Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Narzis
Семенце
Семенце

Re: Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

Мнениеот Narzis » 20 апр 2017, 11:49

Здравейте почитатели на орхидеите!
Нова съм във форума, изчетох част от основните принципи за отглеждане и реанимация, но в момента имам проблем с няколко от орхидеите. Преди около месец си купих 6 орхидеи, всички с по няколко цвята + пъпки, имам 3 орхидеи от преди почти година. По една от старите орхидеи преди няколко дена забелях на едното листо нещо като обрив, горната страна на листото изглежда като водниста пъпка, а отдолу е бяло-бежаво като изсъхнало. Виждам, че и на съседната по-нова орхидея по средата на листото се е появило нещо подобно. В допълнение по цветовете на няколко от орхидеите виждам, че нещо ги яде. Моля за съвет и помощ как да процедирам. Купих си масло от чаено дърво, още не съм го приложила, но какво да правя с цветовете, вече две листенца ми изсъхнаха и паднаха?!?!? Донесоха ми и Танго-супер, съдържал всичко необходимо за лечение, уместно ли е да го ползвам?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

kaktus
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот kaktus » 20 апр 2017, 16:46

Аз я сложих над вода в една чаша и я пръскам ,дано да пусне корени.

danny_p
Фиданка
Фиданка

Мнениеот danny_p » 20 апр 2017, 20:04

Моята е на същото положение. Аз я оставих в сфагнума, само го поразрохках малко и добавих малко ситни кори. Вече се подава нов корен, така че се надявам да се закрепи.

ncvetkova
Семенце
Семенце

Мнениеот ncvetkova » 23 апр 2017, 13:07

Здравейте,
моля за съвет за моята орхидея ангрекум /мисля, че е Angraecum sesquipedale/. Имам я около 5 г., беше в доста по-малък съд и я присадих преди около 1 г. Торя редовно, поливам, опръсквам корените, но расте много бавно и никога досега не е цъфтяла. Явно някъде бъркам в отглеждането й.
Изображение

Изображение

Yunchov
Семенце
Семенце

Странна орхидея

Мнениеот Yunchov » 26 апр 2017, 17:16

Здравейте,

Ето че и на мен ми трябва вашата помощ. На снимките ще видите колко странно израстват листата на орхидеята ми. Сложена е на индиректна светлина до прозореца. Така е от повече от година.Все една нещо не и позвлява да се развият листата. Другото странно нещо е, че старите листа и изсъхват в краищата, все едно са прегорели от нещо.

Моля за вашата помощ!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 26 апр 2017, 20:00

Здравейте, това е нещо онцидиево, като гледам, не съм много опитна в тяхното отглеждане, отскоро имам двечки, голямо и по-малко, но това, което забелязвам е описано, листа като хармоника, излизат такива, когато не достига влажността и на въздуха и при поливане, вероятно затова съхнат и краищата. Виждат се и бели налепи по листата, може би е варовик, ако попада вода при поливане върху тях. Ако е сух въздуха, заради климатик или друг отоплителен уред, може да разположите съдче с вода около него, или да го поставите върху подложка с камъчета, като долеете вода в нея, без да я допира водата саксията.Като цяло те не обичат много да е топло в стаята. Режимът на поливане също трябва да е съобразен, да не стои пресъхнало растението дълго време- забелязах, че субстратът ви е едри кори, хубави са, но за фалчета, бързо изсъхват. За онцидиеви се ползват по-дребни корички, примесени със сфагнум например.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Yunchov
Семенце
Семенце

Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

Мнениеот Yunchov » 27 апр 2017, 09:09

zvete написа:Здравейте, това е нещо онцидиево, като гледам, не съм много опитна в тяхното отглеждане, отскоро имам двечки, голямо и по-малко, но това, което забелязвам е описано, листа като хармоника, излизат такива, когато не достига влажността и на въздуха и при поливане, вероятно затова съхнат и краищата. Виждат се и бели налепи по листата, може би е варовик, ако попада вода при поливане върху тях. Ако е сух въздуха, заради климатик или друг отоплителен уред, може да разположите съдче с вода около него, или да го поставите върху подложка с камъчета, като долеете вода в нея, без да я допира водата саксията.Като цяло те не обичат много да е топло в стаята. Режимът на поливане също трябва да е съобразен, да не стои пресъхнало растението дълго време- забелязах, че субстратът ви е едри кори, хубави са, но за фалчета, бързо изсъхват. За онцидиеви се ползват по-дребни корички, примесени със сфагнум например.

