Борба с белокрилката и трипса...

За паникьосани потребители
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
tzani
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Борба с белокрилката и трипса...

Мнениеот tzani » 25 мар 2012, 22:26

belika написа:...До сега пръсках с микс:

Акарзин, Аполо + 60, Скор, Децис 2,5 ЕК. Но яйцата са живи... :mad:

На теб ти трябва стратегия. Доколкото разбирам имаш и белокрилки, и акари. При тях много важно е да се бориш и срещу яйцата, и срещу възрастните.

Препаратите, с които си пръскала досега са:
- Акарзин - контактен инсекто-акарицид; дават го да има ефект и срещу яйцата, и срещу възрастните акари.
- Аполо - акарицид; с много добро действие срещу яйцата на акарите.
- Скор - фунгицид;
- Децис - широкоспектърен контактен инсектицид; има действие срещу възрастните белокрилки

В тази схема липсва препарат, който да действа на яйцата на белокрилката.

Не разбрах яйцата на какво "са живи"? Защото тези, които са на акарите не могат да се видят с просто око. Предполагам, че говориш за това, че виждаш яйцата на белокрилките по долната част на листата.

Значи трябва да се бориш на два фронта: с инсектициди срещу белокрилката и с акарициди - срещу акарите.

Ако искаш да проведеш успешна борба с белокрилката виж мнението на mania zelena ето в тази тема:
http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=85&t=6575&p=510900&hilit=%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BB#p510900
А за по-пригледно ще го извадя и тук:

mania zelena написа:Извинявай,но не можеш от раз да умориш белокрилки"плододавали"цяла пролет и лято с 10-15поколения.Те са вече навсякъде и по двор,и по саксийни.Дори студа,и дъжда не ги плашат,щото се крият отдолу по листата.Предлагам ти 2 групи препарати за третиране,а ти си избери по 1 от тях,според цената.Преди да прибереш растенията,поне 3 пъти ги редувай през 8-10дни.
*срещу яйца и ларви:Авант 15 СК – 0.025%; Аплауд 25 ВП - 0,05-0,1% и Адмирал 10 ЕК - 0.05%
*срещу възрастни:Актара 25 ВГ - 0,03%; Актелик 50 ЕК - 0.15%; Моспилан 20 СП - 0,02%; Санмайт 20 ВП - 0.075%; Вазтак 10 ЕК - 0.03%; Децис 2.5 ЕК - 0.05%; Нексид 015 КС - 0,04%; Нуреле Дурсбан - 0.1%; Фюри 10 ЕК - 0.02% .
Пръскай растенията отдолу-аз обикновено ги поставям на по-високо място,клякам на около 1/2м. и пръскам листата отдолу,иначе няма смисъл.

Значи трябва да си включиш препарат срещу яйцата и ларвите на белокрилката. В момента на пазара се предлага само Адмирал 10 ЕК
Това за белокрилката.

За акарите.
Тази комбинация, която са ти препоръчали в Сортови семена, имам предвид Нисоран + Аполо, е много добра. И двата препарата са чисти акарициди, с единия /Нисоран/ ще атакуваш възрастните и яйцата, а с другия /Аполо/- само яйцата. Само че не ги смесвай, а ги редувай през 7 дни примерно. Пръскай от долната и горната страна на листата, или направо потапяй растенията "надолу с главата" в готовия разтвор.

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 25 мар 2012, 23:01

Ихаа!Цани, много-много ви Благодаря! :flower :heart

Значи - тази седмица стигам до магазина и купувам списъка от Сортови семена за акарите, и адмирал 10 за белокрилите! :cross :cross :flower

Няма да правя микс, добре, но така ми препоръча агрономката от Сортови семена миналата година, тогава всички бяха болни от всичко /брашнена мана, акари, белокрилки, черни въшки и други дори май :mad: / и беше станала истинска трагедия... :crybaby:

Да - аз виждам живите яйца на белокрилката, не на акарите. И опитвах да ги мия, къпя, и да ги трепя с пръсти, но полза почти няма...

