Препарати за растителна защита

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
DIDKA_BG
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Препарати за растителна защита

Мнениеот DIDKA_BG » 17 ное 2016, 20:44

Благодаря ви :)

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 12 юли 2017, 17:38

bimbargo написа:..ФЛОРАМАЙТ ...но трепе всичко, вкл. и яйцата. затова от раз ликвидира всичко. ..

Това означава ли, че еднократно пръскане е достатъчно?
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнениеот bimbargo » 12 юли 2017, 19:51

Абсолютно да. И наистина от един път ликвидира всичко при мен.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Изображение

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 18 юли 2017, 14:47

magimei написа:Хора дайте свестен акарицид , гадовете ще изядат хибискусите. Емо беше дал Флорамайт като качествен , но днес като звъннах на телефона ми обявиха цена от 115 лв за 250 мл :eek: .

Нисоран
локално-стемен акарицид с контактно и стомашно действие
0.5 мл/1 л вода

Санмайт 20 ВП
несистемен тиокарбаматен инсектицид и акарицид
0.075% т.е 7.5 г на 10 л вода
Неудобството е, че е на прах и дозирането за 1л е трудно

Иначе съм доволна от втория препарат. Миналата година пръсках и проблемът се реши.
Нисоран ползвах, когато гледах хибискуси (предполагам вече знаеш, че акарите са им постоянен спътник). Също съм доволна, но пръскането се повтаря след 7 дни.
За санмайта не съм сигурна дали се повтаря.
С Флорамайт миналата седмица си пръсках орхидеите по повод на един яко акарясал дендробиум. Но понеже листата му са доста поразени, не мога да разбера какъв е ефекта, а нови, на които ще личи, развива бавно.
Иначе препаратът е доста хвален.
Бимбарго тази пролет или миналата година беше, ни направи поръчка и успя да ни снабди с по-малки разфасовки (20 или 40 мл :think ).

ПП. В листата на Агропал има и Санмайт 10 СК (суспензионен концентрат).
С еднакво активно вещество, но с разрешително на Франция (другият - Япония).

РАЗРЕШЕНИ УПОТРЕБИ
Ягоди (в оранжерии), Цветни култури (в оранжерии) - xризантема, бегония, бенджамин, амарилис, лилиум, теменужка, гербер, циклама, коледна звезда, хибискус, Овощни разсадници – ябълки, круши, сливи -
Тетранихови акари - 0.14% -Само на такива ли действа?
Няма карантина.
Не знам дали имат еднакво действие с другия :think . И дали го има по агроаптеките.
Последна промяна от delfin на 18 юли 2017, 15:03, променена общо 1 път.

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 18 юли 2017, 14:52

Санмайт използвам и аз, но нещо не ги уморявам :wall .Търсих в Интернет, но не мога да намеря препарата освен при тези с които говорих. По малка разфасовка пък изобщо :crybaby: .Ще се мъча пак със Санмайта и да Делфинче точно за хибискусите ми трябва.

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот delfin » 18 юли 2017, 15:06

Я си вземи тогава един нисоран. Пръскаш според указанията и след седем дни пак. И до....следващато акарясване :D . Да речем профилактично преди зимното прибиране.
Аз от санмайта бях долна :think. Да не си го ползвала продължително и да са станали резистентни?

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 18 юли 2017, 21:10

Абе тая гад заедно с белокрилките ме разсипаха от зимата до сега. Може и да са свикнали с препарата.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 22 юли 2017, 07:05

Нисоран не е ефективен срещу възрастните акари, но пък е ефективен срещу яйцата и ларвите, та затова се препоръчва когато няма много възрастни (т.е. когато нашествието едва започва или като профилактика напролет когато започват да се излюпват) - това може да го прочете всеки на листовката на препарата и не знам защо продължава да се препоръчва този препарат като лечение на вече засегнати растения.

