Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Орхидеи - какви проблеми имате и как да ги решите

Мнениеот zvete » 06 фев 2017, 11:30

Да, по-ясни са, но не се вижда според мен вредител, ако има вредител, ще го видиш и по листата, в сърцевината, в почвата. Може да се дължат и на намокряне на цвета тези петна, не търпи да се мокри. Ако е доста топло и са на някакво течение от климатик, вероятно затова изсъхват и пъпките и цветовете- повече от 22-23 градуса, не е необходимо.
А иначе ако държиш на цветовете, изчакай малко да прецъфтят и тогава прегледай кореновата система и субстрата, ако мирише лошо и се разпада, го смени с нов, а изгнилите, меки и изсъхнали корени отрежи, като предварително инструмента го промиеш със спирт. След като пресадиш няколко дни не поливай, да зарастнат срезовете на корените.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

casijeen
Семенце
Семенце

Мнениеот casijeen » 12 фев 2017, 00:27

Имам орхидеи фаленопсис и сега ми подариха дендробиум. Намират се в северна но отоплена стая стая която обаче е с ка стъкла. От както се преместихме обаче на никъде не вървят. Торя, поливам но няма цветоноси. В южните стаи в момента не отоплявам. Възможно ли е да е от стъклата?

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 12 фев 2017, 18:08

Повечето видове дендита обичат доста светло и по-хладен период през зимата и леко да се засушат преди появата на цветонос, фалчетата също се нуждаят от добро осветление, макар и непряко, както и от леко захлаждане, или поне разлика в дневна и нощна температура, за да цъфнат. Ако в северна стая са дори и на 50 см до 1 м от стъклото, светлината вероятно не им достига за цъфтеж.

reni93
Семенце
Семенце

Мнениеот reni93 » 13 фев 2017, 15:41

Добър ден! Имам голям проблем с фаленопсис. Имаше петна по едното листо, но за 2 дена са станали много големи и са обхванали и други листа. Не съм се сблъсквала до сега с такова нещо затова моля който знае какво е да сподели и да ми каже какво да правя - да изрязвам ли листата или друго. Благодаря предварително!
Изображение

Изображение

indjiser
Семенце
Семенце

Мнениеот indjiser » 13 фев 2017, 18:40

Здравейте на всички! На 24.10.16г. си купих Burrageara Nelly Isler от Кауфланд - и цъфтя при мен 40 дни. След това я пресадих и преместих на по-хладно, за да се съвземе и да пусне нова булба. Днес, при оглед, защото не ми хареса външния й вид, булбите са се спаружили, няма нова булба, за моя изненада, тя взела че пуснала нов цветонос от същата стара булба. Въпроса ми е - защото очевидно е за реанимация - какво да правя. Да оставя ли цветоноса? Или да го изрежа.
Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 13 фев 2017, 19:23

reni93 написа:Добър ден! Имам голям проблем с фаленопсис. Имаше петна по едното листо, но за 2 дена са станали много големи и са обхванали и други листа. Не съм се сблъсквала до сега с такова нещо затова моля който знае какво е да сподели и да ми каже какво да правя - да изрязвам ли листата или друго. Благодаря предварително!
Изображение

Изображение

Май само аз се включвам напоследък да отговарям :oops: , ама не трая някое цвете като страда. Явно, че е налице гниене на листата, вероятно гъбично заболяване, казваш бързо се разпространява, затова наистина ще се наложи тези две силно поразени листа да ги изрежеш до здраво с дезинфекциран инструмент, ще ти трябва фунгицид от агроаптека, топсин например и отрезите на листата ги поръси с него, ако има на друго листо малко петно не режи цялото листо, а намажи с малко кашичка с топсин петното, може да успееш да спасиш листото. Притеснително е обаче какво става и по-навътре в субстрата, затова ако искаш извади растението и виж корените, да не би да има и там гниене, и по тялото на орхидеята. Дори и да няма, може да се полее субстрата с разтвор на топсин, според указаната доза, ако има зараза да се спре. И внимавай с поливането, много е вероятно да я преполиваш през тези студени и мрачни дни, оставяй субстрата да пресъхне преди да поливаш.

reni93
Семенце
Семенце

Мнениеот reni93 » 13 фев 2017, 22:57

Много благодаря за бързия отговор. Ще направя каквото ми казахте и дано я спася :cross

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 14 фев 2017, 08:23

Сега погледнах и саксията ти, освен растението- виждам някаква саксия като кашпа, но вътрешната дали е прозрачна, с дупки? Ако случайно не е такава, трябва да се замени с такава, даже и отстрани си пробиваме дупки, за да се проветряват корите, орхидеите не обичат големи течения, но пък трябва да има движение на въздуха, да не застоява, иначе се получава точно това, което при теб. Субстратът/ борови кори/ не трябва да мирише лошо, да е мухлясал и да се разпада, ако е така, трябва да се замени. Успех!

