Туя за ограда

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Туя за ограда

Мнениеот sand wedge » 19 Ное 2006, 16:54

Не става въпрос какво пише тук и там, а от личен опит какво е мнението ви. Става въпрос за това, че на една позната и препоръчали да си посее туите за ограда на 50см. Два вида са - източна и западна. Сега са пораснали. Тя казва, че видимо са много нагъсто и този, който им ги е предложил изглежда им е препоръчал тази гъстота, за да му направят "повече оборот", като купят повече бройки... :nod: Някой има ли такава ограда и на каква гъстота?
  • 0

Туя за оградаи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ
http://www.youtube.com/watch?v=OnDiy8I_rPo
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 249&type=1
Аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Регистриран: 24 Авг 2006, 11:01

Мнениеот Мъни » 19 Ное 2006, 19:26

Личен опит - след 10-на години на всеки квадратен метър (, че и повече) остава само една туя, а другите изсъхват поетапно. Не бяха садени за ограда, а просто в група... Сега е само по една в групата :?
  • 0

Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09
Аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 17:24

Мнениеот sand wedge » 19 Ное 2006, 20:42

мъни написа:Личен опит - след 10-на години на всеки квадратен метър (, че и повече) остава само една туя, а другите изсъхват поетапно. Не бяха садени за ограда, а просто в група... Сега е само по една в групата :?
:nod: Значи няма смисъл да се сеят по-гъсто от на 1м. :nod:
  • 0

Туя за оградаи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ
http://www.youtube.com/watch?v=OnDiy8I_rPo
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 249&type=1
Аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Регистриран: 24 Авг 2006, 11:01

Мнениеот Мъни » 20 Ное 2006, 00:43

Ами не знам... Все пак тези, за които говоря не са садени за ограда... Тия дни мога да преслушам живия плет около НДК - в туйената му част... Може даже да си нося рулетката :wink: :lol: :mrgreen:
  • 0

Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09
Аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 17:24

Мнениеот clematis » 21 Ное 2006, 10:29

Нямаме такава ограда, но съм виждала в Австрия и Италия и е много сполучливо решение. Достатъчно надеждно, красиво, вечнозелено и еко. Туите са нагъсто, да, може би 50 см, западни туи. Предварително е направена конструкция от тел, 2-3 реда, която после поддържа оградата в точната форма. Теловете остават скрити вътре в туите, височината е човешки ръст и повече. Със сериозно кастрене, за не много дълго време се получава достатъчно плътна ограда, която спира и куче.
Предполагам, че професионалистите са наясно. :wink:

Аватар
clematis
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 31 Май 2006, 20:21

Мнениеот klapan » 24 Ное 2006, 15:29

Туята е капризна-веднъж засадени, дръвчетата се нуждаят от грижи и ако такива няма,след години и туите логично ще ги няма... Имам предвид това, че в разсадника туите са дръвчета, получени не от семена, а са вкоренени резници - кои ще ти чака 10 години да израснат... После при купуване не се гледа кое с какви корени е, дали има изсъхнали части, при засаждане пък не се прави и елементарният минимум - по-дълбока дупка и обогатяване на почвата с торчица-сеем, поливаме и край.... Ами те са по-капризни защото все пак не са семеначета и са податливи на болести и изсъхване - значи ако има повече грижи и торене, има и туи...
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 20 Окт 2006, 19:24

Мнениеот erik_1001 » 07 Фев 2007, 07:55

Аз съм виждал в Плевен таквоз нещо. Там зад църквата на центъра. Май бяха през 70 сантима, ама ще ви излъжа.
  • 0

Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.
Аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 10 Яну 2007, 16:19

Мнениеот Alpina » 18 Фев 2007, 20:02

Жив плет може да се направи от много растения. Но за по-малки дворове от иглолистните са най-подходящи западна туя и някои сортове лъжекипарис. В България се използва и източна туя - по-евтина и сухоустойчива , аризонски кипарис и др. Гъстотата наистина е през 50 см, когато трябва да се направи гъст стриган жив плет. Това предполага редовно стригане, поливане, торене. Предпочитат се еднакви растения, за да са еднакви по цвят, бързина на растеж, хабитус - това предполага вегетативно размножени растения. Може да се садят и по-нарядко - през 1 м и повече - макар и по-бавно оградата ще стане плътна. От храстите най-често се използва вечнозеленият лигуструм - птиче грозде, което се сади през 25 см, в два реда (те също през 25 см), шахматно разместени. С яко стригане особено първите години може да се постигне много добър жив плет. Могат да се използват още много храсти - лавровишня и пираканта (вечнозелени), габър, кисел трън - изобщо повечето листопадни храсти. Пак се сгъстяват и оформят със стригане. Не става толкова бавно, както си мислят някои, западната туя например дава 30-40 см прираст на година и при нея разсад 50-60 см е оптимален. Големите растения боледуват по-дълго и забавят растежа си, макар че често се садят големи растения за по-бърз резултат. Садят се пролетта и есента, но при такава топла зима и незамръзнала почва - може и сега. Ако са в контейнер, на практика могат да се садят и през лятото. Първите няколко години се нуждаят от повече грижи, за да направят добър корен на новото място. Предпочитайте български растения, особено ако ги садите есента. Вносните имат проблем с аклиматизацията и може да измръзнат.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот erik_1001 » 19 Фев 2007, 16:49