Санмайт тъкмо напротив - ефективен е срещу възрастните, но не е ефективен срещу яйцата, но пък има продължително действие и може да повлияе няколко поколения акари - трябва обаче да се нанесе много добре навсякъде по растението, както на горната, така и на долната страна на листата и т.н., тъй като не е системен препарат... новоизрастващите листа, разбира се не са покрити от препарата.

Друг много ефективен препарат е Ортус, който за съжаление отново не действа особено върху яйцата, но пък всичко друго умира бързо и не създава проблеми. Има и продължително действие.

"Аполо" е друг също ефективен препарат който действа върху яйцата и ларвите и по-слабо върху възрастните, но подобно на "Нисоран" им пречи да се размножават. Аз бях малко скептичен към този препарат, първоначално, но всъщност е доста ефективен май...

И, разбира се, добре е да се редуват препартатите. И най-важното е да се прилагат правилно - в необходимата концентрация като се окъпе цялото растение абсолютно навсякъде и отвсякъде - тъй като няма системни акарициди, за съжаление, всичко трябва да се мине със съответния препарат. За Нисорана пише малко по-различно - че преминавал уж през листата като се напръска горната срана и действал и отдолу, но на мен нещо не ми се вярва :) по-сигурно е да се окъпе отвсякъде :)

А ти сигурна ли си че са именно акари? Макар че Санмайт е доста ефективен и срещу насекоми... и аз имам 2 хибискуса (т.е. не са точно мои, но аз се грижа за тях, общо взето) и ги беше нападнал трипс, а може би и още нещо (бах ги оставил за 2-3 седмици на открито)... та ги понапръсках първо със Санмайт, а после и с Моспилан и сега са добре (след като ги прибрах на закрито отново, за да не прихванат пак нещо)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 22 юли 2017, 08:05

hinotori в Сортови семена ми казаха, че това са акари. По долната част на листата има кафяви налепи. Пръсках с какво ли не, бърза и механично с чист спирт. Е няма такава напаст и нападат основно семенаците от зимата. Сортовите не знам с какво са ги третирали преди да ги купя, но по тях не ходят. Всички са близо един до друг на терасата, просто няма как да ги разделя. Купих Адмирал за белокрилка та и днес ще третирам за нея, но пък си притеснявам че след 3-4 дни пак се пада да пръсках за акари.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 22 юли 2017, 16:00

Бе какъв Адмирал :) не се занимавай с глупости - за цветя когато става дума ползвай най-силните налични препарати - например "Моспилан", "Актара", "Калипсо", може би и "Фюри"... този Адмирал не е ефективен срещу възрастните форми на белокролката, освен всичко друго... сега когато става въпрос за планово пръскане и за големи площи е по-различно (там трябва да се щадят полезнит насекоми - пчели и др.), но когато става въпрос за стайно или саксиено растение нямаме такива ограничения... като ще пръскаш с отрова, пръскай с такава която наистина помага :) Аналогично и за Нисорана, както споменах по-нагоре - масово го препоръчват за домашна употреба, а той не е особено ефективен когато популацията е вече голяма - тогава искаме всичко което мърда да измре възможно най-бързо и до крак за да се спаси индивидуалното растение - вече друго е когато имаме цял масив растения - тогава се пръска планово напролет и т.н...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 22 юли 2017, 23:14

hinotori , благодаря за съвета. Утре ще се разтъпча да потърся някой от изброените препарати :flower :flower :flower !

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

"Фитоспорин-М" ­

Мнениеот delfin » 09 ное 2017, 08:45

Копирам мненията тук, защото ще се видят от повече хора. Ще е полезно, който си взе от този препарат да даде мнения от първа ръка :)
Proletno Cvete написа:
delfin написа:От поръчката за семена си поръчах този препарат https://seemnemaailm.ee/index.php?lang=en&GID=12426
Искам да го ползвам за орхидеите. В една кофа с 5 литра вода да направя разтвор. Но не знам колко от препарата да сложа. Кои дози да гледам? Например коренова гнил при домата :think , или пък обработка на почва ?
Ще топя саксиите и ще облея орхидеите, колкото може нагоре.
Или това:
- Обработка растений в период вегетации. Полив 2-4 кв.м. или опрыскивание 100 кв.м. садово-огородных растений каждые 2 недели. 15 мл (1 стол. ложка) жидкого препарата на 10 л воды.­
Моля за съвет?

