Различни болести, физиологични проблеми и вредители - снимки

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
IfAleksandrova
Семенце
Семенце

Re: Различни болести, физиологични проблеми и вредители - снимки

Мнениеот IfAleksandrova » 10 май 2017, 22:20

Здравейте, някои може ли да ми каже какво се случва с орхидеите ми
Изображение

Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 11 май 2017, 11:51

Има теми конкретно за Проблеми с орхидеи, може там да преместите питането си, за да може повече хора, които се занимават с орхидеи да отоговорят.
А иначе е важно какво става вътре в саксията, това с листата е симптом. На първата снимка се виждат хубави изпънати въздушни корени, насочоени надолу, които обаче не навлизат навътре в субстрата, вижда се , че са засадени в кори, но не се знае състоянието им. Най-добре снимайте отблизо саксиите, ако съм на ваше място непременно ще ги извадя растенията, за да видя какво става и вътре в саксията, какво е състоянието на корените и субстрата.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
селагинела
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот селагинела » 11 май 2017, 17:19

Според мен са доста засушени.

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 30 май 2017, 07:50

Изображение
Някаква идея от какво стават така листата на хибискуса ми? Здраво се притесних, защото ми е един от любимите.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 30 май 2017, 11:10

Не е ли просто старо листо на което му е дошло времето да пада? Иначе жълтеенето на листата по такъв начин може да означава и пренаторяване или засоляване - твърде много Калий в почвата, например, пречи на правилното усвояване на другите важни минерали (азот, калций, магнезий) и това води до жълтеене на листата. А Натрия е направо токсичен (затова ратенията не трябва да се поливат с омекотена вода от филърна кана). Всички листа ли жълтеят или само по-старите? Ако жълтеят новите, то просто е време за пресаждане, може би. Аз моите два хибискуса (те не са точно мои, но се грижа за тях по съвместителство) наскоро ги орязах почти само до голи клони, че се бяха разрастнали много и сега са се отворили доста пъпки, но бях ги пресаждал миналата година... т.е по-скоро не пресаждал, а преместил в по-големи саксии, че бяха в едни миниатюрни, а ти ще трябва да пресаждаш сериозно.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 30 май 2017, 13:49

Благодаря за включването hinotori в момента има нови листа ,но са все още мънички и не са разтворили.Цвета е зелен за момента ,но си мисля че може и да съм прекалила с торенето миналата седмица.Май ще извадя и подменя малко от сместа за всеки случай.Иначе има 2-3 тръгнали пъпки :cross дано успеят да се развият.Да имате идея в единият когато го получих видях ,че в смеската има и борови иглички .Снощи рових в интернет и видях че ph е към леко кисела почва :think та се чудя дали да не ходя до под някой бор да поизровя малко листовка?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 30 май 2017, 14:43

По-добре не... за домашно саксиено отглеждане е добре в субстрата да няма почва, и особено почва с неивестен състав и свойства... торфените субстрати са си леко кисели така или иначе... ако наистина иска кисел субстрат (не съм много наясно с хибискусите, честно казано - нека някой който разбира да каже) то си закупи субстрат за растения които обичат кисели почви (рододендрони, азалии, и т.н.) - в големите магазини от рода на Хоуммакс, например, има такива... но аз тук ги насадих в някакъв универсален торфен сусбтрат (марка "Атис" мисля че беше - те са доста хубави, нищо че се продават в китайските магазини във Варна) и си растат и цъфтят без проблеми... може би зависи и точно каква разновидност е хибискуса, дали е на присадка и т.н. и т.н. - както казах не ги разбирам много :)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 03 юни 2017, 17:23

Не знам да се притеснявам ли или не (за сега по-скоро първото), но вижте какво открих предната седмица в корите на един дендробиум
Изображение
Изображение
Някакви повлекла като конци.
Изхвърлих корите. Днес ми се видяха и в други саксии. Орхидеите поливам, чрез киснене в една обща кофа, като започвам с най-здравите и безпроблемни. Мия кофата след всяка партида с различна степен на проблемност уф, как се изразих.
Това нещо явно чрез поливането се е разпространило и в други.
Някой има ли идея какво може да е това?
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.

