Различни болести, физиологични проблеми и вредители - снимки

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Re: Различни болести, физиологични проблеми и вредители - снимки

Мнениеот РосиТК » 14 юни 2017, 14:01

Имам Годжи бери от няколко години, стана голям хубав храст с изобилие от плодове... но го нападна някаква болест по листата - те са като пъпчасали, крастави... от горе са петна с груба повърхност, а от долу на листото изпъкнали. Разгледах с лупа но не видях движение :think . Пускам снимки, и моля ако някой разбере какво му е и как да го лекувам:

ИзображениеИзображение

ПС. търсих в интернет и намерих аналогично заболяване по листата на лозите, но не съм сигурна за едно и също нещо ли става дума (там говорят че се причинява от миниатюрен акар, ериофиден, неуловим за окото ???)
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 14 юни 2017, 15:46

Еми не са ти на фокус снимките. Ако смяташ че са акари (което е напълно възможно) пръскай с Талстар, Ортус, или Санмайт, например.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 14 юни 2017, 18:57

Благодаря hinotori, наистина са кофти снимките защото храстът е гъст и листата са едно връз друго...
по-натам ще ходя пак и ще откъсна листа за да ги снимам от двете страни.
не съм сигурна за акарите, гледах с лупа и нищо не видях.

четох в нета че е възможно и да е гъбично - фитофтора (Phytophthora)...
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 14 юни 2017, 20:14

Маната не прави такива хубави кръгчета май.. иначе след тези дъждове и захлаждания на времето не е необичайно да се появи може би... ако са насекоми или акари, то би трябвало под силна лупа да можеш да ги видиш... макар че акари има наистина невидими и микроскопични... а може и да си спестиш анализа и диагнозата и да пръскаш и с акаро-инсектицид и с фунгицид, предполагам... защото е възможно и акарите/насекомите да са отворили вход за гъбична инфекция.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 14 юни 2017, 22:19

hinotori2772 написа:... а може и да си спестиш анализа и диагнозата и да пръскаш и с акаро-инсектицид и с фунгицид, предполагам... защото е възможно и акарите/насекомите да са отворили вход за гъбична инфекция.

:thumbup: ; благодаря ти, това е решението, дано да подейства

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 05 юли 2017, 10:12

Имах си проблем вчера. Преди няколко дни на голямата ми и добре развита последна булба на лабиатата, която вече е с чехълче, гледам някакви антени надничат отвътре, като поглеждам какво мислите, от най-гадните ми след хлебарките, щипалки се намърдала една, как е стигнала вътре, не ми беше ясно, веднага я извадих оттам. Предположих, че й се е дояло от захарния сок. После като поливах растението, хоп още една изскочи от субстрата, затова вече се ядосах. Не ми беше ясно как от терасата са се команидировали вътре, като е с дограма всичко и се затваря почти през цялото време.Огледах и единственото място, което ми хрумна беше една дупка в стената, откъдето се прекарва кабел на разклонител, имаше място, запуших го. Снощи като загледах чехълчето, какво мислите, разни дребни белезникави неща, и по-малки чернички пъплят по него и навътре, побеснях :mad: , нахалницата снесла и яйца! С всякакви ръчни подръчни средства, клечки и т.н. поизвадих доста от миниатюрните особи, но след известен размисъл напръсках и с препарат- спрей, че не ми се искаше да мокря много вътре :? , като малко се притеснявам да не би нещо да му се случи на бъдещия цвят... Оглеждайте си и вие тези места по растенията, ако имате щипалки, да не се окажете с цяла колония зверове.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 05 юли 2017, 14:02

Някой път така си идват - със стоножки, "щипалки", охлюви и друга фауна вътре още от търговеца :)

Потребителски аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 05 юли 2017, 15:07

Да, от доставчиците се домъкват доста гадинки . Най -вероятно да е имало яйца, които постепенно са се излюпили и развили ..
При мен пък се развъждат комари при вандите . Някой от стъклениците са с постоянно вода на дъното и гледам днес , някакъв наплив от комари :mad: Също имам щитоносни въшки на някой от цимбитата ,а тези които държа в стаята , забелязах на някой акари . И сега е момента тези пакетчета от моспилан , при какво съотношение -да ги разредя с вода ,че забравих ?
"Изправи се в името на това ,в което вярваш ,дори да се изправиш сам !" - Софи Шол

цветята в дома ми

Фейсбук страница Изображение
Подари бижу DELIA

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 05 юли 2017, 17:46

Срещу акарите моспиланът не е ефективен. Иначе се ползва в концентрация 1 грам на 5 литра вода (0.02% е това) за въщките ще помогне.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 05 юли 2017, 22:18

За мой срам са домашни щипалките :oops: , от три години ми е лабиатата и е нямала гадини. Те се опитват от няколко години да се заселят на закритата ми тераса, идват през едно прозорче, което не мога да държа непрекъснато затворено отвън и обичат да се крият под саксиите и в чинийките на цветята на балкона, миналата година пасяха от пасифлората, но за първа година се опитват да се заселят вътре в стаята и то на катлея, много са нахални и адаптивни.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 06 юли 2017, 02:59

hinotori2772 написа:Срещу акарите моспиланът не е ефективен. Иначе се ползва в концентрация 1 грам на 5 литра вода (0.02% е това) за въщките ще помогне.

О да, знам . Имам препарат от швертер , доста добър за акарите :nod: Миспилана ,да за въшлясалите питах :D
"Изправи се в името на това ,в което вярваш ,дори да се изправиш сам !" - Софи Шол

цветята в дома ми

Фейсбук страница Изображение
Подари бижу DELIA

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 08 юли 2017, 18:19

Възможно ли е това да е мана?
Изображение
Изображение
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 08 юли 2017, 19:46

Не, мисля че не е мана... доколкото може да се разбере по снимката. По принцип може да е слънчево изгаряне - ако са били на по-сенчесто и изведнъж ги извадиш на силно слънце понякога става така, но пък би трябвало да са малко по-равномерни уврежданията а не само на места тогава... може да са и механични повреди някакви просто или резултат от насекоми/гъсеници/охлюви - гледам че има изгризани листа..

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 08 юли 2017, 19:50

hinotori2772 написа:Не, мисля че не е мана... доколкото може да се разбере по снимката. По принцип може да е слънчево изгаряне - ако са били на по-сенчесто и изведнъж ги извадиш на силно слънце понякога става така, но пък би трябвало да са малко по-равномерни уврежданията а не само на места тогава... може да са и механични повреди някакви просто или резултат от насекоми/гъсеници/охлюви - гледам че има изгризани листа..

И аз не мисля, че е мана. Ей сега ще приземя едни „многознайковци” дето мислят, че са компетентни, ама не са. Благодаря за отговора.
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 18 юли 2017, 11:21

Хора дайте свестен акарицид , гадовете ще изядат хибискусите. Емо беше дал Флорамайт като качествен , но днес като звъннах на телефона ми обявиха цена от 115 лв за 250 мл :eek: .

Върни се на “Проблеми с орхидеи”