ПОМОЩ - орхидеята няма корени

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Re: ПОМОЩ - орхидеята няма корени

Мнениеот РосиТК » 21 мар 2016, 12:00

pisanka_ani_ss написа:Здравейте! Имам орхидея, която с течение на времето корените й загниха и остана без корени. ...

Прочети тези теми:
viewtopic.php?f=48&t=1091&hilit=%D0%BE%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8+%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5&start=165
и тук
viewtopic.php?f=48&t=1091&hilit=%D0%BE%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8+%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5&start=360
прочети цялата тема има интересни идеи за случаи като твоя... но най-напред трябва да спре гниенето - с някакаъв фунгицид напудри мястото

magimei написа:..но когато тръгнах да я пресаждам се оказа без нито един жив корен....

Маги прочети поста на Титикака,
viewtopic.php?f=48&t=1091&p=798733&hilit=%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%BD%D0%B0+%D0%BE%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0#p798733
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 21 мар 2016, 13:21

Роси ТК благодаря , само не разбрах катлеята трябва ли да докосва корите или не?

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 21 мар 2016, 13:41

Да, трябва да е стабилизирана върху корите.
И аз имам една, която е без корени, наслагала съм около катлеята, над корите и сфагнум мос за увеличаване и поддържане на висока влажност. Много важно - трябва да осигориш и добро проветрение и топлина. Аз съм я инсталирала в плитка саксийка, под нея дълбока паничка с вода, всичко това в кошница за щипки с големи дупки, окачена на южен прозорец. Покривам с найлоново пликче (само метнато отгоре, корените не са покрити, само листата) , което редовно опръсквам с вода. Опръсквам сфагнума когато леко засъхне; и понеже държим прозореца непрекъснато отворен, опръскването е ежедневно в слънчево време... и има резултат :nod:
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 21 мар 2016, 13:58

:wall Леле майко,трябваше да стана инженер.Ще се пробвам да го направя по твоя начин. :D

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 21 мар 2016, 14:02

Лесно е, а и ти можеш да си измислиш дори по-добра констукция за целта :)
Ако имаш налична свободна твърда повърхност няма да имаш нужда от кошницата (при мен всичко е заето от саксии :D )

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 26 мар 2016, 22:05

zlatiana1112345 написа:Здравейте, вижте какво открих днес, искам да питам някой ползвал ли го е и за какви случи се използва? Ще изникнат ли по бързо корените на орхидеята ми? Или е просто някакъв вид тор? Нямаше информация на български, а само на немски. Изображение Изображение

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 26 мар 2016, 22:28

zlatiana, има специална и много информативна тема за това кога, с каква тор се подхранват орхидеите - в различните периоди на развитие те имат различни изисквания. препоръчвам ти да я прегледаш.

в никакъв случай не тори орхидея без корени - няма как да бъдат усвоени елементите! чак когато се възстанови и пусне корени, започни да ториш.

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 28 мар 2016, 14:56

pisanka_ani_ss аз не мисля,че има надежда за твоето листенце :( нека другите кажат....

kalinikol
Семенце
Семенце

Мнениеот kalinikol » 03 апр 2016, 00:25

Здравейте,скоро бях взела орхидеи от позната цветарка 2бр,Бяха в окайващо състояние -тотално изгнили корени и на едната розетката.
Искам да отбележа че отскоро /около месец/ съм се запалила по отглеждането на орхидеи и съм изчела доста теми/в главата ми е пълна кашамурница/,но въпроси има винаги... :) ,та
Едната я сложих ето така и сякаш спящите пъпки нарастват но много бавно :think
Изображение
След това преместих листото в чаша с малко вода като се допира съвсем леко в нея
Изображение
За сега не виждам нещо да се подава -надеждата крепи човека :)

На другата орхидея и останаха цветоносите като рога които ги одрязах и натопих във ваза с вода ,а розетката беше изгнила и я изчистих ,орязах корените защото бяха изгнили и един здрав нямаше ,потопих в топсин и поставих ето така:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Резултат не се виждаше и От седмица реших да я сложа в чаша с малко вода и орхидейката да не допира водата ,а да е на милиметри от нея и отгоре похлупих с торбичка
Изображение
Изображение

А днес ето какво видях че се е показало -мисля че е листенце /макар че не съм много сигурна ,но от там незнам какво др.може да излиза :think
Изображение
Изображение
Изображение

Извинете за дългото обяснение,но съм в екстас :D аз съм пишман цветарка -наистина не ми се отдава гледането на цветя в саксии и у дома,но в градинка или съндъчета на открито-няма проблем!

