Пролетна сеитба 2014

За цветята в нашите градини и балкони
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
лами
Фиданка
Фиданка

Пролетна сеитба 2014

Мнениеот лами » 24 дек 2013, 10:22

Нова тема за 2014 година. Старата тема е ТУК.

Здравейте!Имайки предвид предстоящите празници и повечкото свободно време реших да отворя новата тема по-рано.Нека имаме време да обсъдим така чакания период и да се подготвим правилно.
От мои жалки опити установих че един от най важните фактори за добро развитие на разсадите е допълнителното осветяване.Ще започне пролетната сеитба и много хора ще започнат да се тюхкат какво да правят.Това е и причината да открия новата тема по-рано.Сега по празниците ще имаме време да обсъдим и да поготвим всичко.
Призовавам всички съфорумници ако могат да пуснат фото на изобретенията си за доосветяване за да можем да обменим опит и идеи.Съветвам:не започвайте пролетната сеитба без допълнително и подходящо осветление.Нищо няма да стане.
На всички пожелавам ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Re: Пролетна сеитба 2014

Мнениеот bimbargo » 03 яну 2014, 17:41

Странно мълчание е тук. Аз обаче съвсем сериозно се замислям другата седмица да сея дихондрата. И понеже тази година ще заложа на калибрахое, големите суетни около петуниите отпадат. :)
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
novi4ki
Дръвче
Дръвче

Мнениеот novi4ki » 04 яну 2014, 16:20

Зоналното мушкато и част от газаниите днес вече са засяти :cross И за спорта - 1 мандаринка :) Миналогодишните мушки нещо не вървяха и затова май ще сея, вместо да се мъча с тях през зимата. Тия дни ще сложа брахикоме, сенецио, катарантус, кампанула, а по-нататък продължавам с калдъръмчето и още от газаниите.

Потребителски аватар
imdnme
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот imdnme » 04 яну 2014, 21:02

лами написа:
От мои жалки опити установих че един от най важните фактори за добро развитие на разсадите е допълнителното осветяване.
.....
Призовавам всички съфорумници ако могат да пуснат фото на изобретенията си за доосветяване за да можем да обменим опит и идеи.Съветвам:не започвайте пролетната сеитба без допълнително и подходящо осветление.Нищо няма да стане.

Здрасти, ами то имаше тема за осветление, но и там се мълчи нещо напоследък.
viewtopic.php?f=29&t=1262

Аз заради многото екзотики, които отглеждам от семе, се обзаведох (още септември) с HPS лампа.
Като се позатопли ще изкарам оттам ессенните адениуми и ще сложа други семена, още не съм решила точно кои.
Поздрави, Анджи.
---------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.
---------------------------------------------

Потребителски аватар
spas
Бонсай
Бонсай

Мнениеот spas » 04 яну 2014, 22:04

на 30.12 си гепих едно плодче на Соланум с накъдрени листа....днес вече имам покълнали над 10 семки....с това откривам сезон 2014.....още не съм мислил какво ще сея таз пролет. :think

Потребителски аватар
iren7
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот iren7 » 08 яну 2014, 13:15

И аз открих сезона със зонални и канадски мушката, райски ябълки и хипеаструми.

Потребителски аватар
лами
Фиданка
Фиданка

Мнениеот лами » 08 яну 2014, 13:24

Алисума на групички ли трябва да се сее както лобелята? Прави ми впечатление че торфа много бързо изсъхва.От друга страна съветите са да не поливаме за да не се източват.Какво да правя?

Антонова
Кълн
Кълн

Мнениеот Антонова » 08 яну 2014, 14:27

Аз лобелиите ги пикирам на групички, а ги сея нормално. Миналата година пробвах с малка лъжичка, вземаш с почвата коренчета и пикираш в чашка от кафе.

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Пери » 08 яну 2014, 17:36

лами, алисумът е по-компактен и здрав от лобелията и според мен няма нужда да се сее на групички. Ако при нея засаждането на 7-8 до 10 стръкчета заедно е удачно, при алисума не трябва да са повече от 2-3.
Торфът е трябвало да смесиш с чиста пръст, за да не съхне бързо. Но щом си засяла вече, ще поливаш.
По усет - малко, но често.

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 08 яну 2014, 21:20

Днес купих почти всички семена- остава ми да взема само каскадна Лобелия и бордюрна Петуния, но ще ползвам друга фирма за тях. Днес взех каскадна Петуния, Кампанула, Газания, Голтерия, Торения, Ирезине, Тунбергия, Изотома, Бакопа, каскадна Вербена и увивна Латинка.

Изображение

Ще ползвам и някои семена, останали в пакетчетата от миналата година, чиято кълняемост вече проверих- добра е /държах семената в хладилника/. От старите ще ползвам Калдъръмче, Вербена, Ешолция, Чери домати, Турта, Далия, Босилек, Импатиенс, Флокс и бяла и синя Лобелия.