Няма ли някой от системните препарати за акари, въшки и белокрилки? Че с тези контактните май не стигам много на далече... :think
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Потребителски аватар
Рози
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Рози » 25 мар 2012, 23:08

Като виждам,според mania zelena трябва да имаш собствена агроаптека,или около стотина излишни лева,за препарати. :lol:
Аз използвам за няколкото хибискуса ,които имам Омит-против акари и съм много доволна от него.
А за белокрилките съм чела,че е хубаво не само да пръскаш с препарата,а и да поливаш почвата с него.

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 25 мар 2012, 23:16

Ама аз винаги съм поръсвала, пръскала всичко - почва, саксии, под, стъбла, листа от горе, отдолу, пъпки... :mad: И гадовете пак са там... :wall

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот belika » 25 мар 2012, 23:26

Рози написа:Като виждам,според mania zelena трябва да имаш собствена агроаптека,или около стотина излишни лева,за препарати. :lol:
Аз използвам за няколкото хибискуса ,които имам Омит-против акари и съм много доволна от него.
А за белокрилките съм чела,че е хубаво не само да пръскаш с препарата,а и да поливаш почвата с него.

Ами то за живещите в мръсни градове последните 5 години си е баш така, всяко лято - поне по 4-5 супер резистентни болести и вредители, а после се пренасят и в зимната градина, където заразяват и стайните... :crybaby: :crybaby:

По-важно е като ще купуваш цялата агроаптека - поне да купиш и действаш с правилната комбинация, та да не се затриват сума ти красавици обичани :cross

Добавка 26 март:

tzani написа:
belika написа:...До сега пръсках с микс:
...
Значи трябва да си включиш препарат срещу яйцата и ларвите на белокрилката. В момента на пазара се предлага само Адмирал 10 ЕК
...

Така - разпитах и разгледах по аптеките - Адмирал 10 ЕК е доста скъп - бих искала да попитам дали НУРЕЛЕ Д или нещо друго налично и по-достъпно - 10тина пъти по-евтин - би убил яйцата и ларвите на белокрилката?

Добавка - Рози, този ОМИТ 57 ЕК - аз не го намирам за продажба в никоя аптека - вие от къде сте го закупили? Дали е наличен към днешна дата?
Последна промяна от belika на 26 мар 2012, 12:54, променена общо 3 пъти.

Потребителски аватар
Fresi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Fresi » 25 мар 2012, 23:54

Едната ми китайска роза постоянно е с белокрилки :( .Последния път,преди няколко дни,като погледнах под едното листо гледката беше ужасяваща :mad: :mad: .Третирам с Моспилан,вече няколко пъти.Е,не умират и това си е :wall .Листата вече не приличат на себе си.Сега има две пъпки и е свежа,докато не погледна пак под листото :mrgreen: .

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот Delphinium » 30 мар 2012, 23:11

anistefanova написа:ЛИРОСЕКТ е спрян от производство от около 2 години. Дори и да намерите някъде изостанал по агроаптеките, ще е с изтекъл срок на годност най-вероятно.

Сега намерих информация, че активното вещество на лиросекта - абамектин, е част от противопаразитни хапчета за кучета и котки. Значи моята шарена мустакатка редовно си поема лиросект :mrgreen:
Но това значи, че активното вещество продължава да се произвежда у нас (производителят на хапчетата е същия, който правеше и лиросекта), само че не стига до нещастните цветари и зеленчукопроизводители :wall

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 30 мар 2012, 23:12

ми да почнем да разтваряме хапчета в пръскалките? :lol:
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот Delphinium » 30 мар 2012, 23:23

kikabelata написа:ми да почнем да разтваряме хапчета в пръскалките? :lol:

За съжаление основната съставка е друга :(
PRAZIMEC-D (ПРАЗИМЕК-D) - антипаразитни таблети за кучета
Състав:
една таблета съдържа - Abamectinum (Абамектин) - 2 мг., Praziquantelum (Празиквантел) - 50 мг. В състава са включени и аскорбинова киселина, лактоза, пшенично нишесте, захароза, натриев лаурил сулфат, микрокристална целулоза, талк, магнезиев стеарат, колоидален силициев диоксид.

