Снимки на гадинки и други неприятни неща

За паникьосани потребители
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
По възможност в този форум пускайте снимки и правете максимално подробно описание на проблемите за да могат останалите потребители да ви помогнат адекватно!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Снимки на гадинки и други неприятни неща

Мнениеот rederere » 10 апр 2015, 20:33

Подариха ми тази азалия, но има нещо, което не е наред с нея. Ако снимките не са достатъчно ясни, ще направя нови. Акари, въшки? :think
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот keri petkova » 10 апр 2015, 20:56

Според мен са акари. Огледай за фина паяжинка между листата и я напръскай

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 10 апр 2015, 21:02

Имам Нисоран и Ортус, мога да сложа и от двете. Струва ли си борбата, според теб, или да я подарявам на някого, който е готов да води битката? Не искам да си вкарвам гадини,с които не бих се справил, ако това е цената да имам това растение вкъщи. :oops:
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот keri petkova » 10 апр 2015, 21:21

Ами аз бих се опитала да си я задържа :oops: Хубава е. Миналата пролет се купих един преоценен стефанотис и докато се усетя и той, и два хибискуса покрай него изглеждаха като твоята азалия. Отделих ги на стълбището и два или три пъти пръсках с Нисоран. Имам ги и трите в момента. Решението си е твое :nod: Има много хора, които упорито се борят с тая гад и не могат да се отърват от нея. Зависи цветето доколко ни допада, че да водим битката :wink:

Потребителски аватар
Pyracantha
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Pyracantha » 10 апр 2015, 21:41

Red, не се отказвай от Азалията. Аз имах същия проблем с моята Азалия миналото лято. Тя е градинска, но по стечение на обстоятелствата я гледам на терасата. Та беше акарясала до безобразие, не е за разправяне. Използвах Ортус. Позиционирах в банята, и й направих стабилна "баня" с пулверизатора, от всички страни, вкл. и почвата, докато потече разтвор от нея. После я "изолирах" на др. тераса, където нямам растения. След 10-тина дена повторих същата процедура. След една седмица я върнах на мястото й. Напръсках и съседните растения, които разгледах най-щателно. Те нямаха нищо, цялата гад беше по азалията.
Та сега можеш да я видиш как изглежда в темата за градински азалии. :wink: А беше леш..... :mad:
Тази година смятам да я напръскам превантивно като прецъфти. И после лятото или есента- отново.
Успех, Ред!
And suddenly you know it's time to start something new and trust the magic of beginnings."
- Meister Eckhart

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот rederere » 10 апр 2015, 21:47

Кери,Pyracantha , много ви благодаря. :) :flower
Ще я запазя, убедихте ме, съвсем скоро отровата ще влезе в действие, ще сложа растението под найлон, ще им разкажа игрицата на нежеланите гости :twisted:
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот keri petkova » 10 апр 2015, 21:52

Само така :) :thumbup:

Потребителски аватар
nikolica
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот nikolica » 26 юли 2015, 10:34

Вчера, след поредица от неприятни случки, реших да се освежа при цветенцата на балкона, но там ме чакаше следващата лоша изненада. Сякаш някой беше изтърсвал покривка с брашно, така бяха листенцата на всички цветя. Избърсах ги едно по едно, което ми подейства донякъде успокояващо, защото трябваше търпение и нежност. Днес изглеждат добре. Ето една снимка от листото на амарилиса, защото там личи най-много, какво може да е? Около нас има много и различни дървета, но миналата година не съм имала такъв проблем
Изображение
Имам и наядени листенца, гледах за гасеница, но не открих, с какво да ги лекувам?
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Пери » 26 юли 2015, 21:59

Наяденото може да е от щипалка.

Потребителски аватар
Swetoslawa
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Swetoslawa » 27 юли 2015, 11:32

nikolica написа:Имам и наядени листенца, гледах за гасеница, но не открих, с какво да ги лекувам?