:mad: :mad: :mad: :mad: Ей заради тези безумни дозировки НЕ веднъж съм се оплаквала тук. Добре поне, че не са на декар... :wall
Делфинче, виж какво открих по-надолу в текста. Може би това е правилната доза:
- Полив комнатных растений: 4 капли на стакан воды (200 мл).­

valenopsis написа:Нямам личен опит с този препарат (Фитоспорин-М (порошок)­), но от описанито на страницата от посочения линк съдя, че това е нещо от типа на пробиотик за растения. Разчита се на "добрите" бактерии Bacillus subtilis­ да се борят срещу други "лоши" бактерии и гъби. Опаковката е 10 грама, но има и опаковки по 100 грама, четете внимателно. Най-високата посочена доза (но за картофи) е 5 грама на литър вода. Обърнете внимание, че дозите в капки и милилитри са за ползване на предварително приготвен разтвор от една част прахче и две части престояла вода. Тук частите се мерят в обем вероятно. Водата задължително трябва да е престояла, за да не изтрепе бактериите в случай, че е хлорирана. При употребата на препарата задължително се ползват гумени ръкавици и маска (така пише).
Според мен, ако човек иска да лекува растения, то трябва да ползва най-високата доза, защото няма как да определи точно причинителя. Това означава да се разтвори половината от опаковката в литър вода (= 5 g/l) и да се напръскат и/или накиснат растенията.

Мен това ме притесняваше - точното приготвяне на първоначалния разтвор.
Каква я свърших във вторник:
Използвах престояла вода - 5 литра. Сложих цялото пакетче, което е 10 грама. Трудно се разтваря. Трябва да се изчака 1-2 часа преди употребата на разтвора. От предварителното четене по диагонал, това си го бях превела, че трябва да се ползва до 1-2 часа от приготвянето. Тъй като трябваше да излизам, а вече бях почнала да се занимавам с това, изчаках само 1 час. Дано да е било достатъчно.
Топих саксиите и обливах булбите в основата и малко нагоре, според големината на орхидеята. Започнах от най-безпроблемните и завърших с най-проблемните. Това количество ми стигна за 62 саксии , като имам няколко големи, доста 12-ки и доста 9-ки и 7-ци. Обработването на големите растения с намаляващия разтвор беше трудничко.
Като цяло разправия (така е с какъвто и да е препарат :) ). Дано поне има някакъв ефект.

Потребителски аватар
magimei
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот magimei » 10 ное 2017, 22:03

Делфинче ще чакам да си кажеш мнението за препарата, че и аз си взех.

Потребителски аватар
sashatoseva
Дръвче
Дръвче

Мнениеот sashatoseva » 11 ное 2017, 13:51

Фитоспорин - М
Ето дозите които имам от моя позната, която го ползва. Това са за праха, има и паста, ако се интересува някой ще напиша дозите и за нея.
Фитоспорин – прах разрежда се с нехлорирана вода

Разрежда се непосредствено преди ползване на разтвора за пръскане или поливане.
- пръскане – 1.5 г ( ½ ч.л.) на 2 л. вода
- за лечение – 1.5 г ( ½ ч.л.) на 1 л. вода
Ползва се за гъбични и бактериални заболявания.
С 1 литър разтвор се поливат средно 10 растения.
Ползвах го лятото при мушката, определено по малко загуби имам в сравнение с други години.
моите снимки http://sashatoseva.snimka.bg/

petrova149
Бонсай
Бонсай

Мнениеот petrova149 » 19 ное 2017, 19:50

Имам бял/сив мухъл по пръста в саксиите, за пръв път ми се случва, даже при малките Адениуми и Кактуси?!?! Надявам се да изчезне, рядко някои ги поливам, но тя се появява веднага като ги полея. Моля дайте съвет какво да направя, с какво да напръскам?

Върни се на “Техники и материали”