прави пъпки, и цъфти. Няма гадинки засега. И да има - има си моспилан против тях. :)

Потребителски аватар
armeria
Дръвче
Дръвче

Мнениеот armeria » 11 юни 2014, 09:57

Тази пролет купих семена за зеленчуци и едногодишни градински цветя и ги дадох на съседката да ги посее в оранжерията-от мен семената, от нея направения разсад. И като се започна едно усукване:" Ама тия твои семена, от къде ги купи, нищо не пониква..." До оранжерията достъп нямам-каквото тя каже-това е. Око не може да види. И градината й се засажда все повече и повече, а "моите" семена не поникват. Каквото реших да си посея и пикирах за всеки случай, мъжът ми го изгори с амониева селитра. Накрая купи разсад за всичко. Та аз си обещавам" повече да не се ортача с никого и да не бъда "бяла и добра" . Дано се сетя следващата пролет да си прочета този пост.

Потребителски аватар
Bi-si
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Bi-si » 19 авг 2014, 22:02

През последните две седмици в жегите изгубих доста цветенца. то това всяко лято ми се случва с нашия откачен климат.Но какво забелязах-няколко растение в пластмасови кашпи преживяха ,а други няколко в керамични кашпи като че не усетиха нищо..Мисля си че няма да е зле да наградя оцелелите с по една керамична кашпичка,ама като гледам колко струват... :think

Потребителски аватар
imdnme
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот imdnme » 20 авг 2014, 02:57

В керамична кашпа е по-добре, а даже още по-добре е самата саксия да е керамика. Задържа вода, а едновременно с това позволява аерация, защото отвътре не е гледжосана.
Аз съм си навила на пръста да преместя всички (възрастни) кактуси и сукуленти в керамични съдове. Постепенно и това ще стане, и на мен ми идват скъпички. :cross :nod:
Поздрави, Анджи.
---------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.

Потребителски аватар
РАДА БЕЛЯТА
Дръвче
Дръвче

Мнениеот РАДА БЕЛЯТА » 20 авг 2014, 18:18

Как ми се иска и аз да си обещая , че следващата пролет "няма да си купувам всичко изкушаващо ме" .... :crybaby:
Всяка година се заричам да не купувам петунии- имах само южна тераса и август месец изгарят , погрозняват обезцветяват се и не ме "кефят" така както през пролетта , амалко по-късно хващат мана и т.н. гадости.
1. Догодина - никакви петунии, който ме види да гледам към малките саксийки със красваци да ме бие през пръстите да ми слага матови очила и въобще да не стигам фдо касата !
2. Да спра да експериментирам , да мъкна оот всяко място камъчета и да се стремя да оправям градинката пред блока със красиви и апетитни цветя, май да взема да пусна анкета какво не харесва на пазача ни , който редовно си крадва по нещо и да засея точно това , което не му е по душа
3. Да се науча най-сетне да слагам табелки къде какво семенце съм "мушнала" в бързините , донесено в някой джоб- все нещо изниква и не всичко го познавам веднага какво е
4. Като видя , че някой вече е написал , че почвата в Баухаус ( например) е "скапана и не става" да не правя експерименти и да сея в нея с цел икономия , а по-добре да си събера нещо от някоя гора....
5. Да слушам приятели и мЪжо ми като дискретно ми казват " е стигат ти толкова"
6. Да укропня няколко растения от много малки саксии в една по-голяма- задържа влага и не загива , когато ме няма за няколко дена.
7. Да спра да се изкушавам да сея в саксии еднократно цъфтящи красоти - лилиумите са прекрасни , но........редонвно съборени от вятъра дълги стъбла, изядени от кучето и т.н. май ще се жертвам и ще ги сложа в градината, а крадлювците да се опитват да ги намерят :cross
8. Да не забравя да пробвам есента да посея трева в градинката пред блока и да измисля някаква комбинация от листни , а не цъфтящи от личната колекция - не , че и тях няма да откраднат

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот titicaca » 20 авг 2014, 23:13

И да не повторя миналогодишните, ще направя нови,
но ето моите малки катастрофи:
- никакви калдъръмчета на открити места.
Дъждовете ги съсипват.
- никакви грамофончета. Истински магнит
са за всякакви гадости.
- по-малко люти чушлета в съд. Бързо ожадняват
и трудно се пръскат с препарати при нужда.
- написани на хартия инструкции относно честота
и начин на поливане при отсъствие. Подобрената миналогодишна
версия не даде очаквания резултат и доведе до някои загуби.
- да не пилея ценни ресурси в отглеждане на растения,
неподходящи за моите условия.

