ПОМОЩ - орхидеята няма корени

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Re: ПОМОЩ - орхидеята няма корени

Мнениеот РосиТК » 07 мар 2016, 22:31

Щом има мухъл, значи че няма добро проветрение. Идеята на водното лечение (а и при отглеждането на здрави орхидеи) е да има влажност около растението, но и да му осигуриш проветрение. Ако го сложиш в мъх пак може да плесеняса или загние ако няма движение на въздуха (без да е на течение, разбира се!).
Гъбите означават, че доста поливаш (няма как да е от торта :) )... След поливане трябва непременно да отцедиш излишната вода и тогава да върнеш орхидеята на мястото й, така че в паничката да няма вода... От кога имаш тази орхидея, в какво състояние са корите й - ако са стари, чупливи/меки може би е време да ги подмениш. (потърси с търсачката из темите, имаше подобен случай с поникнали гъби в субстрата...)
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 08 мар 2016, 13:19

Аз ги поливам над чешмата и ги изтръсквам,самите саксии са от прозрачните цветни пластмасови, които продават и в чинията не остава вода, но субстратите се отичат до средата на саксията, а др половина остава по-мокра. Имам я от есента и я пресях в нова саксия като я купих, сложих нейния субстрат и допълних с още,
Последна промяна от zlatiana1112345 на 08 мар 2016, 13:53, променена общо 1 път.

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 08 мар 2016, 13:51

Честит празник на всички дами! Бъдете здрави, щастливи, обичани, усмихнати и красиви като цветята! Весел празник! Аз днес получих още една орхидея - Милтониопсис, дали ще се справя? Някой може ли да ми каже лесно ли се отглежда?

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 08 мар 2016, 15:27

zlatiana, и аз имам от тези саксии, направила съм няколко реда дупки (с поялника :D ) и така се регулира въздушната влажност много добре, корените изсъхват равномерно в цялата саксия.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 09 мар 2016, 13:08

Тя от долу си има дупки, къде още да правя, освен отстрани на саксията :D хихихиии

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 09 мар 2016, 13:47

Ами точно за дупки отстрани става въпрос. И аз имам от подобен вид саксии, без допълнителни дупки отстрани, не бих сложила цвете вътре, като бях по-неопитна уморих една орхидея така, особено, ако саксията е и по-голяма спрямо корените.
Сега погледнах една саксия точно като твоите, създава впечатление, че прилича на обикновените за орхидеи отдолу, но всъщност чинийката й е скачена за дъното, и само отстрани има един малък процеп, сякаш е за теменужки. Нито достатъчно въздух, нито свободно може да изтече водата. Не гъби, ами жаби ще завъди :mrgreen: . Непременно трябва да има дренажен слой такъв тип саксия и дупки отстрани, или направо може да се отчупи чинийката. Дано да стане без да се счупи и саксията. Чудих се как могат да им родят главите такива саксии, като прочетох Турция. Те явно нямат проблеми с прекалена влажност, при техния климат доста яко напича през лятото.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 12 мар 2016, 21:45

Ами май точно така се получи с моята орхидея, по-голяма саксия, отколкото корени, само 3 дупки бяха, направихме още няколко, но те бяха на дъното и от средата на саксията се задържаше вода. Най-добре се оцеждат тези, с които ги продават.Моите сега са със скачена чинийка; но аз я махам и слагам широка, дъното им по средата е надигнато и има решетъчни процепи в средата като стени, но пак не се оцеждат. Камъчета ли да сложа на дъното? Може ли да снимате вашите саксии? И какви кори купувате? Може ли да се намерят от тези, с които ги продават, по-едри като камъчета, защото аз каквито и да взема са с примес и на пръст, а малкото кори вътре са наситнени като стърготини, затова си намерих от гората и си ги препичам, но не смея да ги ползвам че ги поизгорих и някои станаха на въгленчета :D Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Последна промяна от zlatiana1112345 на 12 мар 2016, 22:17, променена общо 1 път.

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 12 мар 2016, 22:00

И в чинийката ли да ги поливам или над чешмата и да се оттекат?

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 13 мар 2016, 10:43

zlatiana, здравей, аз поливам моите фаленопсиси с душа, но живея в София и водата тук е мека. Не знам каква е водата при вас, но орхидеите не обичат твърда вода.
По-долу е снимката на една от саксиите ми - с поялника правя дупки от страни по саксията, така субстратът изсъхва равномерно.
Изображение
За корите - в магазина вече продават и кори с различни размери. Можеш да се свържеш/пишеш с bimbargo за повече инфмация.

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 13 мар 2016, 20:08

Много Благодаря за подробната информация и най вече за снимката, много добра и полезна идея, непременно ще накарам мъжа ми да ми надупчи саксиите :) Леки пости!

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 16 мар 2016, 13:07

Ето и моите саксийки, дори станаха по-красиви! ;) По магазините гледам, че продават и орхидеи в стъкленици, а вътре са само по корени, без кори и целите орхидеи са вътре в стъкленицата, дори и цветоноса, незнам как живеят без въздух и без почваИзображение

Потребителски аватар
Епи
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Епи » 16 мар 2016, 13:14

Ако не се продадат бързо - умират.Виждала съм,направо да заплачеш,измислил го е някой,без да разбира от орхидеи.

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 20 мар 2016, 22:05

Здравейте, вижте какво открих днес, искам да питам някой ползвал ли го е и за какви случи се използва? Ще изникнат ли по бързо корените на орхидеята ми? Или е просто някакъв вид тор? Нямаше информация на български, а само на немски. Изображение Изображение

pisanka_ani_ss
Семенце
Семенце

Мнениеот pisanka_ani_ss » 21 мар 2016, 08:58

Здравейте! Имам орхидея, която с течение на времето корените й загниха и остана без корени. Четох из форумите за реанимация и реших да пробвам. Имам много малка надежда, че ще я спася.
Пробвах метода с разрязана бутилка, вляжни корички и мъх. Днес реших да я погледна и забелязах заниване в основата. Изчистих загнилото и я оставих. Прочетох за загниването в основата и се споменаваше за поръсване на водороден пероксид за 5-6мин. И после с канела.
Някой може ли да ме посъветва нещо?ИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 21 мар 2016, 09:25

Вчера взех една катлея от преоценените в един магазин.Отгоре самата орхидея изглежда добре ,но когато тръгнах да я пресаждам се оказа без нито един жив корен.Прочетох темата в началото и я сложих с тел закрепена над пластмасов съд с мъх на дъното . Не се допира нито до водата ,нито до стените.Разбрах за опръскването с глюкоза ,но не разбрах по -принцип с чиста вода дали да я пръскам.Този вариант дава ли ефект при растение без корени.Снимка ще мога да кача довечера след работа .Също видях и мнения за керамзит и серамис . Имам налични и двата материала -ако е необходимо мога да сменя метода .До сега не ми се е случвало да реанимирам и ще бъда благодарна на съвети и насоки .

Върни се на “Проблеми с орхидеи”