Почвата на стайните цветя

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
iva
Дръвче
Дръвче

Почвата на стайните цветя

Мнениеот iva » 05 юни 2006, 18:03

Каква почва ползвате за стайните си цветя?В магазина ми казаха,че е най-добре торфената,но напоследък по повърхността на саксиите с торфена почва започна да се появява нещо като мъх(незнам точно какво е).Предпочитам да си купувам почвата -мисля,че е по-сигурно за предпазване от вредители,отколкото да я взимам от гората,въпреки,че имам тази възможност.При нас по магазините се продава 2 вида-торфена и другата е една такава по-плътна-пише на етикета за стайни растения и взех да се чудя дали да не пробвам с нея.Зная,че всяко цвете има нужда от различна почва и различни пропорции в състава,но ако сте стигнали до някаво по-рационално решение,ще се радвам ако споделите :)

Потребителски аватар
deddi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот deddi » 05 юни 2006, 18:06

Много странно!Аз останах с впечатление,че за предпочитане е торопочвената смес,която е по-богата на хим.елементи и минерали.Да не би аз да сьм в грешка?

Потребителски аватар
al.yank
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот al.yank » 05 юни 2006, 18:08

Торфената съхне бързо и става на буци,аз купувам торопочвена.(не торфо)
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=30518
Умът не е привилегия,а дарба!

Потребителски аватар
kasija
Дръвче
Дръвче

Мнениеот kasija » 05 юни 2006, 18:11

al.yank написа:Торфената съхне бързо и става на буци,аз купувам торопочвена.(не торфо)

И аз предпочитам торопочвена. :thumbup:

Потребителски аватар
iva
Дръвче
Дръвче

Мнениеот iva » 05 юни 2006, 18:24

al.yank написа:Торфената съхне бързо и става на буци,аз купувам торопочвена.(не торфо)

Е сега какво да правя,като повечето от цветята са ми насадени в торфена :crybaby: :crybaby: Дали да ги пресаждам или да ги оставя така до другата пролет :( ами така е...като не пита първо чове,а се доверява на някакви си продавачки нацветя,където не си разбират от работата :mad: Но това ше ми е за урок(дано само да не е с лош край).Пък и аз съм една такава импулсивна-решавам,че ми трябва почва и направо отивам и купувам :(

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот Delphinium » 05 юни 2006, 18:28

Аз пък от няколко години минах изцало на торф - купувам основно една литовска от Метро - казва се Rekiva май. А от есента към нея прибавям и перлит (намира се в магазините за строителни неща). И съм много по-доволна. Но трябвна да се внимава с поливането, защото задържа повече вода, както и да не пресъхне, че после труднож се намокря.
Предимства - много лека и лесно се пренасят и големи саксии и сандъчета, особено ако има и перлит вътре; няма никакви буболечки и болести.

Потребителски аватар
deddi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот deddi » 05 юни 2006, 18:29

е,сега,не вярвам да е толкова фатално!Аз като цяло имам едно правило-като купя цвете,не го пресаждам минимум месец.А те ги продават засадени в торФена смес.Така че ,едва ли е толкова Страшнио!

Потребителски аватар
Valchen
Дръвче
Дръвче
Контакти:

Мнениеот Valchen » 05 юни 2006, 18:31

А аз последния път си купих торопочвена, с надпис обеззаразена и след отварянето й установих, че просто бълва от плевелчета извътре :eek: , добре че поне нямаше и гадини :mad: Тъй че май ще мина пак на торфопочвена - въпреки всичките й недостатъци поне няма нежелани елементи извътре (имам предвид флора и фауна, а не минерални :mrgreen: )

Потребителски аватар
deddi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот deddi » 05 юни 2006, 18:34

Ами и аз така.Но кьм нея прибавих пяськ и тор от калифорнийски червей и оставих да престои около месец.

Потребителски аватар
iva
Дръвче
Дръвче

Мнениеот iva » 05 юни 2006, 18:41

Delphinium написа:Аз пък от няколко години минах изцало на торф - купувам основно една литовска от Метро - казва се Rekiva май. А от есента към нея прибавям и перлит (намира се в магазините за строителни неща). И съм много по-доволна. Но трябвна да се внимава с поливането, защото задържа повече вода, както и да не пресъхне, че после труднож се намокря.
Предимства - много лека и лесно се пренасят и големи саксии и сандъчета, особено ако има и перлит вътре; няма никакви буболечки и болести.

А този перлит го размесваш с почвата или го слагаш на дъното на саксията за дренаж(чела съм че главно за това се ползва) :?:

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 05 юни 2006, 18:55

iva написа:А този перлит го размесваш с почвата или го слагаш на дъното на саксията за дренаж(чела съм че главно за това се ползва) :?:

аз слагам и за дренаж, и размесвам с пръстта. според зависи от цвекето слагам повече или по-малко.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
iva
Дръвче
Дръвче

Мнениеот iva » 05 юни 2006, 19:05

kikabelata написа:
iva написа:А този перлит го размесваш с почвата или го слагаш на дъното на саксията за дренаж(чела съм че главно за това се ползва) :?:

аз слагам и за дренаж, и размесвам с пръстта. според зависи от цвекето слагам повече или по-малко.

Тоест,ако е по-влаголюбиво слагаш по-малко или обратното?

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнениеот kikabelata » 05 юни 2006, 19:13

по-скоро, ако иска лека почва слагам повече, ако иска по-плътна - по-малко. а иначе перлитът е за по-добра пропускливост и повече въздух в почвата, но и той може да поема от влагата.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
deddi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот deddi » 05 юни 2006, 19:26

А за драцената каква трябва да е почвата?

Потребителски аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнениеот маргаритка » 05 юни 2006, 21:06

Ако е от торфо-почвената смес, която ползвам и аз, трябва да е с повечко перлит.
С тази смес обаче трябва да се добавят торове.
Знам, че ще ви прозвучи много грозно, но досега не съм попадала на обеззаразена почва, която да е българско производство. На маймуни ни направиха дребните тарикати.

Върни се на “Техники и материали”