ПОМОЩ - орхидеята няма корени

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Re: ПОМОЩ - орхидеята няма корени

Мнениеот zlatiana1112345 » 13 юни 2016, 22:31

На 26-27 градуса, проветриво, малко навътре от източен прозорец са ми ( не на самия прозорец а на секция в източна стая) като че ли имат нужда от поливане два пъти в седмицата, бързо просветляват коренчетата. А тъй като листата са меки и сбръчкани да ги отрежа ли за да не хабят от силите и?

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 13 юни 2016, 22:36

Надявам се! ;) Сега се притеснявам за път вата като я слагам с кори да не нараня крехкото нови коренчета и как ще ги виждам през корите, тя беше над вода а не в нея, затова се чудя за мъх, който е горски изсушен а не сфагнум

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 13 юни 2016, 23:13

zlatiana1112345 написа:Надявам се! ;) Сега се притеснявам за път вата като я слагам с кори да не нараня крехкото нови коренчета и как ще ги виждам през корите, тя беше над вода а не в нея, затова се чудя за мъх, който е горски изсушен а не сфагнум

Не се притеснявай, не са чак толкова крехки корените й, трябва само да си внимателна :)
Избери малка саксия, съразмерна на корените, сложи по-едри кори на дъното, придържай растението в средата на саксията с едната ръка, с другата внимаателно насипвай средни кори и леко потупвай саксията, така че да се разпределят равомерно, не я тъпчи, да има въздух (аз обикновено пробивам допълнителни дупки на саксията, отстрани за по-добро проветрение на корените). Розетката и най-горните стърчащи настрани корени да са над корите. Полей на другия ден обилно, да се навлажнят добре корите и сложи на светло и проветриво.
Ако я поливаш на 7-10 дни няма как да я засушиш, по-скоро внимавай да не я преполиваш...
Бих те посъветвала да сложиш дребни камъчета или по-едър пясък в подложката на саксията и да наливаш там малко вода, за да повишиш влажността на въздука около растението.
Също можеш, когато решиш че е време за поливане, внимателно да разровиш отгоре корите и да провериш влажността им, ако са сухи, поливай обилно, изцеждай и обратно на място, ако влажнеят изчакваш още един два дена...
Ще се справиш, щом успя да я спасиш, ще я отгледаш, те не са много капризни, просто трябва да ги наблюдаваш често и те ще ти покажат какво им е нужно :nod: . Успех!
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 14 юни 2016, 18:06

Много Благодаря за подробната информация и за куража! :) Сигурно вече досаждам, но да отрежа ли сгърчените и меки листа за да не черпят от силите и? Зелени са по принцип. И да сложа ли горски изсушен мъх между корите?

Потребителски аватар
Cleite
Семенце
Семенце

Мнениеот Cleite » 14 юни 2016, 18:27

Колко точно са сгърчени и меки? Аз не режа никога, освен ако не са болни нещо. Когато сама реши, тогава да си ги засуши :)

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 14 юни 2016, 18:34

Изобщо не досаждаш, не се притеснявай, напротив!
Аз не бих махнала листата, при срезовете ще се създадат условия за гниене. Остави ги в това състояние, сами ще пожълтеят и опадат, може и да се задържат, а така ще подхранват растението.
Сфагнум/мъх сложи съвсем малко при корените и малко отгоре за допълнителна влажност (не много!) и ги избягвай при торенето.
Пусни снимка след като я засадиш :D
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 16 юни 2016, 23:52

Най-накрая я засадих, само се чудя да не е малка саксията, но ако трябва ще я преместя :) Ето и снимка Изображение Изображение

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 17 юни 2016, 10:38

Чудесно е станало, не е малка саксията. Нека почне да пуска нови листенца, корени и да зацъфти и тогава може да я преместиш в по-голяма.
Успех и се похвали когато тръгне листо :D

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 10 юли 2016, 15:29

Пак съм аз, но този път искам спешен съвет какво да правя с моята Милтония ( Теменужена орхидея ) Подариха ми я в непрозрачна саксия и немога да преценя колко и кога да я поливам. Листата взеха да жълтеят и я изкарах и преместих в прозрачна саксия, не съм сигурна преполята ли е или пресушена :( Има загнили коренчета , както и пресушени. Взе да режа на поразия като и оставих само най-горните. Самата розетка също отрязах донякъде, защото като я стиснех и беше мокра, от там съдя че съм я преполята. Поливам я отгоре и дори малките израстъци взеха да жълтеят. Тя явни е по-сложна за отглеждане и незнам как да я реанимирам, става ли като фалеонопсисите над вода или да я слагам в корите? Първоначално помислих че е от жегите и е нормално да сменя листа като остават само новите издънки, но не съм сигурна. Корените и са по нежни и различни от фалеонопсис и незнам какви трябва да са в нормален вид. Повечето, които отрязах бяха сухи и кухи (незнам дали такива са по принцип са такива) ,но най-долните на розетката като ги стиснех и пускаха вода, както и самата розетка. Как да я спасявам, поливам и гледам? Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 03 авг 2016, 11:12

Вече си имам ново листенце на фалеонопсиса, който реанимирам и бях засяла :) като че ли сега през лятото по бавно растат, но и това е напредък :) Изображение Изображение

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 03 авг 2016, 21:15

А това е другия фалеонопсис, който реанимирам над вода, мислите ли че е готов за местене в кори и саксийки или да изчакам да пораснат коренчетата още? Тези най горните са въздушните, които трябва да останат отгоре нали, а долу на розетката няма други и може би трябва да изчакам да а пусне и там за да се захване? Изображение Изображение

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 03 авг 2016, 21:32

zlatiana поздравления, чудесно си се справила с тези орхидеи - прекрасни корени, ново листенце...
Мисля че можеш спокойно да я закрепиш върху кори, единият от корените вероятно ще задълбае навътре; сложи й пръчица и я закрепи да е стабилна, да не се клати. И поддържай висока влажност около нея, до като се акомодира

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 06 авг 2016, 22:51

Благодаря за съветите и подкрепата Роси, без вас нямаше да се справя! Сега съм по уверена и спокойна за фалеонопсиси те си, не можах само да спася теменужената орхидея, но като гледам и почти никой не е успял с тях....явно са по капризни и трудни за гледане

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 06 авг 2016, 23:27

Успех zlatiana, всички минаваме през тези трудности. :)
Надявам се скоро да показваш нацъфтели красоти в другите теми :flower :flower

Ksiopea
Семенце
Семенце

Мнениеот Ksiopea » 28 авг 2016, 11:06

Здраейте!
Моля за помощ за моята орхидейка.
Прецъфря преди известно време и всичко беше наред, докато един ден листата лекичко започнаха да окапват едно по едно и да се набръчкват. Порових се из интернет и разбрах,че това може да е знак за нещо сериозно ( отбелязвам, че това е първото ми саксиено цвете и първа орхидея, та съм пълен лаик!). Извадих я от саксията и видях,че всички корени са й изъхнали!!! Отрязах ги и останаха само три, но не знам как им е състоянието.....Поставила съм я в чашка с вода и отгоре с плик, както и на по-влажно място.... Това прочетох - това направих.
Моля за помощ! Искам да я съживя,но не знам дали правя нещата правилно!
Благодаря Ви предварително!
Изображение Изображение

Върни се на “Проблеми с орхидеи”