ПОМОЩ - орхидеята няма корени

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: ПОМОЩ - орхидеята няма корени

Мнениеот zvete » 29 авг 2016, 13:51

Виждам, че колегите не са ти дали съвет, ще кажа моето мнение.Добре е, че са останали здрави корени. От важно значение е дали корените са били изсъхнали поради дехидратиране или изгнили поради преполиване. Ако са били изсъхнали и смяташ, че няма опасност от гниене,/ може да се третира и с топсин за всеки случай/, може да се подложи на водна реанимация, както си направила, като коренчетата/здравите/ докосват водата, това ще даде възможност, ако не е късно листата да получат по-бързо влага и да се провокира растеж и на корени, и на нови листа. При този тип реанимация трябва корените да са здрави , а не гнили, както и тялото на орхидеята. Не е необходимо да се покрива според мен с плик, защото корените през цялото време ще получават влага, да не дойде в повече влагата и да гние. Ако обаче имаш съмнение, че може да започне гниене, тогава другият тип реанимация е по-подходящ, при който корените не докосват водата, а е закрепено растението над нея, тогава се покрива с найлонов плик и задължително се проветрява всеки ден.
Възможен е и още един начин, при условие, че имаш здрави корени - аз сега такъв практикувам- имам от пролетта орхидея с две листа, които бяха вече доста отпуснати и един доста стар корен, реших да рискувам, тъй като ми са загнивали преди във плик, да закрепя върху кори и всеки ден да опръсквам корите, на светло място, топло, без пряко слънце. Първо тръгнаха две нови коренчета отстрани, през лятото реши да ме зарадва с ново растение, кейки от сърцевината на орхидеята и гледам излиза и трето коренче.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Zizi85
Семенце
Семенце

Мнениеот Zizi85 » 12 сеп 2016, 21:48

Здравейте,
Моля, за съвет относно една моя орхидея. На скоро прецъфтя и реших да й сменя саксията с по-голяма, защото забелязах че има загнили корени. След изрязване на изсъхналите коренчета остана доста оскъдна коренова система. Притеснявам се че ако я сложа в кори може да загине. Мислех за варианта в съд с вода докато развие нови коренчета. В момента съм я изкарала от почвата. Моля, за съдействие! Прилагам и снимка . Благодаря!

Потребителски аватар
Cleite
Семенце
Семенце

Мнениеот Cleite » 12 сеп 2016, 23:14

Нещо не се е получило качването на снимката, пробвай пак. Ако има достатъчно здрави корени не мисля, че има проблем да я засадиш в корички, но в малка саксия, орхидеите обичат да им е тесничко. Аз лично имам голям успех с отглеждането във вода и вероятно бих заложила на този вариант, ако условията позволяват и всичко с орхидеята е наред, т.е. няма гниене.

Сисенци
Семенце
Семенце

Мнениеот Сисенци » 18 ное 2016, 02:31

Здравейте :) Сега се вкючвам,изчетох голяма част от написаното.Ето какво се случва с моята орхидея.Тази снимка е след като и изрязох загнилите корени и поставих в буркан над вода.Не съм натупвала корените с канела,да го направя ли?Сложена е близо до прозореца,но не на пряка светлина.Според вас добре ли е така и има ли надежда да се възтанови. :)Изображение Изображение

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнениеот РосиТК » 18 ное 2016, 14:35

Здравей Сисенци, да добре е, може да я покриваш за няколко часа с найлон, за повишаване на въздъшната влажност.
за канелата прецени - тя се слага на открити рани/срези за да засъхнат и да се предотврати проникване на бактерии.
успех!
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Сисенци
Семенце
Семенце

Мнениеот Сисенци » 18 ное 2016, 22:24

Благодаря Роси :)

zlatiana1112345
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот zlatiana1112345 » 22 ное 2016, 20:59

