Гъби

За всички, които обичат и дивите животни
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
imdnme
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: Гъби

Мнениеот imdnme » 18 окт 2015, 22:36

Преди няколко дни с мъжа ми отидохме на пикник над облаците - на яз. Белмекен, едно от любимите ми диви места. Той се пробва с въдицата, но хвана само 2 костурчета и хрема, а аз обикалях сред природата и снимах. Имаше много гъби, основно масловки, навсякъде покрай клековете.
Изображение
Красиви мухоморки. Наядени от нещо, на което не му пука, че са отровни.
Изображение
Пък тези ги снимах, защото никога не бях виждала такива. Бяха сгушени в тревата на една поляна, близо до язовира, 3-4 туфи по 2-3 гъби. Отгоре са червени, гладки, шапката на младите е завита навътре, а по-старите са обърнати навън; отдолу пластинките са оранжеви. Не съм късала, даже не съм ги пипала. Като се прибрах се разтърсих в интернет и подозирам, че е червена черешова гъба, която е застрашен вид и няма кулинарна стойност.
Изображение
Поздрави, Анджи.
---------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.
---------------------------------------------

Потребителски аватар
Паяков
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот Паяков » 20 окт 2015, 12:57

Вчера бе ден на гъбобер! В една близка гора (на половин час ходене от центъра на града) попаднах на голямо количество от тези гъби - припънки (Armillaria mellea). Скоро не бях попадал на толкова много гъби на съвсем малка площ - не повече от 20 кв. м. Набрах около 5 (пет) килограма от тези гъби, поне половината от един голям дъб, повален на земята от бурите - цялата част около коренището му беше обрасла с кичури припънки. Не можах да откъсна всичките, защото се стъмни. Тази и следващите 2 снимки са на един кичур от ствола на дъба. Имаше и един кичур - десетократно по-голям от този, но не бях взел фотоапарата :)
Изображение
Същият кичур припънки от дъба
Изображение
Поглед отдолу на кичура
Изображение
Намерих и тези две гъби - саждивки (Tricholoma portentosum) . И те се появяват през есента. Вкусни са, но нямаше повече
Изображение
Поглед отдолу
Изображение
Една от гъбите отдолу
Изображение

Потребителски аватар
лютиче
Фиданка
Фиданка

Мнениеот лютиче » 14 мар 2016, 13:25

Изображение
Взех си от Бриколаж домашен гъбарник с Кладница за 20 лв., има още един вид; май беше печурка она Minichamp. Наложи се да превеждам инструкциите от италиански:

Домашен гъбарник

Пакетът съдържа картонена опаковка, найлонова торбичка със субстрат 3 литра, тарелка, прозрачен капак и лист с инструкции. При издърпването на картонената опаковка субстрата в найлоновата торбичка трябва да е побелял, ако не е – трябва да върнете торбичката със субстрат в тарелката и да го съхранявате вътре в продължение на 10-14 дни при температура 20 -25 ° С.
Изображение 1.
1) Отглеждане: Извадете торбичката със субстрат от тарелката и направете пет малки разреза с нож от около 2-3 см. в торбичката, поставете я в легенче с 1/4 литъра вода и натиснете с ръка, така че водата да влезе в прорезите и субстратът се намокри. (После върнете пликчето в тарелката, покрийте с прозрачният капак и оставете в помещение с температура 20 - 25 градуса).
2) След около две седмици ще се появяват топченца – това е плодното тяло. Когато това стане поставете тарелката с капакът на слънчево място при температура 10-15° С, но не на пряка слънчева светлина.
3) Уверявайте се редовно, че горната част на субстрата не остава НИКОГА суха. Ето защо, опръсквате ежедневно с пулверизатор (след пръскане винаги покривайте с прозрачния капак) и най-малко веднъж седмично намокряйте субстратът с лейка (също така, се старайте водата да не намокря субстратът чак до дъното му за да не подгизва).
Изображение 2
4) От белите топчета израстват малки стъбла със сиво оцветяване, така наречените "Буци на гъбите Кладница." Продължавайте да опръсквате ежедневно, в противен случай гъбата ще изсъхне.
5) Събирането на цялата реколта може да продължи в течение на три седмици. Когато берете реколтата трябва да премахнете всичката пръст от пулпата.
За да оползотворите изцяло отрежете гъбите от по 1 см. под гуглата. Стъблата им може да използвате за готвене на да сосове или супи.

