Как сами да си приготвим кори за орхидеи...

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Как сами да си приготвим кори за орхидеи...

Мнениеот sand wedge » 05 апр 2014, 16:17

Сигурно съм закъснял с тази тема, но днес най-накрая се наканих да я пусна със съответните снимки. Знаете че на пазара трудно се намират качествени кори за орхидеи - не че и другите не вършат работа, но лично мен качеството им малко трудно ме удовлетворява.

Обикновенно корите които се предлагат са от бор. Те имат по люспеста структура, която съчетана с добавката на по-дребен компонент обикновено става по-плътна и по-малко въздухопропусклива, като тая на снимката.

Изображение

От вече няколкогодишен опит мога да кажа, че лично за мен най-добрите кори за орхидеите са приготвените от кора на стара ела, с която може да се снабдите лесно от някой пън в парка или гората.

Изображение

Изображение

За да отделите кората може да ползвате малка брадвичка, някой по-голям и солиден нож или просто да я отчупите с ръце, ако сте си изяждали закуската като малки :D

Изображение

Отделените парчета кора можете да нарежете на дребно до подходящ размер според мен най-лесно с помощта на лозарска ножица, да ги натрошите с помощта на клещи или да ги накълцате с брадвичка.

Изображение

Както виждате на снимката корите от елата за разлика от боровите кори имат по-неравномерна структура, което позволява в саксията да се оформи по-рехав субстрат с добра въздухопроводимост.

Изображение

Така приготвеният субстрат е великолепен за фаленопсиси, за едри катлеи, както и за орхидеи, които трябва да засадите по-дълбоко в саксиите. Ако искате да увеличите влагозадържащата му способност просто добавете няколко парчета влакнест торф, сфагнум или друга по-ситна смеска за орхидеи. Също може да комбинирате отдолу в саксията по едър и рехав субстрат и отгоре просто 2-3 сантиметра по-ситен, който да задържа влагата.
Така приготвеният субстрат може да използвате веднага или да оставите в подходящ съд да "отлежи", като го навлажнявате периодично и разбърквате. При приготвянето му може да добавите също "хранителни вещества" - малки количества изкуствен тор съдържащ микроелементи и с ниско съдържание на азот - примерно кафяв кристалон.
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
Krasiqni
Бая дръвче
Бая дръвче

Re: Как сами да си приготвим кори за орхидеи...

Мнениеот Krasiqni » 05 апр 2014, 17:43

По същия нaчин минaлото лято си приготвих кори.Рязaх ги с лозaрскaтa ножицa,
обезпaрaзитих ги кaто зaвaрих водa,сложих ги дa зaврaт,после ги изсуших.
Въпреки ,че сa с рaзличнa формa и сложени по-рехaво при мен зaмирисa
нa мухъл.По тaя причинa си създaдох двойнa рaботa.
Първо в домaшно приготвени кори,после си купих от Blumen Janke и пaк смянa.

Потребителски аватар
Жулиет
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Жулиет » 05 апр 2014, 17:53

Една прекрасна, цъфтяща непрестанно орхидея - катлея от Швертер, ми дойде в черупки... :nod: :nod: :nod:, нещо като лешници....
Не съм я пресаждала, но явно така й е добре.. :thumbup:

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Мнениеот sand wedge » 05 апр 2014, 18:13

Krasiqni написа:По същия нaчин минaлото лято си приготвих кори.Рязaх ги с лозaрскaтa ножицa,
обезпaрaзитих ги кaто зaвaрих водa,сложих ги дa зaврaт,после ги изсуших.
Въпреки ,че сa с рaзличнa формa и сложени по-рехaво при мен зaмирисa
нa мухъл.По тaя причинa си създaдох двойнa рaботa.
Първо в домaшно приготвени кори,после си купих от Blumen Janke и пaк смянa.

Ами аз лично не съм ги варил с вода и проблеми не съм имал. :)
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
teo
Бонсай
Бонсай

Мнениеот teo » 05 апр 2014, 18:44

Красияни според мен след като си ги мокрила не си изчакала да изсъхнат ! Наполи са се с много вода и явно затова или поне аз така си го обяснявам ! Иначе и аз си приготвям сама кори и са с доста добро качество сравнени с някой купешки!

Потребителски аватар
Krasiqni
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Krasiqni » 05 апр 2014, 19:00

Цялa седмицa ги суших,пръснaти нa кaртон бяхa добре изсънaли.Може би мухълa се появи,зaщото
всеки ден пувелизирaх корите.

Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай

Мнениеот bireenst » 05 апр 2014, 19:48

sand wedge написа:Така приготвеният субстрат може да използвате веднага или да оставите в подходящ съд да "отлежи", като го навлажнявате периодично и разбърквате. При приготвянето му може да добавите също "хранителни вещества" - малки количества изкуствен тор съдържащ микроелементи и с ниско съдържание на азот - примерно кафяв кристалон.[/b]

Благодаря за споделената информация! :thumbup: :nod: Според мене, по-добрият вариант е за по-сигурно да си отлежат няколко месеца преди употреба.

Аз не пулверизирам най-горния слой, защото водата се стича надолу и след няколко часа отгоре пак е сухо, а надолу е още по-мокро.
---
If you don't know where you're going you might end up in a place you don't want to go.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 05 апр 2014, 21:08

sand wedge написа:При приготвянето му може да добавите също "хранителни вещества" - малки количества изкуствен тор съдържащ микроелементи и с ниско съдържание на азот - примерно кафяв кристалон.[/b]

Превантивна обработка с инсектицид и фунгицид също не е излишна, според мен.