Дали ще избият и коренчета?

pisanka_ani_ss
Семенце
Семенце

Мнениеот pisanka_ani_ss » 17 апр 2016, 17:46

stasi85 написа:pisanka_ani_ss аз не мисля,че има надежда за твоето листенце :( нека другите кажат....

Здравейте, отново! За съжаление орхидеята наистина загина. Загниването е започнало след като съм поставила орхидеята дирекно върху влажните корички. Късно съм я погледнала и затова не успях да спра загниването. Благодаря все пак за съветите!

Потребителски аватар
stasi85
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот stasi85 » 25 апр 2016, 15:42

kalinikol за съжаление положението е лошо и няма да ги бъде и двете ти орхидеи.Чак ми става жал като гледам как си я захлупила с найлона,но дето се казва това показва,че не ти липсва желание.На втората гниенето е многоооо сериозно и там шанс няма никакъв.Реанимация на орхидей тук има изписани тонове ,те ще са ти полезни за бъдещето отглеждане на орхидей.

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 03 май 2016, 11:27

Здравейте отново и Христос Воскресе! Искам да ви се оплача и споделя какво направих тази сутрин с една от моите орхидеи. Сега ми никне цветонос и реших че върви надолу и започнах да го изправям на една пръчка, той е едва на 5-6 см.,но реших че по нататък ще е по трудно и в стремежа си да го изправя и прикрепя за пръчката взех, че го счупих на сантиметър от върха :crybaby: .Сега се държи едва ,едва на един косъм отгоре. Има ли шанс да залепне и да продължи да расте? И дали ще изсъхне? И ако продължи дали ще издържи бъдещите цветчета, които са мини или ще изсъхне и ще трябва да го изрежа? На някой случвало ли му се е? Казват, че перфекционизма бил пагубен, е така е.... :(

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 03 май 2016, 11:56

Ако си мислиш, че не ни се е случвало и на нас... Счупен цветонос в основата на един пелорик, и после за мой интерес от него тръгна кейки, ново растение, засега само един път съм отглеждала такова. И тъкмо си мислиш, че си си взел поука - тази година счупено ново разклонение на отрязан донякъде цветонос, докато разнасям орхидея за поливане, цветоносът си още много добре, но за съжаление няма ново разклонение.
Няма шанс да залепне счупеното за съжаление. Няколко сантиметра растеж вероятно е доста малко, за да тръгне отново да се разкланя, ако има поне една спяща пъпка, може и да стане, то растението само ще си покаже, дали остава зелен или пожълтява и изсъхва целият. А и няма смисъл щом е толкова къс да го режеш, най-много да нараниш растението без да искаш- то по принцип в повечето случаи се отрязват на 1-2 см старите цветоноси.
Всъщност темата не отговаря много на поставения от теб проблем, затова би следвало в някоя по-обща да питаш такива неща, наприр "Проблем с орхидея" или някоя тема за цветоносите.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 03 май 2016, 20:40

Благодаря много за информацията. Да, времето ще покаже, дано да имам късмет, че иначе нов цветонос най-рано зимата :(

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 03 май 2016, 21:48

Е, не е задължително чак зимата. Моите и през лятото се случва да пуснат нов, и сега още някои не са прецъфтели и тръгва нов цветонос, разклонение. При мен, чакам поне 7-8 см да порасне цветоноса/ докато е светлозелен се огъва/, забивам в близост пръчица,приближавам го внимателно и не съвсем отдолу, а някъде по средата с една от най-малките и нежни щипчици прикрепям, после не го бутам, докато не порасне поне още 3-4 см.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Върни се на “Проблеми с орхидеи”