Много хубава информация. Все едно извадено от учебник.
  • 0

Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.
Аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 10 Яну 2007, 16:19

Мнениеот krass » 25 Мар 2007, 06:55

Аз имам 10 туи, не зная какъв вид са, но наистина сме ги посяли през 50 см. Растат бързо- по 50 см на година. На пет години са и са високи около 2,5 м.
  • 0

Аватар
krass
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 10 Яну 2007, 21:43

Мнениеот krass » 25 Мар 2007, 07:00

Сега ми хрумна да попитам, дали някой сам е разсаждал туи. Дават малки бодливи плодчета /всички сте ги виждали/. Дали не могат да се засеят? Защото наистина растат бързо и си заслужава.
  • 0

Аватар
krass
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 10 Яну 2007, 21:43

Мнениеот Alpina » 25 Мар 2007, 09:46

Предполагам, че туята ти е източна,щом дава прираст по 50 см. В Б-я тази туя се размножава основно семенно. Важно е да се изберат гъсти и компактни растения за майки, ако я размножаваш от семена. Защото рехавата източна туя (по рождение, генетично) има свойството като поотрасне да заприличва на дворна метла (за справка - туята на Румънското посослство). Даже и стригането не и помага особено да се сгъсти. Спазвайки това изискване, можеш да си я размножиш от семена, с уговорката, че няма да имаш еднакви растения. Малките семеначета на втората година се пикират (презасаждат) - най-добре в саксийки, а след още една година може направо в земята. Същото се отнася и за западната туя, макар че тя се размножава най-често вегетативно, за да се съхрани сорта и да имаме напълно еднакви растения - желателно условие при направа на жив плет. Т.е. , ако имаш желание, добий семената от шишарчиците и ги засей. Не забравяй да поливаш редовно, освен това като всички семеначета имат свойството да се секат. Желателно е профилактично пръскане с фунгициди, щом започнат да никнат.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот rivalita » 25 Юни 2007, 10:48

Аз имам десетина засадени на терасата в един общ изидан контейнер. Но между тях съм засадила някакви едногодишни който да ми поскрият дупките, но те пък пият много вода. Особенно сега в топлото време 1 ден ако не ги полея увисват цялите надоло. Притеснявам се обаче с толкова много вода да не ми изгният туите!?! Как мислите, дали понасят всекидневно поливане???
  • 0

rivalita
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 09 Фев 2007, 10:35

Мнениеот sun_day » 13 Сеп 2007, 21:25

Имам въпросче-събрах си семена от туя,кога да ги сея и къде да ги държа зимата и в каква почва-май не е едно въпросчето ми.Но моля ако някой знае да ми отговори.Дървото от което си събрах семената е високо около 3 метра-не знам каква туя е,но ми се ще да си направя жива ограда от тези растения.Благодаря предварително
  • 0

Аватар
sun_day
Кълн
Кълн

Регистриран: 11 Фев 2007, 14:15

Мнениеот crazybrat » 19 Сеп 2007, 10:46

От семена ако ще ги чакаш за жива ограда, доста години ще ти трябват :mrgreen: Но не пречи, не е невъзможно. НЕзнам как се сеят семена, ние вкореняваме клонки. После ги носим на вилата в градината да се хванат хубаво и когато на някой му потрябват - му ги засаждаме на място. Клапан много хубаво е отбелявал, задължително трябва да се тори и при засаждане, и след това. Ние си произвеждаме тор от чкч и с него торим на място :thumbup:
  • 0

ЛИАНА - малко онлайн магазинче
Хиби, хибииии, мойта страст, си, Хиби!!! :)
Аватар
crazybrat
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 29 Май 2007, 16:34

Следваща

Назад към Градини и озеленяване