Потребителски аватар
valenopsis
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот valenopsis » 04 юни 2017, 00:32

Може да е мицел на дърворазрушаващи гъби. Приготви разтвор на Топсин и полей и накисни саксиите, както си действаш с водата.

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 04 юни 2017, 16:57

Благодаря ти! Ще го направя.
Получавах тази година едни лоши кори от Швертер и все се каня да ги показвам в темата, но не помня точно какво садих в тях.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 05 юни 2017, 12:06

О, и от Швертер ли... Аз много добри кори получих от тях, но за съжаление почти ги свърших. Но съм бясна на едни кори на компо, уж наистина кори, с малко кокос, но явно са държани на неподходящо място, понеже пакетът е непрозрачен, не се вижда какво става вътре. Не можех да ги пека и обработвам без да стане каша, защото този кокос пречи, на ръка сортирах някои леко побелели и използвах за няколко орхидеи. Резултатът - няма и седмица около катлея се въртят мухички, изваждам, вътре бели налепи на зърна, на едно мини фалче също, корите след по-добро намокряне изглеждат като две години ползвани. Вчера видях едни кори, 3 или 4 литра, близо 8 лв., ама май ще си купя, защото изглеждат нормални и сухи.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 05 юни 2017, 12:49

delfin написа:Това нещо явно чрез поливането се е разпространило и в други.
Някой има ли идея какво може да е това?

Гъба някаква... по принцип не е проблем... проблем може да стабе ако се разрастне прекалено много. Но дори и тогава не е голям проблем - при мен на една орхидея целия субстрат беше побелял от подобна гъба :) е и нищо... по едно време като ми омръзна я полях добре с разтвор на топсин и след няколко седмици гъбата изчезна (няма да стане веднага). Не е задължително да се заразили защото ги поливаш заедно - не че не е възможно, но може корите да са си били заразени по начало. Възможно е гъбата да си отмре сама, междудругото. Гъбите и орхидеите са свързани по начало така или иначе :)

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 05 юни 2017, 14:13

Ами разраства се, не е от най-бавните. Едни кори от Швертер дойдоха с лошо качество. Може да не е от тях, но определено имаше плевели, едни найлонови влакна като сезал, а защо не и гъбки. Бях ги снимала да ги показвам, но снимката отиде в небитието на снимка.бг.
Ако са в симбиоза- хубаво, но да не са някакви паразитни. Ще ги окъпя в топсин, тъкмо и за профилактика на гниене. Зимата катлеите ги подпъна едно гниене, като започваше от неразвитата булба на старата и продължаваше нагоре по нея. Поразените ги изрязвах. Не съм третирала с топсин. Внимавах с поливането.
Имам и на две-три-четири почерняване на корените в точката на растеж. Тръгнат да растат и се стопират -засъхнат, почернеят връхчетата. Особено при една тенеброза, чудя се как съществува. Един нормален корен няма.
Топсинът стандартно ли - грам на литър?

ПП. Цвете, пропуснала съм поста ти. Не съм сигурна откъде са тръгнали гъбите. Или тези боклучавите от Швертер или от последната поръчка от сайта за кори и саксии, забравих как се казва. Но тези вторите си бяха много добри на вид.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 06 юни 2017, 00:38

delfin написа:Топсинът стандартно ли - грам на литър?

Еми да, толкова. И няма нужда да къпеш самите растения - само сусбстрата добре полей... даже може би е добре да полееш първо с вода че ако са съвсем сухи корите може и да не се омокрят добре с топсина. При мен поне подейства това, въпреки че беше друг вид гъба мисля, но би трябвало и при тази да подейства.

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 06 юни 2017, 07:38

ОК. Благодаря ти!

Върни се на “Проблеми с орхидеи”