Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

Мнениеот hinotori2772 » 15 юни 2017, 15:41

С топсин не се "маже" а се приготвя разтвор със съответната концентрация и се пръска и полива... това е силен химикал и ако "намажеш" или "напудриш" с него може да има по-сериозни последствия... не съм сигурен дали изобщо е било необходимо да се позлва топсин всъщност... ако може да опишеш по-конкретно какъв е проблема и какви неща си правила досега може би някой ще може да те посъветва нещо.... ако това сивото нещо по растението и корените е концентриран топсин то най-добре го отмий с много вода и мека четка, примерно.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

memi95
Семенце
Семенце

Мнениеот memi95 » 15 юни 2017, 15:48

листата започхаха да се отцепват от розетката, а тя да става черна и на каша

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 15 юни 2017, 16:52

Предполагам че поливаш често и по много и евентуално също така в розетката попада често вода... трябва да се полива когато саксията и корените позасъхнат почти напълно и да се внимава да не остава вода в розетката - за стайните орхидеи това е опасно - на открито където има вятър и въздушни течения това не е проблем защото бързо изсъхват. Иначе топсина е препоръчителен наистина при подоби проблеми, обаче трябва да си промениш навиците за поливане и т.н.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 15 юни 2017, 20:17

Аз бих допълнила - добре е да се осигури на орхидеята проветрение (не на течение!), да има движение на въздуха около нея.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

femine_lety
Семенце
Семенце

Орхидеята ми е с две коренни системи

Мнениеот femine_lety » 06 юли 2017, 16:20

Здравейте, моята орхидея има два корена- единия е във саксията, а другия във въздуха. Интересува ме как да ги разделя. Прилагам и снимки.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 06 юли 2017, 16:33

femine_lety, честито, имаш си кейки (бебе). Спокойно можеш да срежеш цветоноса и да го засадиш в саксийка (по същия начин както е майката).
Не се стреми да покриеш всички корени в корички, трябват му и въздушни корени. Успех!
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
milenamoni
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот milenamoni » 10 юли 2017, 19:59

Изображение

Здравейте, този мъник дойде от холандците, притесняват ме деформираните листа, като го извадих от корите изкъпах пръсках с фунгицит, акарицид няма следи от буби, има и цветоносче, корените са добре, незнам къде да го паркирам и може ли при другите :think :think :think

Потребителски аватар
Arimobul
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Arimobul » 12 юли 2017, 06:37

Аз не виждам добре петната,но за по-сигурно го дръж настрана известно време.
Изображение

agalia
Семенце
Семенце

Мнениеот agalia » 12 юли 2017, 23:50

Здравейте,

Имам проблем с орхидеите. Всички са заразени, 2 не оцеляха и ми се иска да спася останалите. Може ли някой да ми каже какъв е проблема и с какво да пръскам?

ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 13 юли 2017, 10:11

Това са акари. Пръскай примерно с Ортус, Санмайт или Аполо... Аполо е ефективен срещу яйцата и ларвите, но не и срещу вързрастните акари, така в твоето положение е най-добре с ОРТУС (най-силен ефект) или Санмайт (също е ефективен) - което от двете намериш в аптеката - Ортус е за предпочитане тъй като е суспензионен концентрат и може да се дозира с малка спринцовка, докато Санмайт е на прай и трябва везчничка... ще ти трябва и помпичка-пулверизатор (5 лева са в Джъмбо, например) - приготвяш разтвор с нужната концентрация и много добре опмокряш растението от всякъде - отгор еи отдолу листата и т.н. принципно може и без пулверизатор - просто топваш в разтвора, ако са малки растения и имаш достатъчно разтвор :) След седмица повтаряш процедурата, за предпочитане с друг препарат - примерно ако първия път си ползвала Ортус, то следващи път ползваш Санмайт или Аполо... и така.

Astralina
Семенце
Семенце

Мнениеот Astralina » 19 юли 2017, 03:54

Здравейте,

Много се радвам, че намерих този сайт. От няколко месеца ви чета с голямо удоволствие и се уча от знанията и опита на пишещите тук.

Обръщам се към вас с молба за "поставяне на диагноза" на една орхидея.
Растенията са 2 и ми ги остави приятелка за отглеждане временно, докато не е в къщи.