Потребителски аватар
sun shines
Семенце
Семенце

Мнениеот sun shines » 16 фев 2017, 12:46

Здравейте

и аз идвам за помощ. След 1 година чакане орхидеята ми тръгна най-накрая. И от две седмици си стои ей така като на снимките. Не мога да разбера дали ще цъфне или има проблем. И ако има проблем, моля, помогнете да го реша. Трябва ли да променя нещо? Стои до прозорец, с индиректна светлина. Преместих я само за да ми е по-лесно да снимам и я върнах. Знам, че понякога изсъхват, интересува ме дали има шанс за спасение. :flower

Благодаря!

Изображение

Изображение

Изображение
Everybody wants to be a cat, because a cat's the only cat who knows where it's at.

casijeen
Семенце
Семенце

Мнениеот casijeen » 16 фев 2017, 15:17

zvete написа:Повечето видове дендита обичат доста светло и по-хладен период през зимата и леко да се засушат преди появата на цветонос, фалчетата също се нуждаят от добро осветление, макар и непряко, както и от леко захлаждане, или поне разлика в дневна и нощна температура, за да цъфнат. Ако в северна стая са дори и на 50 см до 1 м от стъклото, светлината вероятно не им достига за цъфтеж.

Ами тя май е североизточна а тях ги държа на прозореца. Стаята е с климатик и нощем нагласям по ниска температура. Просто за сега не топля през деня южната. Мисля и да ги пресадя за да поизчистя старите корени. Имам и минита според вас в какво да го пресадя?
Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 16 фев 2017, 16:26

ДоБре, че даде и снимка, мисля, че дендробиум-фаленопсис е по средата. Така, че правилно е да са на топло тези орхидеи. Изток би трябвало да е добре, за североизток зависи, колко точно светлина могат да получат. Ако искаш изчакай още малко и ги дръж там където са, ако се развиват нормално. Може да оставиш едното фалче там и през лятото, да пробваш, ако получава достатъчно светлина, ще му растат корени, нови листа. Другите обаче лично аз бих преместила в южната стая, като се затопли времето, като или ги отдалеча от прозореца да не ги грее пряко, или ако са до прозорец трябва да се осигури някаква защита от силното слънце през лятото - щора, перде, оризова хартия.
Пресаждат се задължително в кори. Минитата може и в по-дребен размер кори, с добавка на сфагнум мъх. Всъщонст огледай ги добре преди да ги пресаждаш, ако субстратът не е стар, побелял, и ако корените не са изпълнили цялата саксия, няма смисъл да се разбутват. Ако се виждат обаче повече изгнили корени, може да ги провериш и изрежеш.

casijeen
Семенце
Семенце

Мнениеот casijeen » 16 фев 2017, 19:23

Да именно заради старите корени мисля да ги поразбутам. А за другата пише просто дендробиум , тя и синята са ми от няколко дена. А иначе лятото като вземем климатик може в южната да ги оставя. Много благодаря за съветите. А този фаленопсис - дендробиум нещо по - усобено в гледането? Пак ли да го кисна или се полива ?

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 16 фев 2017, 20:18

Ето линк към тема във форума, в края има инфо за този вид дендробиум и препратка към друга статия, в интернет също може да се намери доста.
http://flowersnet.info/a216/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%83%D0%BC

casijeen
Семенце
Семенце

Мнениеот casijeen » 16 фев 2017, 21:53

Благодаря :)

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 17 фев 2017, 13:32

sun shines написа:...и аз идвам за помощ. ...от две седмици си стои ей така като на снимките....

Здравей sun shines, от снимките, които си дала аз не виждам проблем с растението и пъпките. Те са си такива, бавно се разтварят, особено ако човек ги чака :D ; може да им е по-хладно и за това да се бавят. Наблюдавай ги, дай пак снимки за сравнение и успех :cross
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Върни се на “Проблеми с орхидеи”