Юка

Проблеми с листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
stefiela
Семенце
Семенце

Re: Юка

Мнениеот stefiela » 21 яну 2009, 19:33

Моята Юка е почти 2 метра , не съм я рязала до сега и е без разклонения.
Реших вече да я нарежа на 3 части , но не знам във вода ли да поставя отрязъците или да ги засадя в пръст ,
трябва ли да махна листата от стъблото ако го накисвам и след колко време ги засаждам?

аника
Семенце
Семенце

Мнениеот аника » 04 юни 2009, 21:32

и аз имам юка мн. висока и нерязана.намерих я миналата година захвърлена в градинката пред блока(само и беше взета саксията ).сега понеже е мн. висока най накрая се реших да я отрежа!но май сгреших..........тя не е добре........старото стебло,макар че го мазах с овощарска замаска-гние,а новото повехва отдолу....... :( моля ви кажете какво да я правя?тя е толкова красива и не искам да я изгубя! :crybaby:

Потребителски аватар
krema
Дръвче
Дръвче

Мнениеот krema » 06 юни 2009, 10:07

Аз също намерих една много малка издънка на юка, явно някой вятър я е отчупил. Държах във вода, но беше с 5; 6 листа, които пожълтяха и аз отрязах. След около месец киснене започнаха да се показват листа и я насадих в една мини саксийка, но да подчертая, че не пусна корени през това време. След като се показаха новите листенца ми дожаля и реших, че във вода не може да се храни и я боднах. Сега листата растат като луди за две седмици са почти 3 см. Все още се съмнявам да има корени, но щом растът листата значи ще си пусне. Докато беше в буркан с вода я държах на източна тераса, където е и сега.

adiland
Семенце
Семенце

Мнениеот adiland » 08 авг 2009, 18:18

Здравейте,

Просто така съм згафила с нашата Юка, че ме е срам, ама няма как ще показвам (ще търпя критика) и ще я спасявам ако ми даде ...

Имаме я от 5-6-7 години, подарък ... висока е 1,50 м. дебело 7-10 см. вдървено, кафяво стъбло... и 5 бяха (сега 4ри) тънки стъбълца с листа.

Явно я държах миналата зима на студ (на отворена балконска врата, а тя до нея) и преролях и горката започна да си клюмва тънките стъбълца, омекнаха и се спаружиха (+листопад)... преместихме я (на топло-нормално 20-21 градуса) , порастнаха тия тънки стъбълца на височина, но не се удебеляват и омекването не е овладяно! Извиват се в нЕк`ви криви форми тия стъбла, смешна работа... вързала съм ги на едни шишове за плетене, само и само да седят изправени... СРАААМ!!! Прави ми впечатление, че пак тези тънки стъбла са се разпукали и вътре в тях има (показват се на повърхността) нещо като кореновидни израстъци (тънки, светло кафяви, виещи се вътре с стебълцата...)... просто не знам какво да правя...

Та така... почвам със снимковия материял: (мъжЪт е гепил фотоапарата, та снимките съм правила с мобилния, съжалявам, следобяд ще пусна нормални)

Цялата Юка http://lh4.ggpht.com/_xnapSzhyS8k/Sn1KusBoJqI/AAAAAAAAAb8/-6aR6D8hK_M/s512/08082009.jpg

Тънките стъбла http://lh5.ggpht.com/_xnapSzhyS8k/Sn1KvN1PKYI/AAAAAAAAAcA/S8K94duzxLs/s512/08082009%28001%29.jpg

Тънките стъбла криви, колкото си щеш http://lh4.ggpht.com/_xnapSzhyS8k/Sn1KvSZ5v1I/AAAAAAAAAcE/TQ0Y4MBzijE/s640/08082009%28002%29.jpg

Тънко стъбло, покафеняло и спаружено http://lh6.ggpht.com/_xnapSzhyS8k/Sn1KvoMq66I/AAAAAAAAAcI/9c0omhhYqqg/s512/08082009%28003%29.jpg

Тънкото стъбло, разпукано и хич не се вижда - тънките стебълца вътре [url] http://lh4.ggpht.com/_xnapSzhyS8k/Sn1Kv ... 004%29.jpg
[/url]
Моля за съвет...

Лек ден

П.П. Сега пресях почвата, че ми се струва, че е пълна с много боклуци...Отрязах едно от тънките стебла и го боднах в друга саксия, а остатъка затворих с восък...ноооооооо погледнах...и какво да видя гният всички тънки стъбълца в основата до дебелия ствол...черно е...

Да ги режа ли до като има шанс и да хвърлям другото???

Потребителски аватар
mucun72
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот mucun72 » 08 авг 2009, 21:00

Бих те посъветвала да отрежеш тънките клони до здраво,най-добре 15 см.под листата,и ги дръж във вода да се вкоренят на светло и топло.Не съм сигурна,че ще се вкоренят директно в почва.Загниването говори за преполиване,а тънките и изкривени стебла за липса на светлина.Моята така изкриви леко стъблото,изнесох я на терасата и вече е добре.Може да срежеш и дебелото стъбло до здраво,покрий с восък и има шанс да избие,стига в основата си да е здраво.

adiland
Семенце
Семенце

Мнениеот adiland » 10 авг 2009, 23:33

Благодаря!!!