Изображение

Решил съм да направя една сеитба този месец, към края може би, и една втора през февруари-март- още не съм решил за втората кога точно. Правя така, защото миналата година разсадът ми растеше неравномерно- петуниите например бавно, а далията изключително бързо. Този месец мисля да насея петуниите, лобелията, газанията,вербената- всички ми направи впечатление миналата година, че си им трябва време, за да ги докарам до цвят. Останалите, които купих днес и повечето от които ще ползвам за първи път, не знам къде в двете сеитби да ги разположа. Приемам с отворени обятия всякакви съвети. :)
И още нещо, да не забравя. Тази Петуния някой ползвал ли я е?

Изображение

Защото имам някакви съмнения, че е същата като тази, която имах на балкона миналото лято и от която не съм доволен- ако са еднакви, казвайте навреме да не се минавам /отново/. Може би не й направих навреме пензирането и все пак си имам едно наум за тази петуния.

Изображение

Изображение
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Dilqna.Petkova
Семенце
Семенце

Мнениеот Dilqna.Petkova » 08 яну 2014, 22:56

Тия дни ще сложа брахикоме, сенецио, катарантус, кампанула, а по-нататък продължавам с калдъръмчето и още от газаниите.

Здравейте, понеже днес се сдобих с Кампанула, искам да попитам в обикновенна торфена смес ли да я пресея и кога е най-добрият период за пресяване, вече има около 2 см излязли коренчета. Ако може и някой съвет да ми дадете за отглеждането й , понеже ми е първа :) Благодаря предварително !!! :flower

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 09 яну 2014, 03:57

rederere написа:И още нещо, да не забравя. Тази Петуния някой ползвал ли я е?

Изображение

Защото имам някакви съмнения, че е същата като тази, която имах на балкона миналото лято и от която не съм доволен- ако са еднакви, казвайте навреме да не се минавам /отново/. Може би не й направих навреме пензирането и все пак си имам едно наум за тази петуния.

Изображение

Изображение

Тази, която си отгледал миналата година си е най-обикновена петуния. И колкото и да я пензираш, резултата няма да е много по-различен. Това, което е на снимката би трябвало да е подобно на сурфиния. Има малка разлика в цветовете, която дори и на тези снимки си личи. Иначе няма никаква гаранция, че каквото и да си купиш на снимка, резултатът няма да е като твоите миналогодишни.
Преди време много приятно ме изненадаха Сортови семена с едни пелетирани семена в капсула по 10 броя, които освен че цъфнаха точно както на снимката, станаха по над 1 метър и постигнах мечтата си за водопад.

Това, за което говоря - ето семената на Сортови семена и растителна защита - тези според мен са добри. Моите бяха лилави и станаха това

Изображение

Изображение
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
ninkatatata
Дръвче
Дръвче

Мнениеот ninkatatata » 10 яну 2014, 23:07

Днес посях,два сорта лобелия,винка,меланподиум,копривки,циганче нова гвинея,флокс,мини кученца,газания.Дано имам миналогодишния успех :) .Преди месец сях ,дихондра сребърна и зелена,мини теменужки и мушката.За сега са добре ,дано ги пораста.Всичките ми семена са на Ball Colegrave.Успех на всички и дано има повечко слънчице :cross

Потребителски аватар
Venezia
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Venezia » 11 яну 2014, 10:09

bimbargo написа: Преди време много приятно ме изненадаха Сортови семена с едни пелетирани семена в капсула по 10 броя, които освен че цъфнаха точно както на снимката, станаха по над 1 метър и постигнах мечтата си за водопад.

Това, за което говоря - ето семената на Сортови семена и растителна защита

И аз проявих интерес към тези семена. Много професионално са представени. А, изглежда и качеството им отговаря на написаното. Тази година имам задача да озеленя голяма тераса и мисля да го осъществя със същите каскадни петунии и сребърна дихондра. Миналата година bimbargo показа снимка на разкошна тераса и ще се опитам да направя нещо подобно. Много се притеснявам дали ще се справя. Само не знам дали е време вече да сея семената. Иначе поръчката ще я направя следващата седмица.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 12 яну 2014, 04:15

Специално тези пелетирани семена ги купих от щанда на фирмата на пролетната флора, която преди 2 години беше около 8-ми март в НДК. Така че съм ги сял около 5-8 март. Покълнаха точно както пишеше на пакета - 90%. Особено добро впечатление ми направи, че в капсулата имаше не 10, а 11 семена и на практика покълнаха толкова, за колкото бях платил. Знам, че ентусиазма е голям за сеене, но е много рано, а и хубавото време навън заблуждава - все пак сме началото на януари.

За дихондрата мисля скоро да я сея, тъй като миналата година не зная защо не се получи нищо с моята. Добре си покълна, тръгна да расте и замръзна на около 5 см. разсада и до там. Повече не порасна. Цялото лято. А я сях февруари.

Върни се на “Други градински и балконски цветя”