Вкореняване на резници

За любителите на тези прекрасни цветя
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Вкореняване на резници

Мнениеот Titi » 25 фев 2007, 01:54

Попаднах на интересен интернет урок за вкореняване на резници от хибискус. Ще го предам тук със свои думи, защото не разбирам напълно всичко написано, но схващам най-важното. Копирам и снимките, за да е по-ясно и да има полза от този урок. А това е сайта:
http://free-st.t-com.hr/hibiskusnina/index.html

ВКОРЕНЯВАНЕ НА РЕЗНИЦИ

Резника трябва да бъде 10-20 см дълъг и 3-10 мм. дебел. Добре е да се отчупи самия връх на клончето, където стъблото е светло-зелено и меко.
Изображение

Най-долните листа откъснете, а по-горните отрежете наполовина. Ако оставите големи листа, те ще се спаружат, защото резниците нямат корени, които да ги хранят. На резниците е достатъчно да останат 2 до три долни листа, подкъсени на okoло 1/3. Резници може да вкорените и без листа, но не и с много такива, защото вземат от силата на растението, което в момента е без корени.
Изображение

Направете кос разрез точно под мястото, от където изкарва лист. Добре е разреза да е кос, за да има повече място от където да се развиват корени.
Изображение

Разреза напудрете с вкоренител. Никога не топете резника директно в бурканчето вкоренител. Изсипете малко от вкоренителя върху нещо твърдо и тогава топнете крайчето на резника.
Изображение

Почвената смеска е следната: половината е перлит, половината обикновена почва за цветя. Перлита служи да олекоти почвата и в нея да има повече въздух. Ако нямате перлит, направете смес от почва, листовка и пясък.
Изображение

Сложете готовия резник в МАЛЪК съд /саксийка/. За предпочитане е пластмасова чашка от кафе. Така ще може да видите формирането на корените. Засадете резника на около 2 cm дълбоко. Притиснете почвата добре около резника и обилно полейте няколко пъти, така че да се напои добре. След като почвата е мокра, отново я притиснете около резника. Добре е във водата за поливане да сложите някакъв фунгицид.
Изображение

Резника е посаден.
Изображение

Върху съда с посадения резник трябва да поставите найлоново пликче, добре затворено и да оставите на топло и светло място (20-25C). За ден-два по стените на найлоновия плик ще се кондензира вода. Плика отваряйте от време на време за кратко и пак затваряйте.

Внимавайте найлона да не опира до върховете на резниците.

Влагата в плика обикновено поддържа почвата влажна за по-дълго време. Поливайте я само когато изсъхне.
Изображение

Ако се развият много листа, това не значи, че все още има развити корени. И ако решите да махнете найлоновия плик когато видите, че са пораснали листенца, то резника със сигурност ще загине. Предпазливо извадете резника от съда заедно с почвата. Ако се виждат коренчетата, вкореняването е успешно. Започнете да махате найлона постепенно за по-дълго време, а в един момент и изобщо. Ако не се виждат коренчета, значи още е рано. Върнете найлона и чакайте колкото трябва. На тази снимка не се виждат корени, нищо, че резника е изкарал нови, добре развити листа.
Изображение

Ако резника е вкоренен, почнете да го привиквате на стайната температура, но постепенно. Ако изведнъж махнете кесията, той може да загине. Ето един добре вкоренен резник
Изображение

Когато вкоренения хибискус привикне към стайната температура и вече сте махнали найлоновия плик, трябва да го приспособите и към слънцето. Това става за 5-6 дена, като в никакъв случай не трябва да е огряван пряко.

ГРЕШКИТЕ ПРИ ВКОРЕНЯВАНЕ НА РЕЗНИЦИ
Оставяте много листа по резниците

Слагате за вкореняване дълги клонки.

Махате найлона преди да сте се уверили, че корена е формиран.

Изведнъж махате найлона.

Оставяте на слънце нововкорененото растение.

Потребителски аватар
whiteapple
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот whiteapple » 25 фев 2007, 10:42

Тити,
До сега не съм изпитвала особено желание да гледам хибискуси. Но след това, което си дала - толкова прегледно, ясно и точно, май усещам че ще ме превземат хибискусите ...
Браво за чудесната работа, която си свършила!

Потребителски аватар
Paju4eto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот Paju4eto » 25 фев 2007, 11:01

Много полезно! :nod: И съм сигурна, че може да се използва и за всякакви други резници... :thumbup:

Потребителски аватар
ophidia
Кълн
Кълн

Мнениеот ophidia » 25 фев 2007, 22:16

Потребителски аватар
lunen_sun
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот lunen_sun » 26 фев 2007, 09:58

Оригиналът на този материал е посочен на 4-ти ред в първото мнение.
Живея днес,защото вчера няма да се върне,а утре може да не дойде!
Амарилиси Лилиуми Хибискуси

bimba
Семенце
Семенце

Мнениеот bimba » 26 фев 2007, 10:12

офи браво чудесен превод и много пълен,ма така е като знаеш дори езика на комшиите :D

Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Titi » 26 фев 2007, 10:17

Ех, да му се невиди, пак съм се прецакала. Ако знаех, че материала е вече преведен на български, нямаше да си бода очите в три часа през нощта да го правя аз, измъчвайки се от слабите си познания на близкия до нас сръбски език. А превода, за който Офидия е пуснала линк е съвсем точно свален от оригинала, аз предупредих още в началото, че ще превеждам колкото и каквото мога.

