Проблем с Туя на тераса

Проблеми с цветята в нашите градини и балкони
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Проблем с Туя на тераса

Мнениеот ivanova » 10 Ное 2008, 13:47

Моля ви да ми помогнете за туите, които отглеждам на терсата си. Засети са през пролетта и цяло лято бяха супер. Преди две седмици отделни стръкчета почнаха да сменят цвета си- от зелен на кафяв. това нормално ли е или има някакъв проблем? Притеснявам се да не ми изсъхнат. Не знам точно какъв вид са, но мисля че са от западните . Ще съм благодарна на всички, които ми помогнат с някакъв съвет.
  • 0

ivanova
Семенце
Семенце

Регистриран: 10 Ное 2008, 13:39

Re: Проблем с Туя на тераса

Мнениеот Alpina » 10 Ное 2008, 18:18

По-скоро става дума за източна туя (Biota orientalis, Thuja orientalis), тя има кафява зимна окраска и през пролетта, когато започне да расте, отново позеленява. Ако става дума само за промяна на цвета, но клонките са свежи. Ако туята е западна и клонките са сухи, може да е болест или естествен процес на отмиране на част от клонките (обикновено близките към стъблото), който обикновено настъпва през есента. Ако пуснеш снимка, ще е по-ясно за какво става дума.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот Мериголд » 10 Ное 2008, 21:28

Това е нормално явление при туите - те растат, а старите клонки и листа отмират (до тях не достига достатъчно слънце). Това покафеняване на клонките във вътрежността на туята е особено интензивно след сухо и горещо лято. Вгледай се в други туи от чужди градинки и ще видиш че не е само при теб. Проблем имаш ако новите клонки пожълтяват, а след това покафеняват - сигнал за проблем.
  • 0

Като не мога да правя друго - тежа.
Аватар
Мериголд
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 05 Окт 2008, 17:31

Мнениеот ivanova » 15 Ное 2008, 13:24

Благодаря ви приятели. Нямам снимка на растението, но ще се вледам внимателно , за да видя дали е само украска или в действителност болестно състояние. За първа година отглеждам цветя на балкона и определено не съм наясно с много неща. Ако имате регистрация в скайп , ще ми бъде по-лесно да общувам с вас, тъй като доста рядко влизам в тук. Ще се радвам да обменяме информация. Хубав ден.
  • 0

ivanova
Семенце
Семенце

Регистриран: 10 Ное 2008, 13:39

Мнениеот stanilabg » 21 Апр 2010, 16:43

Привет.
Реших малко да обновя темата.
Имам Туя, която е купувана миналото лято. Явно въобще не вървеше и през зимата изсъхна (поне така изглежда). Има ли начин да се спаси?
Препоръчаха ми да я засадя някъде навънка, в някоя градина, т.е. да се доближи да природните й условия.
Проблем с Туя на тераса
  • 0

Аватар
stanilabg
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 21 Апр 2010, 15:01

Мнениеот Alpina » 21 Апр 2010, 18:33

Растението на снимката е напълно и невъзвратимо изсъхнало, за съжаление. Освен това не ми прилича на туя, а на стаен кипарис (Cupressus macrocarpa).
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот stanilabg » 21 Апр 2010, 18:39

Alpina написа:Растението на снимката е напълно и невъзвратимо изсъхнало, за съжаление. Освен това не ми прилича на туя, а на стаен кипарис (Cupressus macrocarpa).

Възможно е, да не е Туя. Не съм много запознат. Тук имат едно общо име за всички подобни растения. :) Лошо, че е изсъхнало.
А по принцип, трудно ли е отглеждането на подобен вид растения в домашни условия?
  • 0

Аватар
stanilabg
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Мериголд » 26 Апр 2010, 13:56

Този кипарис е почти външен, въпреки че го продават като "стаен кипарис". Имам впредвид че по принцип се отглежда навън, но не е напълно студоустойчив, особено в саксия. Имам голям такъв, подстриган на спирала (собствено производство) и стои навън почти целогодишно. Прибирам го в неотопляемо помещение (пада до -5 градуса) само в средата на декември до средата на март. По каталог този кипарис издържа до около -10 градуса, но в по-топлите райони на страната и по Черноморието се отглежда в градините, директно в почвата. Кипарисите и туите са дървета (външни) и не могат да виреят в стая. Сега си купи ново и го сложи на терасата :D
  • 0

Аватар
Мериголд
Дръвче
Дръвче

Мнениеот stanilabg » 28 Апр 2010, 11:01

През цялото време е бил на терасата, въпреки че продавачката ме посъветва да го прибера вътре като стане много студено - както казваш, около -5. За това си мислех, че е изсъхнал от студа. Е да, ама започна да му изсъхва едната страна още докато беше топло. Казаха ми, че не трябва да е на пряка слънчева светлина, защото можело да изгори. (?) Тук не е много топло, около 30 градуса е на слънце. :( Над нас един съсед има подобно (не съм го виждал от близко, само от долу пред блока, като погледна на горе) и го държи цяла зима (година) вънка - направо го грее слънцето. Възможно е, да е било от почвата. Използвал съм ужким специална за иглолистни и подобни. Но без никакви подобрения - дренаж, допълнително пясък или нещо подхранващо. Ако въобще има нужда да се слага. След като започна да съхне, започнах да чета по форумите, какви са грижите, но явно вече беше късно. :(
Чудя се, дали да го пробвам пак. Иглолистните май си искат природни условия, а не саксии. Нищо, че доста хора успяват да ги гледат така.
  • 0

Аватар
stanilabg
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Мериголд » 03 Май 2010, 09:56

Възможно е да си е било с някакво гъбично заболяване още като си го купила. Важно е също и да се приспособи постепенно към външните условия. При покупка внимавай, крайчетата на клонките да не са провиснали, а да са наперени и твърди на пипане.
  • 0

Аватар
Мериголд
Дръвче
Дръвче

Мнениеот zlati » 03 Май 2010, 11:45

В средата на есента си купихме 9 броя туи от Баумакс. После разбрах, че им викат лъжи туя.
Част от тези "туи" са с тъмно зелено-сини листа, гъсти, добре прибрани клонки, а другите са със светло зелени клонки, по рехави и разперини. Мъжът ми хареса първите, а аз вторите. Засях ми ги в големи саксии. Цяла зима бяха на двора.Тъмно зелените/с изключение на едно/ след тежката зима изглеждат зле - почти изсъхнали, с кафяви листа, като попарени.Светло зелените изглеждат свежи, но рехави.

Какво да правя? Да изхвърля ли "изсъхналите" или да се надявам,че ще се оправят? Да оформя ли оцелелите?

Ще съм благодарна на всички, които ми помогнат с някакъв съвет.
  • 0

Аватар
zlati
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 20 Апр 2010, 11:45

Мнениеот cazobg » 03 Апр 2011, 14:30

И на мен растението на снимката не ми прилича на туя.Аз самата имам западни туи от 2006 и си зимуват без проблем на двора.В действителност ,при някои се появява покафеняване на част от клонките ,но отдавна подозирам немската ми овчарка ,която обича да "маркира" навсякъде.Иначе туите прекрасно понасят студа .Това ,разбира се са само мои наблюдения.
  • 0

Аватар
cazobg
Кълн
Кълн

Регистриран: 19 Яну 2010, 09:37

Назад към Проблеми с градински и балконски цветя