Тя ми донесе 2 орхидеи в цъфнало състояние. Една продължава да ме радва с цветове, но на другата за няколко дена увяхнаха и опадаха цветовете, а стъблото изсъхна. Аз поливам на 10 дена, така както ми е дала инструкции - да накисвам субстрата добре за 2 мин. и след това да пълня кофичката на орхидеите наполовина с вода.

Прилагам снимки, ако са ви от помощ. Мога да направя и още. Орхидеята с изсъхналото стъбло има хубави месести зелени листа, които засега не подсказват за болно растение.

Според вас трябва ли да отрежа изсъхналото стъбло и колко?

В друга тема ще пиша относно моята скромна градинка.

Благодаря сърдечно за усилията ви да ми помогнете.

Тази снимка показва здравата цъфнала орхидея
Изображение

Тази снимка показва как общо изглежда орхидеята с изсъхналото стебло
Изображение

Тази снимка показва в по-близък план орхидеята с изсъхналото стъбло (то е в ляво). Дясната пръчка не е стъбло, тя играе роля на подпора.
Изображение

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 19 юли 2017, 14:44

Astralina , добре дошла при нас :) . Това , което може да се е случило при орхидеята ти е, че при смяна на местоположението както е в твоят случай понякога им окапват цветовете. Относителни са и условията в различните къщи, това също може да е причина. Киснене на 10 дни сега в жегите ми се струва голямо като разстояние също за 2 минути корите няма как да поемат влага. След като са фалчета саксията им е прозрачна и се вижда кога имат нужда от киснене. Корените трябва да придобият сивкаво зеленикав цвят и корите да са светло кафяви. Слагаш ги в съд с вода поне за 20 минути за да поемат и след това няма нужда да им сипваш в подложката им.Ако е прекалено топло може да имат нужда от по често киснене, но може и сутрин да опръскваш въздушните им корени с престояла вода или преварена. Пожълтялият цветонос може да го отрежеш, ако беше зелен се оставя с цел отваряне на спяща пъпка след време. Успех!

Astralina
Семенце
Семенце

Мнениеот Astralina » 20 юли 2017, 00:44

magimei, сърдечно ти благодаря за отговора. Аз също си мислех, че причината е в преместването на къщата. Живея в Ню Йорк, изключително горещ и влажен климат е тук през лятото. Влагата е добра за орхидеите, нали? Но когато орхидеите дойдоха при мен, нямахме дори климатик, беше задушно и температурата достигаше 33-34 градуса в помещението. Сега вече имаме и се надявам да ги опазя. Ще следвам твоите съвети, за които отново благодаря.

Ще се радвам, ако има членове на форума, които живеят в Ню Йорк - имам цветя за подаряване, ако има желаещи. Разсадих сансевиера, юка, увивни растения, на които не зная имената. Имам семена от хубав магданоз от България.

Поздрави на всички!

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 20 юли 2017, 22:26

Astralina мога да те посъветвам да пробие дупки навсякъде по саксията за да циркулира въздуха между корените щом е и влажно при теб. Сега лятото ги сложи някъде където може да има течение или полъх на вятъра.

justt__me
Семенце
Семенце

Мнениеот justt__me » 27 юли 2017, 19:10

Здравейте! Имам въпросче. Имам 2 орхидеи от както мъжът ми ми подари втората, първата нещо все едно се разболя, искам да кажа, че окапаха цветовете и след това едното стъбалце (2 имаше) изсъхна напълно а другото до средата и го отрязах, та спря да съхне. Листенцата и не са изкрящо зелени, нещо и те униват, поливам я през ден. Много ми е мъчно тя ми е първата, беше ми мечта да имам и много и говорих и си цъфтеше всичко беше наред, докато не дпнесохме 2рата, мъжът ми смята, че нещо тя и е направила. Преди я държах на прозореца там и беше добре и цъфтеше, но с тези жеги я преместих на масата, възможно ли е да е заради това. Но на прякото слънце пък ще изгори. Сега хич не и е добре, незнам как да я запазя :( помощ
Изображение

Изображение

Изображение

Върни се на “Проблеми с орхидеи”