Потребителски аватар
mal4o_vasil4o
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот mal4o_vasil4o » 06 ное 2009, 11:22

Хора,трябва да пресаждам,дайте съвет за почва,не искам да я губя с грешки в почвата като например.Новичка е и иска друга саксия,а и някой беше казал,че се пресажда след като се купи.Сега е в една кафява почва с някакви като дървесни кори или нещо такова.Но като я полях и не искаше да поеме водата.Ще се радвам на съвет :nod:

ted
Семенце
Семенце

Мнениеот ted » 25 апр 2010, 13:23

Здравейте!
Имам следния въпрос - Преди около месец си закупих Юка пресадих я а сега гледам на повърхността на почвата се образувал мухал , и като се написне почва има чувството че е кухо. Как да се справя с тази ситуация?

Потребителски аватар
al.yank
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот al.yank » 30 юни 2010, 19:39

Много моля за помощ и спешни съвети!От известно време (всъщност доста отдавна)долните листа на юката жълтеят,аз ги режа,че ме дразнят,отдавайки го на това,че просто си стареят.Днес решавам да поизтрия прахта и почвам обстойно да я изследвам,оказва се,че при натиск,някои стебла подават.Едно направо се смачква,като го стиснах..Решавам да обеля кората,отдолу е почерняло и мокро.Шашвам се,хващам и одрязвам две от стеблата от дъно.Ето снимки:
това е одрязаното място до ствола
Изображение
одрязаните стебла
Изображение
ето цялото растение
Изображение
тези хралупки на ствола,където съм рязала са меки ,не зная до къде .Вероятно е някакво гниене,причинено ..знам ли от какво.Изключено е да съм преполяла,даже напротив.Но,възможно ли е да е от пресушаване?Или са някакви гадни гъби?Моля,дайте мнение и ме посъветвайте с какво да третирам!
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=30518
Умът не е привилегия,а дарба!

Потребителски аватар
лайза
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот лайза » 30 юни 2010, 21:46

Акъл не мога да дам, защото преди две години и моята си замина по същия начин... рязах , мазах, но процеса не спря...така и не разбрах какво беше и порази само юката, а до нея имаше доста друти цветя...
:cross Дано имаш повече успех от мен!

Потребителски аватар
al.yank
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот al.yank » 02 юли 2010, 18:09

Добре,явно никой не може да даде съвет някакъв.Е,аз ще пиша какво съм направила,пък,след време някому може и да е от полза.Тъй като за момента имах само топсин,обилно наръсих,натъпках,намазах :D хралупките на разрезите .Обелих кората на още едно стебло,прецених,че няма да режа за сега,просто остъргах чернилката с ножче и също напудрих яко с топсин.Днес се занесох до агроаптека,бях се насочила към два препарата-Систан и Превикур(Мъни, :kiss ).Жената в тая аптека е много в час,каза,че Превикура е доста по-добър,щото бил с по-широк спектър на действие.Така че,почвам яко пръскане и поливки.Ако на някой му трябва дозировка-2,5мл.на 1л.вода-за поливка и 1мл.на 3л.-за пръскане.
Стискайте ми палци :?
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=30518
Умът не е привилегия,а дарба!

Потребителски аватар
bop_bop_mara
Фиданка
Фиданка

Мнениеот bop_bop_mara » 03 юли 2010, 02:28

Стискаме ти много палци, много хубава е юкичката и изглежда като естествено поникнала, а не размножена от резник, дано да се оправи!!! :cross :cross :cross

Потребителски аватар
кокче
Бонсай
Бонсай

Мнениеот кокче » 18 мар 2012, 15:03

Имам юка висока около 2.5м. зимува си вътре на топло , но се чудя дали мога вече да я изнеса на терасата/неостъклена -югоизточна/

AnnaBuhova
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Мнениеот AnnaBuhova » 17 май 2016, 08:40

кокче написа:Имам юка висока около 2.5м. зимува си вътре на топло , но се чудя дали мога вече да я изнеса на терасата/неостъклена -югоизточна/

Здравей! От моя скромен опит ще ти кажа, че преживява без проблем навън! Поне моята... Бях решила "без да искам" да я "убия" :oops: и една цяла зима изкара на балкона, наваляна от сняг, без нито едно поливане... И оцеля гадината! :eek: Което пък приех за някакъв вид знак, взех да се грижа за нея и ми се отблагодари с 3 нови юкички, поникнали от корена. Две от тях отрязах, натопих докато се вкоренят и ги засадих в други две саксийки.
С всичко това искам да кажа, че това е най-упоритото и жадно за живот растение! (имайки предвид, че не един и два кактуса съм успяла да уморя) :D

Потребителски аватар
Бобсъна
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Бобсъна » 17 май 2016, 13:16

Има доста видове юки...някой са студоустойчиви за нашия климат,някои-не!!!Вашата какъв вид е?
Изображение

Върни се на “Проблеми със стайните цветя и растения”