MЪХОВЕ, подходящи видове за вертикални "картини"

Отглеждане на други растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Salvie
Семенце
Семенце

MЪХОВЕ, подходящи видове за вертикални "картини"

Мнениеот Salvie » 23 ное 2016, 20:11

Здравейте!
Наскоро се натъкнах на готини идеи за декорация за дома и офиса, като тези на снимките.

Изображение
Изображение

Да, ама не. Мноого е скъп този марков Скандинавски мъх! Не мога да си позволя да закупя картина с рамка 50/50, която струва приблизително 400лв. Пък и обичам да правя всичко сама и свободно да творя!
:?: С какви растения мога да заменя този мъх? Солейролията и сфагнумът подходящи ли са за заместители?
Моля, за помощ!

Благодаря, надявам се, че на правилното място във форума пиша!

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Re: MЪХОВЕ, подходящи видове за вертикални "картини"

Мнениеот Alpina » 24 ное 2016, 13:45

За сфагнума не знам, не съм отглеждала сфагнум. Солейролията - евентуално да, но - колко осветено ще е мястото?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hinotori2772 » 24 ное 2016, 16:17

Тези пана противно на това което пише не са живи, и който си мисли че може да си подържа жив мъх по стените явно просто не е наясно с мъховете :) Даже мисля че това не точно мъхове, а са по-скоро някакви лишеи (лишеи пък е съвсем невъзможно да се подържат живи в домашни условия), при това тонирани с различни багрила. Ето повече информация с по-точните им характеристики: http://bioboard.bg/News/455.aspx ... прозивеждат се по специална технология и от скъпа суровина, та затова са и толкова скъпи.

Иначе за наистина живи вертикални градини има много варианти. Ето тук има доста идеи: https://www.pinterest.com/explore/vertical-gardens/ но като че ли най-лесно осъществимо е да се ползват дребни сукулентни растения (Ешеверия, Семпервивум, Гастерия и т.н.) или пък увивни/лиани... някои видове орхидеи са също подходящи, мисля. А живи мъхове в жилищно помещение може само зад стъкло (в терариум) и то не всички видове. Впрочем, има и такива "плоски" вертикални терариуми, които се закачат на стената като картини - за разни по-дребни орхидеи и други орнаментални растения.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alpina » 24 ное 2016, 17:55

В стайни условия става със стайни растения, много е важно технологично как ще се реши въпроса и каква е осветеността на помещението. У нас най-напред с материала е Мистър Грийн :mrgreen: (съсед на Delphinium). Eто линк към неговата страница: http://www.mrgreenbg.com/verticalGardens.html . В неговите пана разпознавам солейролия и разни папрати, каладиум, дребнолистни традесканции. Предполагам, че хипоестеси, фикус пумила, орхидеи, бромелиеви и още куп листно-декоративни растения ще могат да се използват. На много светло място може да се направи и със сукулентни - с по-оскъдно поливане. Вижда се, че под всяко пано има дренажна система с камъчета, която да събира изтичащата вода при поливане. Такава градина изисква сериозна поддръжка - подхранване, стригане и пр. и на известен период от време подмяна на растителността. Но не вярвам фирмата да разкрие ноу-хауто си :twisted: . Камен Попов (Mr Green) от години дълбае тази тема, креативен е... И напредва :) .

Salvie
Семенце
Семенце

Мнениеот Salvie » 28 ное 2016, 10:24

Alpina написа:За сфагнума не знам, не съм отглеждала сфагнум. Солейролията - евентуално да, но - колко осветено ще е мястото?

Няма достатъчно светлина, затова реших да сложа осветителни тела.

Върни се на “Отглеждане на други растения”