Аналогични са и котешките таблетки:
PRAZIMEC-C (ПРАЗИМЕК-С) - антипаразитни таблети за котки
състав:
една таблета съдържа - Abamectinum (Абамектин) -0,250 мг., Praziquantelum (Празиквантел) -6,250 мг.

Потребителски аватар
tzani
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот tzani » 31 мар 2012, 09:06

belika написа:Така - разпитах и разгледах по аптеките - Адмирал 10 ЕК е доста скъп - бих искала да попитам дали НУРЕЛЕ Д или нещо друго налично и по-достъпно - 10тина пъти по-евтин - би убил яйцата и ларвите на белокрилката?

Ами скъп е, но в момента на пазара явно няма аналог.

Ето в тази статия споменават още Авант (на него разрешението му за разпространение в търговската мрежа изтича в края на 2013, може да пробваш да го намериш) и Аплауд (краен срок за употреба на наличните средства - 2010, значи няма как да го намериш):
http://agronet.bg/agro/plant-protection/394-belokrilka-biologia-borba.html

В съседната тема Рали е дала линк към сайт, на който предлагат биоинсектициди, можеш да им се обадиш и да ги питаш за цени, информация и т.н.
http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=29&t=490&p=553242#p553242

stefaniforestyr
Фиданка
Фиданка

Мнениеот stefaniforestyr » 05 яну 2014, 22:57

Аз при белокрилки опръсквам обилно листата отгоре и отдолу и стеблото с лак за коса :oops:
Може да е смешно, но може и да помогна на някой с моята измишльотина-лака оставя един филм върху листото и не привлича белокрилката
даже имам подозрения и че мори новородените, които са залепени на листото

Потребителски аватар
dobis
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот dobis » 05 яну 2014, 23:18

Хм.... това звучи интересно .

Преди много време един акъл от рускините , писала съм го някъде, гореш душ - 42-44 градуса . Така варих по едно време фуклите , че те по-корави . Имаше ефект , но то напаст тотална , на орляци се изсипва от Комшиите ...та се отказах. И не съм се сещала да си поизгоря ръцете , но да пробвам да измия така някои хибита. Но с мъхестите е абсурд ...изобщо не се сещам вече с какво да опитам. Много е временно , за няколко дена , изгорели китки от отровите и пак облаци от тая напаст , при всеки полъх на вятъра.
Стискай зъби и се смей!
Чакай и се надявай!
Дограмата ми хлопаааааа

Потребителски аватар
denima75
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот denima75 » 05 яну 2014, 23:49

Малии,ми аз имам еди лак за коса дето хич не съм ползвала пък е най вероятно с изтекъл срок,щото ми беше подарък към покупка а аз хич не обичам да си цапотя главата с тия неща,добре,че не съм го метнала,при първото нашествие на тая напаст ще се пробва.Това с горещия душ много терористично ми се вижда,на мен не ми стиска.

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Borjana » 06 яну 2014, 02:10

Стига бе! Това с лака е ужасно! Да, най-вероятно ще умори гадовете, но ще блокира растението да диша! Вие луди ли сте?

stefaniforestyr
Фиданка
Фиданка

Мнениеот stefaniforestyr » 06 яну 2014, 07:19

Еми живи са ми всички, които съм пръскала до сега. Предполагам по време на периодичното пулверизиране с вода лака малко по малко се отмива и листата има от къде да дишат. Някои хибискуси пък директно веднъж месечно ги къпя с душа, тъй като са огромни и не ми се занимава да почиствам листо по листо от прах например.
Но описаното по-горе е ясно и си е по подразбиране, исках просто да съм полезна, не знаех, че съм и луда. Но мисля, че когато човек има малки деца и цветя следва да е много внимателен и аз специално гледам да прилагам какво ли не, само не и отрови.
Сори, ще гледам вече да съм по-слабо активна за да не скандализирам

Върни се на “Бърза помощ!”