Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sun shines
Семенце
Семенце

Re: Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

Мнениеот sun shines » 17 фев 2017, 16:13

РосиТК написа:
sun shines написа:...и аз идвам за помощ. ...от две седмици си стои ей така като на снимките....

Здравей sun shines, от снимките, които си дала аз не виждам проблем с растението и пъпките. Те са си такива, бавно се разтварят, особено ако човек ги чака :D ; може да им е по-хладно и за това да се бавят. Наблюдавай ги, дай пак снимки за сравнение и успех :cross

Благодаря, Роси!!

Това ме успокоява много, защото реших, че не правя нещо като хората и ще изсъхнат преди да са се разтворили. Те са в офиса и тук всъщност е адски топло и със сух въздух.
Ще ги наблюдавам и ще ви информирам. :flower :heart
Everybody wants to be a cat, because a cat's the only cat who knows where it's at.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 17 фев 2017, 20:19

Ако е сух въздухът не е зле да повишиш влажността около орхидеята - можеш да сложиш камъчета в паничката й и да налееш вода, или да разположиш съдчета с вода около нея.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

yoanayoana
Семенце
Семенце

Мнениеот yoanayoana » 27 мар 2017, 02:36

Здравейте!
Едната ми орхидея започна да гасне.. листата и са меки, корените започнаха да изсъхват .. Реших да пробвам да я спася - извадих я от саксииката и я поставих над вода в буркан - не съм я мила, не съм и подрязвала корени. Правилно ли се опитвам да я съживя или трябва да процедирам по друг начин?
прилагам снимка: https://imageshack.com/i/poHLzvuyj

Потребителски аватар
Arimobul
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Arimobul » 27 мар 2017, 07:03

Йоана,пусни коренчетата във водата,а шийката на фаленопсиса да е над нея.Така хем няма да гние,хем ще пие вода.
Изображение

Потребителски аватар
ScreamingMind
Фиданка
Фиданка

Мнениеот ScreamingMind » 08 апр 2017, 13:03

Здравейте! Купих няколко орхидеи, които имат нужда от помощ...ако някои не са заминали вече (не мога да преценя сама). На снимките са всичките..не ги познавам и като вид, само фаленопсиса (само такива съм отглеждала до момента и затова ми е трудно с другите). От четенето и ровенето във форума някои от тях ги оприличавам на някои видове, но няма да рискувам да се изложа :) Молбата ми е да ми кажете имената им и какво да направя за тях, за да оцелеят, ако е възможно.
Поздрави!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nikid
Семенце
Семенце

Мнениеот nikid » 12 апр 2017, 00:15

Здравейте, и аз се нареждам за помощ. Страшно много харесвам орхидеите,но за жалост не се справям с отглеждането им.Купувам си красива цъфнала и след 1-2 месеца,вече е окапала и започва да изсъхва стъблото и изхвърлям, този път реших да и дам шанс с Ваша помощ.Самите леиста са здрави и зелени,но забелязвам,че започва леко да засъхва в края едното. Стъблото е съвсем сухо,като слама кухо. Корените някои са във въздуха ,а не в заровени в корите. Твърди са, но стоят на петна в горна част. Какво следва да направя? Благодаря на отзовалите се с възможност за опростени понятия,защото не са ми познати .
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
orhids
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот orhids » 12 апр 2017, 07:45

Орхидеята ти е здрава.
Когато фаленопсисът прецъфти,е нормално цветоносният прът да изгние. Корените извън саксията са въздушни. Продължавай все така да отглеждаш растението
Приятелят на всички е ничий приятел. Ариситотел

memi95
Семенце
Семенце

Мнениеот memi95 » 17 апр 2017, 14:23

Здравейте какво е това и как да го махна? :(
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 17 апр 2017, 16:54

Гадна работа, имаш си памукова въшка. Точно съм си патила от нея по едно мини, което си купих, особено обичат цветовете гадините и понеже и моята беше розовобяла, не съм я забелязала в магазина. Да не те разочаровам обаче при опитите ми да изчистя нежните цветове, накрая пожертвах доста от тях, защото почистването обикновено става ръчно с памуче, напоено със спирт, което цветът няма как да понесе без повреди, и с пръскане с препарат, пък те цветовете не трябва дори с вода да се пръскат. По-важно е да спасиш обаче растенията, затова първо, където успееш почисти с тампон със спирт/за рани, който се ползва/, и в пазвата и по листата отдолу се завират, след това си купи от агроаптека препарат, моспилан е добър например и след като разредиш с вода в указаната доза, напръскай растението и субстрата.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

kaktus
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот kaktus » 18 апр 2017, 19:14

Моята Amesiella от Орхидеен няма никакви корени , всичко е изгнило.Беше увита в сфагнум и завързана с ластик,какво да я правя за да пусне корени?

Потребителски аватар
Arimobul
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Arimobul » 19 апр 2017, 10:22

ScreamingMind написа:Здравейте! Купих няколко орхидеи...

Повечето са онцидиуми,мисля,като на 3-та снимка ми прилича на зигопеталум.Може между тях да има и някоя камбрия,но не мога да преценя със сигурност.
Всичките обичат влага,така че в кори,може и сфагнум отгоре, и поливки.Зигопеталума обича хладно,така че него на по-студенко.
Изображение

Потребителски аватар
ScreamingMind
Фиданка
Фиданка

Мнениеот ScreamingMind » 19 апр 2017, 10:42

Благодаря за отговора! Натопих ги в топла вода, махнах стария сфагнум от корените, изрязах доста от тях..после в кори ги бучнах...някои останаха само с 'вътрешния' тънкия корен (забравих как се казва). Някои от тях ги топнах във вода (само корените). На южна тераса са, остъклена..но дали не е хладно още за терасата? Това ме притеснява..променливи са температурите още..иначе като простра дрехи и става като малък парник :) Колко често да поливам?

Потребителски аватар
Arimobul
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Arimobul » 19 апр 2017, 13:49

Не знам в Ямбол какви са температурите и не мога да кажа на колко дни.Трябва сама да прецениш веднъж или два пъти седмично.А лятото почти всеки ден.
Изображение

Потребителски аватар
ScreamingMind
Фиданка
Фиданка

Мнениеот ScreamingMind » 19 апр 2017, 18:26

Ами какви са...откачени :eek: Ту студено, ту топло. Така че, като ме погледнат жадно - поливам и толкова :D Благодаря ти!

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот titicaca » 20 апр 2017, 07:46

kaktus написа:Моята Amesiella от Орхидеен няма никакви корени , всичко е изгнило.Беше увита в сфагнум и завързана с ластик,какво да я правя за да пусне корени?

Кактусче, и моята дойде така - даже мисля, че не са изгнили, а отрязани, нали бяха внос от Перу. :mad:
Аз направих така - размотах я от сфагнума, измих я, напръсках я профилактично с топсин, и я сложих
в по-малка саксийка, а остатъците от корени леко ги увих в сфагнум. На непряко слънце и на топло,
и по малко овлажнявам мъха като позасъхне. И чакаме :cross
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

Върни се на “Проблеми с орхидеи”