А по въпроса за черупките - имам събрани 2 литра черупки от кайсия :) Даже са преварени (за да се почистят от остатъците от плода които съдържат захар и т.н.) но все още се чудя за какво да ги ползвам :) Трябва да ги разделя по големина, първо май че...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Amabilis
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Amabilis » 06 апр 2014, 10:30

И аз по подобен начин се сдобих миналата година с кори за вандите ми, че нямах достатъчно едри. Съвсем случайно при разходка в Искърското дефила, попаднах на едно сечище. Бяха подредили трупите, готови за извозване, а наоколо имаше разпръсната кора. Напълних една торба хубави едри кори. Вандите се скъсаха да вадят корени, дебели колкото кутрето ми. Може би обаче трябваше да се сетя да ги понакисна с тор - поне за тези орхидеи, които са лакоми...

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 06 апр 2014, 11:54

Благодаря за нагледното обяснение - ще го приложа някой ден :flower

В моя квартал продават отвратителни смески за орхидеи. Едната - на Тера микс е 50% почва и само остатъци от кори в нея, само цимбидиумите не умират в нея и то единствено ако добавя перлит и дървени въглища. Фалчета, камбриеви, дендробиуми и катлеи загниват директно в този микс. Другият - 4 лева за пликче колкото една саксийка са просто супер дребни кори, но поне са само кори. Смятам да опитам да си натроша и аз кори, само да намеря от къде бих могла да ги взема. Да си поръчам кори от Германия ми се струва твърде глупаво - все пак у нас имаме по-хубави гори и дървета. Все още...

Само да добавя - че във Франция съм виждала цъфтящи орхидеи, засадени в микс от мидени черупки и дребни камъчета от плажа :think
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

nikineli
Фиданка
Фиданка

Мнениеот nikineli » 07 апр 2014, 23:36

belika написа:Благодаря за нагледното обяснение - ще го приложа някой ден :flower

В моя квартал продават отвратителни смески за орхидеи. Едната - на Тера микс е 50% почва и само остатъци от кори в нея, само цимбидиумите не умират в нея и то единствено ако добавя перлит и дървени въглища. Фалчета, камбриеви, дендробиуми и катлеи загниват директно в този микс. Другият - 4 лева за пликче колкото една саксийка са просто супер дребни кори, но поне са само кори. Смятам да опитам да си натроша и аз кори, само да намеря от къде бих могла да ги взема. Да си поръчам кори от Германия ми се струва твърде глупаво - все пак у нас имаме по-хубави гори и дървета. Все още...

Само да добавя - че във Франция съм виждала цъфтящи орхидеи, засадени в микс от мидени черупки и дребни камъчета от плажа :think

Аз ползвам Тера микс,но раздрусвам пликчето и така отгоре остава само едрото,а ситното пада на дъното.Обирам едрото и пак раздрусвам и така,докато остане само ситно,което прибавям в обикновената пръст за другите цветя.Нямам проблеми.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 08 апр 2014, 00:58

nikineli написа:Аз ползвам Тера микс,но раздрусвам пликчето и така отгоре остава само едрото,а ситното пада на дъното.Обирам едрото и пак раздрусвам и така,докато остане само ситно,което прибавям в обикновената пръст за другите цветя.Нямам проблеми.

Аз пък ползвам обикновено като сито една пластмасова купа за плодове с отвори около 5-6 мм и/или една кошница за щипки с отвори около 1 см или там каквито други домакински средства намеря... един гевгир примерно също ползвам от време на време - все неща закупени от китайски магазин. А накрая това което остане като най-дребно пресявам през една метална цедка за да падне праха и това което остане също може да се ползва - примерно като най-горен слой или пък за по-малки саксии и т.н.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
valiatsvet
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот valiatsvet » 09 апр 2014, 21:50

От няколко години си набавям корите от бял и от черен бор.Попарвам с вряла вода и оставям на слънце.Даже миналото лято не съм и попарвала.Бях ги забравила :oops: Орхидеите ми се чувстват чудесно! :D

Потребителски аватар
Proletno Cvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Proletno Cvete » 09 апр 2014, 22:02

Миналото лято и аз си правих кори. Мисля обаче, че са бор... :think не мога да ги различа. Но за съжаление ми хващаха мухъл ли, плесен ли... не знам точно - нещо сиво-зелено и се отказах от тях. :? Мих ги, пеках ги, суших ги.... нещо не се получи с дезинфекцията и не разбрах защо.
Живот, изживян в страх, е половин живот...
Ако покажеш на някого бъдещето му, той няма бъдеще...
Отнемеш ли загадката, отнемаш и надеждата...

stefka_dim
Кълн
Кълн

Мнениеот stefka_dim » 13 апр 2014, 15:49

Здравейте, преди много време, бях събирала едни кори от бял бор, но все не можех да се наканя да ги нарежа и да ги направя. Днеска, ги видях случайно и се хванах да ги направя, нарязах ги на средно едри парчета, след което ги пресях да падне най ситното, попарих ги с вряла вода /по точно ги сварих за около 10-15 мин./ и ги оставих да съхнат. Нещо обаче ми се струват доста о различни на вид от купешките. Дали ще се чувстват добре орхидеите в тях? Тези ми изглежда някак по на пластове самата кора и като я натиснеш малко по силно се разделя като на люспи. Купешките изглеждат някак по цяла кора, не са така на люспи. Те от какво дърво са?

Ето снимки на това което сътворих:
ИзображениеИзображение
Част от моите цветя: Албум Цветя от stefka_dim

Върни се на “Отглеждане на орхидеи”