Манго,папая и други екзотики

Отглеждане на други растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
KLEN
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: Манго,папая и други екзотики

Мнениеот KLEN » 20 ное 2013, 10:02

Наистина изглеждат по-различни! Дано вътре са розови, аз тях по ги харасвам. :thumbup: Ще узреят! :cross
Мы сошли с ума....,но мы не скажем никому
http://is55.snimka.bg/flowers/cvetyata- ... 6.15805452

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 06 апр 2016, 10:30

На мен ми е много интересно едно нещо. Всеки казва, че когато си захванал някакво дръвче от семка или костилка, било то манго, авокадо, цитрус, праскова и т.н. след това трябва да се облагороди, за да започне на ражда. Обаче защо например, когато в природата има поникнало дръвче, след това то само започва да си ражда без да бъде облагородявано, вряно плодовете са кисели и по-дребни, но все пак ражда. Значи и едно засадено вкъщи дръвче трябва да започне да ражда рано или късно, то трябва да се възпроизведе. Баба ми ми е казвала, че навремето така са захванали праскова от костилка и в двора е започнала да ражда всяка година по няколко едри праскови, без да я облагородяват.

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 25 апр 2016, 15:13

Продължаваме с манията. След като вече си имам манго, което се захвана и сега се вкоренява, засадих и авокадо, днес минах през Кауфланд и е изненадах, когато видях че има карамбола и физалис. Взех си един плод карамбола и сега се надявам да има семена в него, хем ще го опитам за първи път, хем ще го засея. Прочетох в интернет, че не е никак сложно, само да попитам в кофичка от кисело мляко става ли да ги засея или трябва в нещо по-голямо? И да слагам ли шише отгоре?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 25 апр 2016, 15:41

kaloqn_0998 написа:Обаче защо например, когато в природата има поникнало дръвче, след това то само започва да си ражда без да бъде облагородявано, вряно плодовете са кисели и по-дребни, но все пак ражда.

Мисля че сам си си отговорил на въпроса... а и честно казано, виждал ли си диво авокадо, диво манго, див лимон, дива ябълка и т.н. че си толкова сигурен какво точно раждат? Има дръвчета които подивели не раждат нищо - точно ябълките са типичен пример, ако не ме лъже паметта... в смисъл ако от културна ябълка засадиш семка. Е или да кажем от 10 засаденои семки 9 нищо не разждат.. нещо такова... :)
Последна промяна от hinotori2772 на 25 апр 2016, 15:46, променена общо 1 път.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 25 апр 2016, 15:45

kaloqn_0998 написа:Продължаваме с манията. След като вече си имам манго, което се захвана и сега се вкоренява, засадих и авокадо, днес минах през Кауфланд и е изненадах, когато видях че има карамбола и физалис. Взех си един плод карамбола и сега се надявам да има семена в него, хем ще го опитам за първи път, хем ще го засея. Прочетох в интернет, че не е никак сложно, само да попитам в кофичка от кисело мляко става ли да ги засея или трябва в нещо по-голямо? И да слагам ли шише отгоре?

Карамбола и физалиса растат без проблем от семена... физалиса даже дава и плод... макар че е добре да си вземеш специално за физалис от разсадник или нещо такова... то може да се засади в градината и за един сезон израства цъфти и дава плодове. Естествено първо се засаждат в малки съдове за да се получи разсад и т.н. За карамбола - то расте по-бавно и може да засадиш семсите в малки саксийки, после като попорастнат растенията ги мести в по-големи и т.н. - имах няколко годишен карамбол, ама понеже нямам много време за поливане и всичко различно от епифит и сукулент при мен не преживява лесно... та си изсъхна неполято дръвчето а беше станало към 70-80 см (със саксията).
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Мнениеот sand wedge » 25 апр 2016, 19:38

kaloqn_0998 написа:Всеки казва, че когато си захванал някакво дръвче от семка или костилка, било то манго, авокадо, цитрус, праскова и т.н. след това трябва да се облагороди...
Семенно размножените растения авокадо влизат в плододаване на 6-та-8-ма година.Присадените - 2-ра-4-та. Семенното размножаване се предпочита при селекцията на по-студоустойчиви сортове, ачрез присаждане - за промишлени насаждения... При мангото преобладава семенното размножаване... Справка - Овощарство на тропика и субтропика, проф. Ц.Цолов.
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 25 апр 2016, 22:10

hinotori2772 написа:
kaloqn_0998 написа:Обаче защо например, когато в природата има поникнало дръвче, след това то само започва да си ражда без да бъде облагородявано, вряно плодовете са кисели и по-дребни, но все пак ражда.