Благодаря ви! :D Ще я преместя в друг субстрат и ще я изместя на по-хладно и по-влажно място. В момента е в офиса и заради климатика, мисля че не и понася добре. Ще видим дали тези ми действия ще и повлияят по някакъв начин. Междувременно, ако някой има същият проблем нека сподели решение. :)

Ще следя темата.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 27 апр 2017, 13:02

Добро решение, в момента стаите без отопление са с умерена температура, аз уморих едно онциево една и милтония навремето в стая с климатик. И щом ще е на по-хладно, нуждата от влага ще се снижи вероятно, внимавай да не преполиваш. Когато дойдат летните жеги, тогава ще се нуждае от повече влага, за всеки случай проверявай субстрата като си провреш пръстта по-надолу, ако е на път да изсъхне, тогава се поливат, не е добре да се държат няколко дни сухи като хибридните фалчета например.

Полито
Семенце
Семенце

Мнениеот Полито » 10 май 2017, 10:45

Някакъв съвет за катасетум с едно малко коренче?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 10 май 2017, 12:14

Полито написа:Някакъв съвет за катасетум с едно малко коренче?

Чакаш да пусне нов растеж който да направи нови корени и тогава засаждаш... внимателно... обикновено старата булба се завръзва за пръчица за да може новият растеж да се вкорени правилно в субстрата (да не се мести)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
politod
Дръвче
Дръвче

Мнениеот politod » 17 май 2017, 12:33

Здравейте!
Моля кажете, има ли надежда този фаленопсис да се възстанови?!
В края на март, купих този фал. За съжаление, пристигна измръзнал. Наложи се да изрежа измръзналите листа, но в последствие, остатъците от тях изсъхнаха. Корените не са засегнати, дори напротив - в чудесно състояние са и до сега.
Да се надявам ли, че ще възстанови листата, или да се откажа?
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 17 май 2017, 13:38

По принцип може и да пусне нова издънка, стига да подържаш корените достатъчно влажно и на достатъчно светло (без пряко слънце, разбира се) място... обаче ще отнеме години за да достигне предишното си състояние дори при адекватни грижи и условия... не мисля че си струва... но не пречи да опиташ и да видиш докъде ще стигнеш. За начало поовлажни корените и като позасъхне малко субстрата (да е простро влажен, но не мокър) похлупи с някакъв капак - примерно отрязана прозрачна бутилка от безалкохолно или минерална вода - така по-рядко ще се налага да се занимаваш да поливаш пък и високата влажност е желателна в този случай. Корените на фаленопсисите (особено на някои видове) са способни да живеят и без листа (могат да фотосинтезират) и да пускат листа когато условията са подходящи... при тези хибридните фаленопсиси корените също притежават подобни свойства но зависи докаква степен са изразени... процесът ще е доста бавен (приготви се да чакаш месеци и дори години докато се появи нова издънка, при положение че корените са все още живи, разбира се)

При мен например така само от корени се възстанови един Phal. micholitzii, но отне доста време... иначе има други фаленопсиси (листопадни, а също и безлистни) за които е нормално да губят листата си и после да пускат нови при определени условия - Phal. lowii, Phal. parishii, Phal. stobartiana - при тях това е сравнително нормаллен (макар и не особено желателен при повечето) процес и там е ясно.
Последна промяна от hinotori2772 на 17 май 2017, 13:44, променена общо 1 път.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 17 май 2017, 13:43

Жалко, много красив е този хибрид, фантом, и аз го имам, не е от толкова бързо нарастващите .Както ти пише хинотори, има надежда, докато все още има жизнеспособни корени да пусне кейки, но ако го захлупваш, не забравяй всеки ден да проветряваш по малко, за да не изгние, че идва и лято и жеги. Аз така скопосах едно фалче, което реанимирах навремето, забравих го под бутилката дълго време и новите коренчета, които пусна, изгниха.

Потребителски аватар
politod
Дръвче
Дръвче

Мнениеот politod » 17 май 2017, 13:54

Благодаря за отговора hinotori2772 и zvete !
Ще направя необходимото, дано имам търпени и стигна до някакъв резлтат :cross

memi95
Семенце
Семенце

Мнениеот memi95 » 15 юни 2017, 14:57

Здравейте Моля за помощ, моето момиче се разболя, махах листа мазах с топсин, корените са прекрасни, дайте ми съвет как да се справя! И дали трябва да се притесняжам за другите около нея? :(
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върни се на “Проблеми с орхидеи”