След това започнете отново от стъпка 3 с комплекта и ще можете да събирате реколта около 3 пъти. След това направете 5 нови малки разрези в торбичката.

Ето клибче как се накисва и полива, но за по-големите кутии, които имат и пръст в комплекта:
https://www.youtube.com/watch?v=gK_jIZiHrqI

Та въпросът ми е мога ли да си заразя пън с мицел и на кой от описаните етапи може взема мицел?

petrova149
Бонсай
Бонсай

Мнениеот petrova149 » 15 мар 2016, 20:05

лютиче ние две поредни години зареждаме на дървени пънчета кладница в градината, отвън. Вземам я от един сайт, който продава заразени брикети, правим дупки на пънчето и мушкаме брикетката. Явно мястото не е подходящо, защото още никаква кладница не е излязла. Ако се поразровиш в интернет ще намериш мицел под различни форми и там разясняват как се залагат. Имало летни и есенни......?!

Като гледам клипа и условието да не изсъхва , май поне 100 пъти сме ги засушавали!
Харесах много твоят вариант от Бриколаж, вече поръчах!!!!!! Мисля, че сега може и да дочакаме гъба от нас отгледана!
Успех с гъбите!

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 12 апр 2017, 15:46

В тази тема не е писано повече от година :?
Първа находка за годината:
Изображение
Група пастърви - Polyporus squamosus, в градинката на съседния блок.

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 12 апр 2017, 16:39

миналата година беше доста суха, може би за това. аз все се каня да пусна тук едни снимки за разпознаване, ама сега съм ги затрила вече...
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 15 окт 2017, 19:30

Днес пристигаме на село и гледам нещо бяло на тротоара пред комшийката. Гъбки :)
Изображение
После гледам и пред нас, на половин метър разстояние настанили се при тагетеса
Изображение
Изображение
Цяло лято, комшиите имаха дърва пред къщата. Сигурно някоя спора е хвръкнала :)
На мен ми прилича на сърнела, ама аз не познавам гъбите :D
А тази е в нас, на площадката пред кухнята
Изображение
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 16 окт 2017, 22:15

delfin написа:Изображение
Цяло лято, комшиите имаха дърва пред къщата. Сигурно някоя спора е хвръкнала :)
На мен ми прилича на сърнела, ама аз не познавам гъбите :D

Сърнела не е, по-скоро някаква копринка. Другата не е за обсъждане.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 23 окт 2017, 14:28

И аз мисля че е копринка. Ламелите й са мастилено сини на по-старите, извличат багрилото за мастило (едно време :) ). Когато са малки могат да се консумират, вкусни са.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот Delphinium » 24 окт 2017, 19:36

Нямам снимки, но все пак на края на сезона успях да хапна истински гъби. В събота открих на село няколко печурки и малко повече сърнели.
Както сме я подкарали с идиотската суша май скоро ще забравя как изглеждат поне половината от гъбите, които познавам и бера.

sasho41
Фиданка
Фиданка

Мнениеот sasho41 » 29 окт 2017, 18:30

Изображение

Изображение

Изображение
Днес освен познатите гъби- масловки(боровки),сърнели,брезови манатарки и една гигантска печурка(торница)
намерих и тези непознати гъби в големи количества около единични борове засадени на поляните.
Та въпросът е какви са тези гъби? Пропуснах да снимам и пънчето
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 29 окт 2017, 19:41

Сашо, на 1 и 3 снимка нищо не се вижда от трева. За това време на годината е някоя Трихолома, но само предположение.

sasho41
Фиданка
Фиданка

Мнениеот sasho41 » 29 окт 2017, 20:47

Здравей hartt,
Днес когато бях по поляните не мислех да търся инфо за тези гъби, а и не ми се искаше да им развалям
рахатлъка на гъбките, затова снимките са такива!!!! Ако времето позволи,ще се опитам в сряда да съм по
поляните и ако не са обрани ще направя по качествени снимки. Дано, че това ще са последни гъбарски излети.
Не съм си и помислял, че мога да ям от тези гъби, но все пак е по добре ако ги познавам поне като название.
А хората много отдавна са определили кои гъби са най вкусни! По нашия край казват, че имало гъби за многократна
и еднократна употреба. А най вероятно и по другите краища на Българско е същото.
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 11 ное 2017, 14:55

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 11 ное 2017, 17:54

Много интересно - яжте манатарки и печурки и борете невродегенарационни болести!
Благодаря за статията!
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Върни се на “Дивата природа”