ЗдравейТе, вчера забелязах едно странно петно на едно от новите листа на орхидеята ми? Някой може ли да ми каже от какво може да е и заразно ли е за другите ми орхидеи? Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

kukuric
Семенце
Семенце

Мнениеот kukuric » 20 юни 2017, 17:24

Здравейте,стана така,че си купих без да искам орхидея с изгнили корени.Беше цъфтяща и затова не я пресадих веднага,затова не забелязах навреме ,че е зле.Започна да пожълтява едно листо и да увяхват цветовете.Извадих я ,всички корени изгнили.Изрязах ги,топнах във фунгицид и сложих орхата върху мокър керамзит.Моля кажете дали е добра идея!
Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 20 юни 2017, 17:54

Не ми изглежда като растение което е имало проблеми с корените.... даже напротив... цветовете е нормално да прецъфтят - не са вечени... също така някое листо е нормално да пожълтее и падне и те не са вечни.
Това с керамзита като цяло е сравнително излишно което си направил - даже може да се окаже вредно - тази отрхидея си има корави псевдобулби в които си съхранява достатъчно вода... хубаво е да осигуриш висока влажност... но тя е необходима на листата които фотосинтезират и обменят газове и влага с вуздуха... а при теб точно този ефект е по-слабо изразен... при този род орхидеи се чака нов растеж който да пусне корени и тогава се засажда... а до тогава просто се постарай да не се дехидратира прекалено много - може да я сложиш върху влажен керамзит, но върху поднос така че влагата да достига и до листата и да няма опасност да загният самите псевдобулби (което ще е краят, общо взето) - да не се допират до постоянно влажния керамзит. Като начало тъй като няма никакви корени (дори мъртви) с които да се закотви в някакъв субстрат ще трябва да я привържеш за пръчица или по някакъв друг начи да я фиксираш стабилно така че новите корени да могат да се развият без проблеми.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

kukuric
Семенце
Семенце

Мнениеот kukuric » 20 юни 2017, 21:10

Благодаря за бързия отговор!Ще се вслушам в съвета ти.Освен това ме интересува да опръсквам ли с вода и колко често? А еднократно опръскване с листна тор ще има ли положителен ефект?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 20 юни 2017, 23:42

kukuric написа:Благодаря за бързия отговор!Ще се вслушам в съвета ти.Освен това ме интересува да опръсквам ли с вода и колко често? А еднократно опръскване с листна тор ще има ли положителен ефект?

Ами не - от тор ще има нужда като се появи новия растеж и пусне корени - самото растение си има достатъчно резерви за целта... може да пробваш да го мокриш от време на време ако видиш че булбите започват да се сбръчват - в момента си изглеждат ОК... а засега просто го сложи на някое място което да е добре осветено без пряко слънце и без да е прекалено топло и без силни въздушни течения - да не губи вода и чакай да тръгне нов растеж отнякъде :)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

kukuric
Семенце
Семенце

Мнениеот kukuric » 21 юни 2017, 15:10

Благодаря!Сложих в аквариум над мокър керамзит,като само керамзита се огрява директно за по добро изпарение

kukuric
Семенце
Семенце

Мнениеот kukuric » 04 юли 2017, 18:41

Здравейте!Днес извадих няколко милтонии и камбрии от саксиите заради съмнения за гнили корени.Изчистих от субстрата и измих.При влажни корени издърпвах крайчетата и оставаше само нишка.Това сигурен признак ли е и да премахна ли всички корени които са така?Благодаря предварително за отговотите!

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 04 юли 2017, 21:50

Те са много нежни техните корени, затова внимавай да не изчистиш и все още функциониращи, ако зеленеят след поливане са здрави, ако са по-жълти, но са твърди като ги пипнеш, също вършат работа, но ако са меки като гъба и пускат вода, обикновено са изгнили и много лесно им се сваля веламена, горния слой, срежи, за да видиш има ли вътре зелено, ако не, мъртви са.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

kukuric
Семенце
Семенце

Мнениеот kukuric » 23 юли 2017, 17:19

Ето резултата след месец и нещо .Голямото растение има близо десетина коренчета повечето от новия израстък,а малкото естествено върви по-слабо.Бяха на топло,влажно и светло,вчера ги засадих,а днес ги полях.Надявам се ,че ще се адаптират успешно.
Изображение

Изображение

Върни се на “Проблеми с орхидеи”