И при мен на единия Оксалис имаше такива листа, помислих си, че от само себе си, листото е деформирано, но явно нещо ги яде.Какво ли?
ИзображениеИзображениеКамъкът си тежи на мястото! ИзображениеИзображение

marinella1303
Семенце
Семенце

Мнениеот marinella1303 » 07 юни 2016, 23:08

Здравейте ! :) Имам проблем с розата - огромен. По розата имаше паяжинообразуващи акари, но в началото не знаех какво точно са тези "същества" понеже досега никога не съм имала рози или пък други цветя. Първо пробвах с "Нуреле" - за няколко дни изчезнаха, но се появиха пак, след това приятелят ми ходи в цветарски магази, описал "симптомите" и му продали препарат на който не виждам точно име пише "Gea Fert срещу белокролка и памукова листна въшка" - то също не свърши работа разбира се. Огледах внимателно розата и забелязах паяжините, а по долната страна на листата вече имаше много гадинки, разгледах в интернет и разбрах,че са паяжинообразуващи акари. Тогава отидох в аграрна аптека и ми препоръчаха "Нимвет" - на него пише,че е екологичен спрей. Напръсках растението доста обилно, понеже беше в плачевно състояние, но на другия ден беше почнало да исъхва и се оплаших,че съм прекалила, поради което я измих с вода. Сега розата е в ужасно състояние - листата ѝ исъхват и падат и на всичко отгоре все още с ужасните акари... В почвата има и ампули за отблъскване на вредители, но като гледам така акарите не се повлияват от това... Мога ли с нещо да ѝ помогна ? :( Има и наченки на нови листа и разклонения, но ме е страх, че акарите и тях ще опропастят :( Дали няма да е по-добре ако я орежа на няколко сантиметра от почвата? Тя сега е почти само разклонения, няколко листенца и два цвята :(

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 08 юни 2016, 09:27

На мен ортуса ми помогна най-много за акари, е, на следващия сезон, пак може да се появят, но е силничък. Не знам защо са се размножили толкова, времето е достатъчно хладно и влажно, явно отдавна е проблемът. Също и когато валят дъждове, обикновено не се пръска, дъждът ги измива, добави като пръскаш и по няколко капки сапун към разтвора, като прилепител.
Най-добре е да се редуват препарати и профилактично да се пръска, специално розите, докато не са се намножили много гадинките.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alien » 08 юни 2016, 13:54

@marinella1303: Срещу акарари съм ползвал (успешно) Нисоран. Обаче май зависи какъв е акарът...
От кой град си и в коя агро аптека си ходила? За София, обикновено късам нападнато листо, слагам го в найлон с цип (взимам и лупа) и ходя в агроаптеката срещу комплекса "Червено знаме".
П.С. Дали няма някой "доктор" по растителна защита, подобен на частните ветеринари?

marinella1303
Семенце
Семенце

Мнениеот marinella1303 » 08 юни 2016, 21:26

От Велико Търново съм. И аз ходих така с нападнато листо в найлонче с цип. Изобщо не съм запозната с борбата с вредители и "помощниците". Ще пробвам това със сапуна, когато мога да я напръскам пак. Днес я мих отново и ѝ изчистих листата (които са съвсем малко на брой) старателно от вредителите, но разбира се сигурно някоя се е скрила по стеблата или в цветовете (понеже там са най-много). Може би този препарат не убива яйцата им и затова отново има. Има надежда с малките наченки по стеблата, но ме е страх да не ги "изсмучат" и тях .... :( Ето я и нея :

Изображение Изображение Изображение

Някакви препоръки докато е в това състояние? По-малко ли трябва да я поливам ?

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот zvete » 08 юни 2016, 22:09

О, понеже нямаше снимки и уточнения, защо останах с впечатление, че е роза в градина или на балкон, по-голямо растение. То било мини.За много нападнато от акари изглежда доста добре, ако влезеш в темата за мини-розите ще видиш че това е един от основните проблеми, почти винаги са с акари. Не знам какво очакваш да видиш, въшка ли- ако вземеш лупа ще видиш отдолу по листата малки топчести паячета и миниатюрни топченца, яйчица.Според мен минитата страдат от къщните условия и ниска въздушна влажност. Осигури и прохлада, въздух и подрежи ако трябва, ще изникнат нови стебла и листа.Непременно обаче третирай не само със сапун, но и с акарицид от агроаптека, иначе ще се връща акара. Ако държиш на розата, и профилактично я пръскай всяка година, зимата ако й осигуриш остъклена тераса, сигурно ще се чувства по-добре.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Върни се на “Бърза помощ!”