Потребителски аватар
ophidia
Кълн
Кълн

Мнениеот ophidia » 26 фев 2007, 15:05

Ничии труд не е напразен :wink:
Другия път по-добре. И е на хърватски, има някой особености спрямо сръбския :thumbup:

Мерси Бимб :kiss

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Moria » 26 фев 2007, 15:12

whiteapple написа:Тити,
До сега не съм изпитвала особено желание да гледам хибискуси. Но след това, което си дала - толкова прегледно, ясно и точно, май усещам че ще ме превземат хибискусите ...
Браво за чудесната работа, която си свършила!

Titi, дори само това мнение оправдава нощния ти труд. :)
Благодаря ви и на двете с Офи. :heart
Тук наистина са изяснени основните неща за вкореняване на резници, които биха били от полза и за други цветя. Макар че някои от нещата вече ги знаем от опита проба-грешка. :(

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 26 фев 2007, 15:15

О Bimba адашке, радвам се да те прочета отново при нас! Изображение
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
golden
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот golden » 26 фев 2007, 15:20

Страхотна тема ! Много полезна.В най-скоро време мисля да се пробвам да вкореня няколко резника.
Всеки човек заслужава да има в живота си една любов, от която да му спира дъха!
Стари снимки1/ Стари снимки2/ Нови снимки/ Орхидеи/ VIDEO/Лято'08

Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Titi » 26 фев 2007, 16:28

bimbargo написа:О Bimba адашке, радвам се да те прочета отново при нас! Изображение

И аз също. Още си разглеждам снимките от албума ти, който пуска в Фпланет.
оффф, аз ако не си окъкам със спам собствената тема, няма кой друг :D

whiteapple, наистина ми стана приятно от това, което си написала и си помислих, че всичко останало, което не е толкова добронамерено няма особено значение, щом съм била полезна на някого.

Blue sky
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Blue sky » 02 мар 2007, 10:52

ето още една интересна статия за вкореняването на резници от хибискус - оригиналът е тук

http://users.bigpond.net.au/hibiscus/Cu ... ttings.htm

аз ще преразкажа само същественото, ще ме извините за пропуснатите общи лафове

Използват се резници с размери на молив – като дължина и дебелина. Листата се отстраняват, като се внимава да се отрежат така, че да не се повреди самата пъпка – иначе няма да могат да избият новите разклонения. Долният край на резника се отрязва диагонално ПРЕЗ “окото” – пъпка, от която са махнати листата или спяща пъпка /това кое е по-ефикасно – отрезът под или през окото е любим спор на хибискус спецовете/. Ако има други спящи пъпки около отреза те се отстранват, за да не избива в последствие храста отдолу. Горните пъпки се оставят, за да избият новите клонки.

Изображение

Резниците се поставят в смес от 4 части перлит и 1 част торф, която се навлажнява обилно и оставя да се отцеди. Прави се дупка с молив дълбока около 4 см и се слагат резниците, предварително натопени във вкоренител, след което се притискат.

Изображение

След това човекът поставя резниците в нещо като импровизирана мини оранжерия – стиропорова кутия покрита с плътно покривало. При нас ще е по-добре да не е плътно, или поне да е матово, ако не прозрачно – в Австралия слънцето грее различно , затова той използва плътно. Саксийките с резниците се поставят вътре и се налива вода – достатъчно за да покрие дренажните отвори на саксийките, които са ОТСТРАНИ, а на отдолу като на стандартна саксия. Мини оранжерийката се поставя на слънчево и топло място.

Изображение

Резниците се оставят така около 6 седмици, като се следи нивото на водата винаги да е достатъчно, зада покрива дренажниите отвори на саксийките. /При нашите условия може би водата би трябвало да е малко по-малко, все пак там е доста по-горещо и въздухът по-сух/. Преди окончателното вдигане на покривалото за период от няколко дни растенията се аклиматизират постепенно. За тези седмици растенията се вкореняват и след това изглеждат ето така:

Изображение

След този период растенията се изваждат, отръскват от перлита и засаждат в лека почвена смес за още 1-2 седмици, след което се прехвърлят окончателно.

Изображение

вече отгледаните резници

Изображение
http://www.kedrica.snimka.bg/album.php?album_id=395767 "He who plants a garden plants happiness."

Потребителски аватар
hrisi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hrisi » 02 мар 2007, 12:28

Много полезно. Ще пробвам и по двата начина. Благодаря на Тити и Блу.

Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Titi » 02 мар 2007, 13:29

hrisi написа:Много полезно. Ще пробвам и по двата начина. Благодаря на Тити и Блу.

Можеш да се упражниш, като сложиш да ми вкорениш клонче от оня едрия хубавец :D

Върни се на “Хибискуси и абутилони”