Мисля че сам си си отговорил на въпроса... а и честно казано, виждал ли си диво авокадо, диво манго, див лимон, дива ябълка и т.н. че си толкова сигурен какво точно раждат? Има дръвчета които подивели не раждат нищо - точно ябълките са типичен пример, ако не ме лъже паметта... в смисъл ако от културна ябълка засадиш семка. Е или да кажем от 10 засаденои семки 9 нищо не разждат.. нещо такова... :)

Аз живея на село и тук има диви ябълки, които сами са се развили от семка и дават плод, тоя е много по-дребен от тези в магазините и е много кисел. Има мъхеста обвивка и тук ги събират за зимата, въпреки че на мен не ми харесват. Сливи диви има бол, с бодли и отново кисели, стават само за ракия. Има още диви вишни и круши, отново сами се засадили и вече дават плодове. В съседния двор има една вишня, от която има толкова много поникнали семеначета. В нашия двор се беше захванала така и ние я оставихме, вече от 2-3 години дава плодове и те по нищо не се различават от майката.

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 26 апр 2016, 18:53

Ей как ме е яд, имаше само една семка и аз взех че я срязах, не знаех къде е. Иначе е много вкусен, много ми хареса, утре ще тичам за два нови. Тъкмо подготвих почвата и срязах семката. :oops: Иначе искам да Ви попитам опитвали ли сте да гледате кумкуат и трудно ли е, някъде из форума четох че не е. Скоро минавах покрай цветарския и имаше такова дръвче, облагородено с плодове, високо около 20-25см. Дали са скъпи?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 26 апр 2016, 19:00

М... да... забравих да те предупредя да внимаваш да не срежеш семките... но вече си се светнал сам :) Принципно както е рязана пак може да я засадиш - тази част със зародиша която е... не се знае, знае ли се....
Кумкуат е цитрусово дръвче - гледа се толкова лесно колкото и останалите цитрусови... по-студоустойчив се води... но то като е на присадка, не е много ясно какво точно са ползвали за корени - имаше там определени видове цитрусови които се ползват точно заради много хубавите си корените като подложка за сортовете с хуибави плодове. Цената е според размера... мъничко може да е примерно 15-30 лева, по-голямо 30-50, и най-големите може да отидат вече към 70-80 лева, примерно...

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 26 апр 2016, 19:08

hinotori2772 написа:М... да... забравих да те предупредя да внимаваш да не срежеш семките... но вече си се светнал сам :) Принципно както е рязана пак може да я засадиш - тази част със зародиша която е... не се знае, знае ли се....
Кумкуат е цитрусово дръвче - гледа се толкова лесно колкото и останалите цитрусови... по-студоустойчив се води... но то като е на присадка, не е много ясно какво точно са ползвали за корени - имаше там определени видове цитрусови които се ползват точно заради много хубавите си корените като подложка за сортовете с хуибави плодове. Цената е според размера... мъничко може да е примерно 15-30 лева, по-голямо 30-50, и най-големите може да отидат вече към 70-80 лева, примерно...

Ами аз я резнах много малко от задния край, дето не е зародиша, но я изхвърлих, утре ще си взема пак. Само да попитам как да ги извадя без да ги повредя, те винаги ли са в средата на плода и веднага ли да я садя?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 26 апр 2016, 19:32

Еми гледаш срещу силна светлина къде са семките :) И внимаваш като режеш... иначе да - веднага могат да се засаждат - това е тропическо растение.

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kaloqn_0998 » 29 апр 2016, 23:07

Хора, я кажете какви други екзотични плодове сте засичали в Кауфланд през сезоните? Защото при нас това е най-големият магазин в региона, има Билла и Лидл, ама те са малки. Искам да си взема и папая и питая, папая само веднъж засякох покрай Нова година и оттогава не съм виждал.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 30 апр 2016, 11:54

Папая има и в Била и т.н. Също има Личи (Lychee), Рамбутан, Кивано, Гуава и др. Папаята обаче е много трудно да се отгледа до голямо растение, ако изобщо е възможно в нашия климат, същото се отнася и за Личито - иначе си поникват лесно - засаждат се веднага, без да се чака, защото бързо губят кълняемост. Рамбутана е подобно на личито, мисля - и двете имат един момент в който им умират старите корени, а пък нямат още нови (май) и когато е важна високата влажност. Киваното е по същество краставица - лесно се отглежда, освен че става огромно... с Гуава нямам опит, но май че може да вирее у нас също - даже дали не се продаваха някъде растения... Пита(х)ая се среща често но кактусчетата които израстват от семената са тип пълзяща лиана с въздушни корени и трявба да им се осигурява специално място/подпори и т.н. иначе е лесно за отглеждане

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 30 апр 2016, 12:02

П.С. сетих се за още... понакога пускат Тамарило, което е по същество домат - мисля че лесно се отглежда и у нас, но за да даде плод иска много слънце. Същото се отнася и за Пепиното - то пак е сродно с домата и отново може да израстне от семка, но за да цъфне и върже плод е малко по-сложно...
Също се продава и Тамамринд ... това е някакво странно нещо от семейството на бобовите... не съм много сигурен доколко лесно покълват семената... не съм пробвал.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 30 апр 2016, 12:04

П.С. папаята е много красиво растение, обаче освен че е трудно в нашия климат, то има и тази особеност че е двудомно - има мъжки и женски растения и е абсолютно невъзможно да се разбере какво е растението преди да цъфне... мъжките растения не са особено желани, като цяло...

Върни се на “Отглеждане на други растения”