Догодина пак ще си броим пилците. :twisted:
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 21 авг 2014, 02:03

Borjana написа:Няма да съм толкова лакома за растения вече. :wall Много е трудно сега зимата...

Borjana написа:
eLady написа:
Миналогодишните грешки, които няма да повторим
Az си ги повторих всичките. ;)

Май и аз съм на път да го направя (за лакомията) :oops:

Нищо, нищичко не съм се научила. :( И мисля, щом до тая преклонна възраст не съм се научила, едва ли имам шанс. Явно с години ще става все по-зле. :crybaby:

titicaca написа:- да не пилея ценни ресурси в отглеждане на растения,

Виж това го приемам за много смислено и уж го вземам предвид. Обаче защо все искам да пробвам сама, че не става! Като тийнейджърите... А не да послушам (прочета) хора с опит... Не, че не чета, ама все решавам, че може пък да стане. :oops:

Потребителски аватар
imdnme
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот imdnme » 21 авг 2014, 12:51

Borjana написа:много смислено

Да :thumbup: :nod:
Поздрави, Анджи.
Mathematics is the language of nature.

Потребителски аватар
cvetnica
Бонсай
Бонсай

Мнениеот cvetnica » 27 авг 2014, 11:35

Borjana написа:Няма да съм толкова лакома за растения вече. ..

Толкова добри обещания! :thumbup: Много трудно изпълними, поне за мене! :D

Потребителски аватар
iana_hk
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот iana_hk » 31 авг 2014, 10:39

Като дойде есента и настане време за прибиране, си казвам защо съм ги накупувала толкова много. Заричам се, че следващата пролет няма да е така, но това е само докато мине зимата и като излязат новите разсади, моменталически забравям какво съм си обещала, всичко се почва отначало.
Добре, че някои умират, не за всички има от хубавите места и по забутаните си отиват, но понякога даже се радвам, че няма да им търся място.
Затова и няма да се заричам, защото няма да стане :mrgreen:
""Не се смеем, защото сме щастливи. Щастливи сме, защото се смеем."
Уилям Джеймс

Потребителски аватар
mariyanag
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот mariyanag » 31 авг 2014, 21:52

За лакомията - искам, искам да не лакомея за нови китки, трудно ми се получава.
Но си обещавам повече да вярвам на съфорумски предупреждения. За 2 ри път направих такава грешка. Хубаво имаше предупреждение в темата за ментата, да внимаваме кого пускаме в градината си, ама то от мерак да си я имам по много сега не мога да насмогна да я скубя и изкоренявам. Хубаво Люси предупреждава в началото на бамбучката тема, че е напорист и агресивен/бамбука де/, да го оградим сериозно, ама то пусти мерак за много.. Цял ден се борих и оградката от яки керемиди, пъхнати в пръстта по височина и застъпени беше разчекната и преодоляна от растението. Сега си отворих нова работа да го ограничавам по - сериозно.
Другите грешки още си ги осмислям.

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 01 сеп 2014, 02:15

Аз малко по-добре от други лета сега съм се справила. Ама то не, че ми е дошъл акъл в главата. Поради финансови причини са малко новостите, а поради странното и нетипично лято, са повече жертвите. :mrgreen:
Та много се кефя сега - много добре съм си подредила и обхванала в "програми" :D растенията и се надявам есента да не рева толкова, както други есени. Обаче пак казвам, не е моя заслугата, така се случи. :D Ако зависеше само от желанията ми, сега щях вече да се пържа много как ще ги прибирам.

За любопитните - "програмите" ми са все за по-вертикално позициониране. Целта е още повече висящи саксии, по всякакъв начин. Направо се чудя как толкова късно съм се сетила - кръгли кутии от храна, с пробити дупки и канап, и закачени, където може. Да напомня, че имам висящи синджири 4 броя и един свързващ ги. Та остановката позволява винаги да се закачи още нещо, още много неща, слава богу.
Последна промяна от Borjana на 01 сеп 2014, 12:29, променена общо 1 път.

Потребителски аватар
Swetoslawa
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Swetoslawa » 01 сеп 2014, 12:11

Фаленопсис-ите, задължително до прозорец, не в коридора през зимата :!:
ИзображениеИзображениеКамъкът си тежи на мястото! ИзображениеИзображение

Върни се на “Градински и балконски цветя”